KENDİ KAZDIKLARI ÇUKURLARA GÖMÜLDÜLER

23 Haziran 2016 11:43 Evin GÖKTAŞ
Okunma
1065
KENDİ KAZDIKLARI ÇUKURLARA GÖMÜLDÜLER

 


Bölücü terör örgütü PKK, şimdiye kadar hiç bu kadar büyük darbe yememişti. Son kozlarını oynayan PKK, zaman zaman yollara tuzakladığı el yapımı patlayıcılarla can almayı sürdürüyor. Her gün yurdun dört bir tarafındaki evlere ateş düşmeye devam ediyor.
Güneydoğuda 12 ilçede başlattığı hendek terörüyle hem büyük bir yenilgi alan hem de halkın tepkisini çeken terör örgütü PKK, son çırpınışlarını yaşıyor.
Güvenlik güçlerinin kararlı mücadelesi sonucu terör örgütü büyük bir darbe yerken teröristler de gruplar hâlinde teslim olmaya başladı. İl ve ilçe merkezlerinden büyük ölçüde temizlenen PKK’nın, bu yaz süresince kırsalda yapılacak operasyonlarla kökünün kurutulması hedefleniyor.
Güneydoğuda bir yılı bulan terör operasyonları sonucunda bugüne kadar 7 bin civarında terörist etkisiz hâle getirildi.
Millî Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantılarında PKK ile kırsalda mücadele ele alındı. Toplantılarda, “Terör örgütü PKK'da hızla sona doğru yaklaşılıyor." değerlendirmesi yapıldı.
PKK ile mücadele anlamında bu yaz çok sıcak geçecek. İl ve ilçe merkezlerinden sonra kırsalda da operasyonlar yoğunlaşmaya başlarken yük, Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı ile Van Jandarma Asayiş Komutanlığının üzerinde olacak. Operasyonların tamamlandığı il ve ilçelerdeki komando birlikleri kırsala kaydırılacak. Şehir savaşlarında büyük başarılar gösteren Jandarma Özel Harekât timleri, kırsaldaki operasyonlarda görevlendirilecek. Ayrıca yurdun diğer bölgelerinden de özel birlikler de takviye edilerek PKK’nın kırsaldaki tüm inleri yerle bir edilecek.  
Kuzey Irak ve Ağrı Tendürek’te üst üste yediği darbeler sonucu PKK’lı teröristler artık kalabalık gruplar hâlinde eylem yapma kabiliyetini hemen hemen yitirmiş durumda bulunuyor. Yeni dönemde PKK’nın sınırlarımız içindeki kampları ve kırsaldaki hareketliliği hedef alınacak ve eylem yapamadan etkisiz hale getirilecek.
İl ve ilçe merkezlerinin teröristlerden temizlenmesi, hendeklerin kapatılması, patlayıcılardan temizlenmesi ve halkın huzur içinde yaşayabilmesi için çalışmalar aralıksız sürecek. Doğu ve güneydoğuda güvenliğin tam anlamıyla sağlanabilmesi için askerî birlikler il ve ilçe merkezlerinde görev yapmaya devam edecek.
Bütün bu yapılanlar elbette yeterli değil. Doğu ve güneydoğudaki kent ve kasabalarla kırsalda darbe üstüne darbe yiyen PKK’nın, büyük şehirlerde bombalı saldırılara ağırlık vereceği kesin. O bakımdan kapsamlı bir istihbarat çalışması ve alınacak sıkı tedbirlerle muhtemel eylemlerin önüne geçilmesi, özellikle de yardım ve yataklık kaynaklarının kurutulması gerekiyor.
 
