MAFYA HOLLANDA’YI SARSTI

24 Ağustos 2021 15:12 Murat Gedik
Okunma
491
MAFYA HOLLANDAYI SARSTI

MAFYA HOLLANDA’YI SARSTI
Murat GEDİK
Son yıllarda Hollanda’da çoğalan suç örgütleri içindeki kanlı hesaplaşmalar ülkeyi sarsarken bu sefer de ülkenin en bilinen Televizyon Programcısı ve Araştırmacı Gazeteci Peter R. de Vries’i hedef aldı. Amsterdam’ın merkezinde işlek bir caddede De Vries silahla taranarak ağır yaralı hâlde hastaneye kaldırıldı. Gazetecinin kaldırıldığı hastaneden yaşamını devam ettirip ettiremeyeceği büyük bir soru işareti oluşturdu.
Genelde 3. dünya ülkelerinde görülen bu tür saldırılar, Avrupa’da ve özellikle Hollanda’da beklenmeyen bir olaydı. Gerçi bundan bir kaç ay önce bir avukat ta suç örgütü kurbanı olmuş ve silahlı saldırı sonrası vefat etmişti. Bu olay da büyük yankı uyandırmıştı, fakat De Vries olayı daha büyük etki bırakmıştır. Peter R. de Vries halk tarafından çok sevilen ve takdir edilen bir araştırmacı. Çözümlenemeyen suçların üzerine giden, hiçbir korku tanımayan cesur bir gazeteci. Daha önceleri tehditler almıştı fakat yılmayan ve eğilmeyen karaktere sahip olan birisidir. Devletin ona koruma polisi verme tekliflerini kabul etmediği söylenmektedir. Kendisi kurşun geçirmeyen yeleğinin olduğunu, fakat bunu hiç kullanmadığını daha önceleri bir röportajında söylemişti. Cesurluğu herkes tarafından bilinmektedir. Mafyanın ölüm listesinde olduğunu herkes bilmekteydi.
6 Temmuz 2021 Salı akşamı Amsterdam’da “RTL Boulevard”ın programına katılan Peter R. De Vries, program sonrası çok kişinin tanık olduğu silahlı saldırıya Leidse Plein yakınlarında olan Lange Leidsedwarsstraat Sokak’ta uğradı. Kafasından da ağır yaralanan De Vries hemen hastahaneye kaldırıldı.   64 yaşındaki De Vries sadece kriminal olayların üzerine gitmeyip, aynı zamanda haksızlıklar karşısında sesini de yükselten birisidir. Bu doğrultuda Hollanda’da haksızlığa uğrayan yabancılara da destek çıkmıştır. 2005 yılında bir siyasi parti de kuran cesur gazeteci aynı yıl siyasetten geri çekilmiştir.  Cesurluğu ve herkesi kucaklaması onun saldırı sonrası Hollanda toplumunun her kesiminden geçmiş olsun dileklerinde bulunmalarına sebep oldu. Hain saldırı herkes tarafından lanetlendi. Türkler de bu konuda geride kalmadılar. Türk milleti hem lanetini dile getirdi, hem de De Vries’in sağlığına kavuşması için ‘dua’ çağrısında bulundu. Yapılan bu saldırı bazıları tarafından “hukuk devletine bir saldırı” olarak algılandı, bazıları tarafından ise “gazetecinin hür sesine saldırı” olarak nitelendirildi. Fakat, kriminal bir yapının saldırısı olduğu apaçık belli olduğu için, bazıları da “Mafya hakimiyet mi kuruyor?” sorusunu dile getirdiler. Hükûmet yetkilileri bu son soruya kesinlikle yol verilmeyeceğini defalarca dile getirdiler ve asla suç örgütlerine teslim olunmayacağını vurguladılar. Başbakan Mark Rutte’nin saldırı ardından şu sözleri anlam doludur: “Peter R. de Vries, demokrasimiz ve hukukun üstünlüğünü savunan cesur gazetecidir.”  
1983 yılında kaçırılan iş adamı Freddy Heineken konusunda adını duyuran ve ün kazanan De Vries, çok sayıda üstü kapanan ya da araştırılması zor ya da tehlikeli olan konularla gündeme gelmiştir. Son olarak ta “Marengo Davası”nda danışmanlık görevinde bulunmaktaydı. Bu davada 17 sanık suç örgütü oluşturmaktan yargılanmakta. Adam öldürme ve uyuşturucu satışı suçlamaların başını çekmekte. Sanıkların hepsi Faslı kökenli olduğu için bu örgüt ‘mocro-mafya’ olarak ta anılmakta. Mocro lakabı Hollanda’da Fas kökenlilere söylenmektedir. “Marengo Davası”nda bir itirafçı ve bir avukat daha önce sokak ortasında vurulmuştu. Şimdi de örgütün parayla De Vries’i vurdurduğu söylenmekte. Örgütün başını çeken Ridouan Taghi’nin daha önceden De Vries’i tehdit ettiği söylenmekte. Söz konusu davanın daha uzun süreceği beklenmekte ve bütün duruşmalar yoğun güvenlik önemleri altında yapılmakta. De Vries’i vurdukları iddia edilen iki kişi saldırıdan bir kaç saat sonra yakalandılar. İddiaya göre bunlar para karşılığı De Vries’i öldürmek istediler ve emri “Marengo Davası” sanıklarından aldılar. Mahkeme “Marengo Davası” ve işlenen cinayet ve öldürme teşebbüslerinde ne karar verir, zaman belirleyecek. Fakat De Vries’in vurulması Hollanda’yı ürküttü ve suç örgütlerinin artık bu ülkede de hiçbir teşebbüsten çekinmediklerini gösterdi. Mafya Hollanda’yı sarstı ve daha da sarsmasından endişe ediliyor.
Not. Bu yazıyı hazırladıktan sonra maalesef Peter R. de Vries’in vefat ettiği haberini aldım.