PKK’NIN KIRSALA GÖNDERECEK ELEMANI KALMADI
MGK ve Bakanlar Kurulu toplantıları sırasında güvenlik ve istihbarat birimlerince verilen bilgiler şöyle:
 “PKK, baharla birlikte şehir savaşları sürerken eş zamanlı kırsal kesimlerde de çatışmaların başlayacağı planını yapıyordu. Ancak operasyonlarla birlikte kırsala gönderecek elamanları kalmadı. Yurt içindeki elemanların birçoğu hâlen şehirlerde... Terör örgütü Suriye’deki pozisyonunu güçlendirmek için tecrübeli elemanlarını bu ülkeye gönderdi. Kandil ve Suriye’de toplam bin civarında PKK’lı var. Yurt içinde ise hâlen bine yakın elamanı olduğu tahmin ediliyor. Nusaybin’de %90-95’lik alan temizlendi. Çok küçük bir bölge kaldı. Oraya sıkışmış durumdalar. Nusaybin’le Suriye arasındaki tüneller temizlendi. Lojistik destek kesildi. Kaynağın kurutulması noktasında hiç bu kadar sona yaklaşılmamıştı. Operasyonlarda bugüne kadar 5 bine yakın terör örgütü üyesi etkisiz hâle getirildi. Yaralananlar ve teslim olanlarla bu sayı 6 bin 500-7 bin civarında. Etkisiz hâle getirilenlerin büyük bölümü tecrübeli kadrolardan değil. Birçoğu ortaokul üçüncü sınıf ya da lise çağında alınıp iki yıl sonra eline silah verilen çocuk yaştakilerden oluşuyor. Aileler, çözüm sürecinde oluşan boşluk nedeniyle çocuklarını örgüte yollamak konusunda bir çekingenlik yaşamıyordu. Çünkü örgüte katılmak onlar açısından bir iş kapısıydı. Örgüte elaman toplayanlar özellikle, daha önce çocukları ölen ailelerden seçiliyordu ve para vaat ediliyordu. Son operasyonlarla bölgede devletin ağırlığı ortaya çıkınca, aileler çocuklarını göndermiyor.”
 
10 AYDA 483 ŞEHİT, 2 BİN 859 YARALI
24 Temmuz 2015 - 23 Mayıs 2016 tarihleri arasında yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen operasyonlarda toplam 7 bin 78 PKK'lı teröristin etkisiz hâle getirildiği açıklandı.
Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre; 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren 2016 Mayıs ayı sonuna kadar PKK'lı teröristleri etkisiz hâle getirmek için düzenlenen operasyonlarda 296 asker, 178 polis ve 9 geçici köy korucusu şehit oldu. Operasyonlarda 1568 asker, 1257 polis ve 34 geçici köy korucusu yalandı.  Operasyonlarda toplam 483 güvenlik görevlisi şehit olurken 2859 güvenlik görevlisi ise yaralandı.
 
YURT İÇİNDE 3 BİN 637 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
24 Temmuz 2015 - 23 Mayıs 2016 tarihleri arasında ise yurtiçinde 2 bin 583 PKK'lı terörist öldürülürken 109’u yaralı olarak toplam 840 PKK'lı terörist yakalandı, 214 PKK'lı terörist ise teslim oldu. Yurt içinde 3 bin 637 PKK'lı etkisiz hâle getirildi. Yurt dışında 3 bin 441 PKK'lı öldürüldü.
Özellikle Kuzey Irak'taki PKK'ya ait hedeflere düzenlenen hava harekâtları olmak üzere yurt dışında düzenlenen operasyonlarda; 2015 yılında 1335 PKK'lı terörist öldürüldü, 310 PKK'lı terörist ise yaralandı. 2016 yılında ise 1031 PKK'lı terörist öldürüldü, 328 PKK'lı yaralandı. 437 terörist ise yurt dışından gelerek teslim oldu.
 
“SİVİLLER ÖLDÜRÜLDÜ” HABERLERİNE YALANLAMA
Bu arada Genelkurmay Başkanlığınca yapılan açıklamada, "Nusaybin’de sivillerin hedef alındığı" haberleri yalanlandı.
Açıklamada, Mardin'in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlarla ilgili bazı medya organlarında yer alan "Nusaybin’de sivillerin hedef alındığı" ve "yaşlı kadın ve çocukların operasyon bölgesinde mahsur kaldığı" haberlerinin asılsız olduğu bildirildi.
Genelkurmay, ayrıca bir ilke imza attı ve açıklamada eli kanlı terör örgütünün elebaşı Murat Karayılan'ın adına yer verdi.  Açıklamada, "Terör örgütünün; Sur, Cizre, Silopi, Yüksekova ve Şırnak’ta uğradığı hezimeti, son kale ve bölücü terör örgütü lideri Murat Karayılan’ın Nusaybin ile ilgili yaptığı 'Bu tarihî bir ayaklanmadır.' sözünün yerle bir olması, hazmedememesi ve yandaşlarına bunu açıklayamaması nedeniyle yandaşlarına moral vermek amacıyla gerçekle ilgisi olmayan bu tür açıklamalar yaptığı değerlendirilmektedir." ifadesine yer verildi.
 
MURAT KARAYILAN’IN SÖZÜ YERLE BİR OLDU
Açıklamada, operasyonlarla ilgili şu değerlendirmelerde bulunuldu:
"Bazı basın yayın organlarında 'ATMACA-7 Nusaybin Müşterek Özel Birlik Operasyonu'nda teslim olan teröristlere 24 Mayıs 2016’de 25 terörist, 26 Mayıs 2016’de 42 terörist ve 27 Mayıs 2016’de 8 terörist olmak üzere toplam 75 terörist güvenlik güçlerine teslim olmuştur. Söz konusu basın yayın organlarında bilinçli olarak 'terörist' ifadesi yerine 'sivil vatandaş' tabirinin kullanıldığı, 'Nusaybin’de sivillerin hedef alındığı', 'yaşlı kadın ve çocukların operasyon bölgesinde mahsur kaldığı', 'dağ kadrosunun Nusaybin’den kaçarak geride sivilleri bıraktığı' gibi asılsız haberlerin yer aldığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda; operasyonun başladığı 14 Mart 2016 tarihinden bugüne kadar operasyonun devam ettiği altı mahallede toplam 272 kez anons faaliyeti icra edilmiş ve bu faaliyetlerin görüntüleri kaydedilmiş ve tutanakla kayıt altına alınmıştır. Yapılan bu anonslar sonucunda operasyon başlangıcından sonra; 6 mahallede 110, operasyon dışındaki diğer mahallelerde ise 1694 olmak üzere toplam 1804 vatandaş tahliye edilmiştir. Tahliye edilen vatandaşların her türlü istekleri mülki makamlar tarafından karşılanmış, operasyon başlangıcında muhtarlarla yapılan görüşme/toplantı sonucunda operasyon bölgesinde sivil vatandaşın kalmadığı belirtilmiş ve bu ifadeler tutanak altına alınmıştır."
 
TESLİM OLANLAR ADLİ MAKAMLARA TESLİM EDİLİYOR
"Açıklamada, şöyle denildi:
"24 Mayıs 2016’de 25 terörist, 26 Mayıs 2016’de 42 terörist ve 27 Mayıs 2016’de 8 terörist olmak üzere toplam 75 terörist defalarca yapılan anonslara karşılık güvenlik güçlerine teslim olmuş ve adli makamlara teslim edilmiştir. İlgili makamlar tarafından teslim olanlarla yapılan ilk görüşmeler sonucu; içeride sivil vatandaşın olmadığı, kandırıldıklarını, kendilerine birer kod isim verildiğini, silahlı eğitim aldıklarını, mayın/EYP çukurlarını hazırladıklarını, barikat, hendek vb. faaliyetlere katıldıklarını ve bir kısmının ise kırsal alanda silahlı eğitim aldığı yerleri ifade ettiği, tüm teröristlerin sivil giyimli olduğu, Cizre, Silopi ve Sur’da etkisiz hâle getirilen teröristlerin hiç birinde terörist kıyafetinin olmadığı, hepsinde sivil kıyafet olduğu, lider seviyesindeki teröristlerin ölmesi ve ağır yaralanması sonucu kendi aralarında konuşarak teslim olmaya karar verildiği, teslim olan 75 teröristten 15’inin Nusaybin ilçesi nüfusuna, 14’nün Mardin merkez ve diğer ilçelerinin nüfusuna, kalan 46 teröristin ise diğer illerin nüfusuna kayıtlı olduğu, ayrıca birçoğunun da arama kayıtlarının bulunduğu öğrenilmiştir."
 
TESLİM OLANLARIN YAPTIĞI SALDIRILAR
"Ayrıca teslim olan teröristlerin bugüne kadar yapılan anonslara karşılık vermeyerek güvenlik güçlerimize ateş açtıkları, el yapımı patlayıcı ile saldırdıkları, roket attıkları ve EYP/mayın döşeyerek güvenlik güçlerimize zarar verdikleri, bunun sonucunda 39’u EYP’den olmak üzere 68 şehit ve 191’i EYP’den olmak üzere toplam 379 yaralı verilmiştir. Güvenlik güçlerimiz ise kendisine silah sıkan ve silah arkadaşını şehit eden teröristlerin dahi hukukuna riayet ederek güvenlik güçlerimize teslim olan teröristlerin Ceza Muhakemeleri Kanunu hükümleri çerçevesinde adli mercilere sevk edilmiştir. Bölücü terör örgütü mensuplarının operasyondaki kayıplarının artması sonucu 18 Nisan 2016’da Zeynel Abidin Mahallesi'nden ilk kez kaçma teşebbüsü olmuş; bu teşebbüsten 19’u ölü, 1’i yaralı olmak üzere 20 bölücü terör örgütü mensubu silahları ile birlikte ele geçirilmiştir. 23 Mayıs 2016’da Fırat Mahallesi'nden ikinci kaçma teşebbüsü olmuş, bu teşebbüsten 2 bölücü terör örgütü mensubu silahları ile birlikte ele geçirilmiş, 3 bölücü terör örgütü mensubunun da etkisiz hâle getirildiği değerlendirilmiş, henüz cesetlere ulaşılamamış, 26 Mayıs 2016’da Yenişehir Mahallesi'nden üçüncü kaçma teşebbüsü olmuş, bu teşebbüsten 4’ü ölü, 1’i yaralı olmak üzere 5 bölücü terör örgütü mensubu silahları ile birlikte ele geçirilmiştir."
 
DAĞ KADROSU ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ
Açıklamada, örgütün lider kadrosuna yönelik olarak şunlar kaydedildi:
"Devam eden operasyon neticesinde, teröristlerin lider kadrosuna yönelik olarak Nusaybin ikinci sorumlusu terörist Mazlum Çevrim adlı Kava kod adlı Veysi Akgün 23 Mayıs 2016 tarihinde, Nusaybin sorumlusu terörist Brüsk Çevrim adlı Hebatkar-Karker Kod adlı Zamani Çamak ise 30 Mayıs 2016 tarihinde silahları ile birlikte etkisiz hâle getirilmiştir. Teslim olan teröristlerden Gelhat (Abdülkadirpaşa) Mahallesi Sorumlusu Azad kod adlı teröristin ise başarısızlığı nedeniyle diğer teröristler tarafından infaz edildiği öğrenilmiştir. Sonuç olarak birliklerimiz tarafından yapılan manevra ve ileri harekât ile ateş destek planı kapsamında yapılan uygulamalar sonucunda terör örgütünün aşırı zayiat vermesi, kontrol ettikleri bölgelerin daralması, tutunacak tahkim edilmiş ev/binaların azalması, yürüttükleri mücadelenin başarıya ulaşamayacağını anlamaları nedeniyle teslim olmaya karar verdikleri, tüm alınan bu tedbirler ve uygulamalar neticesinde bölücü terör örgütü mensuplarının dağ kadrosunun veya bir başka grubun operasyon bölgesinden kaçmalarının söz konusu olmadığı, basında yer alan bu tür asılsız haberler ile güvenlik güçlerinin operasyonda elde ettiği başarıya gölge düşürülmesi, moral ve motivasyonunun azaltılması ve zor durumda bırakılması hedeflenmiştir.”
 
BAHÇELİ: TAŞ ÜSTÜNDE TAŞ, BAŞ ÜSTÜNDE BAŞ KOYMAYIN
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli; grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör olaylarını değerlendirirken ortada çok ciddi güvenlik ve istihbarat zafiyetinin olduğunu vurguladı.
Bahçeli; Silopi, Cizre, Sur, İdil, Yüksekova, Şırnak merkez ve Nusaybin'de PKK'nin eylem ve provokasyonlarını icra ettiğini belirterek "Teröristler bunu yapıyorken hükümet nerede geziyor, valilik istihbarat görevlilerin neyle uğraşıyordu? Yüksekova'da şarkılı türkülü el yapımı bomba hazırlayıp çaydanlıkların içine yerleştiren şerefsizleri hiç mi gören duyan olmadı? Anlaşılan o ki Türkiye yalnızca Allah'a emanettir. Nusaybin bombayla doldurulurken mülki amirler ne yapmıştır? Ortada çok ciddi güvenlik ve istihbarat zafiyeti vardır. Nusaybin'in hâli nedir? Hendekler ne zaman açılmış barikatlar nasıl dikilmiştir?" dedi.
Güneydoğuda bölücü terör örgütü PKK’ya karşı mücadele eden güvenlik kuvvetlerine seslenen Bahçeli, şunları kaydetti:
“Taş üstünde taş, baş üstünde baş koymayın. Şehitlerimizin kanını yerde bırakmayın. Sur'u yeniden yapmak için kolları sıvamışken Nusaybin'de tekrar inşa edilir, Şırnak, Yüksekova'da yeni baştan ve Türk-İslam mimarisine uygun olarak hayat bulur. Şehadetlerin önü kesilmezse, hemen her ile giden kara haberler bitmezse, uyarıyorum, Türkiye iç savaşa sürüklenecek, Allah muhafaza Suriye'ye benzeyecektir. Gidişat bu yöndedir… Dikkat ediniz, devletin çarkını uyum içinde döndürünüz. Askerimizin, polisimizin ne ihtiyacı varsa gideriniz. Gerekirse ekmeğimizi bölelim, gerekirse aç yatıp aç uyanalım, gerekirse sarayın masraflarından kısıp, bütçeden kaynak ayıralım ama kahramanlarımız ne talep ediyorsa son kuruşuna kadar karşılayalım."