BAŞKAN SÖZLÜ: ADANA'YI TURİZM BÖLGESİNE KAZANDIRACAĞIZ

30 Ağustos 2018 18:05 Evin GÖKTAŞ
Okunma
431
BAŞKAN SÖZLÜ: ADANAYI TURİZM BÖLGESİNE KAZANDIRACAĞIZ

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ile renklendi
BAŞKAN SÖZLÜ: ADANA'YI TURİZM BÖLGESİNE KAZANDIRACAĞIZ
EVİN GÖKTAŞ
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana'yı turizm bölgesine kazandıracaklarını bildirdi.
Adana kültürde, sanatta, gastronomide lider ve marka il olma yolunda hızla ilerliyor. Mart ayında yapılan Adana Uluslararası Sabancı Tiyatro Festivali'nin ardından 8 Nisan'da da bir hafta süren Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı gerçekleştirildi. Her yıl Eylül ve Ekim aylarında Adana Uluslararası Film Festivali ve Lezzet Festivali yapılacak.
Türkiye'nin ilk ve tek sokak karnavalı olan Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, renkli görüntülere sahne oldu. Karnaval için Adana'ya gelen çok sayıda ziyaretçi Merkez Park'ta bir araya geldi. Çeşitli kostümler giyen ve portakal çiçeği temasına uygun aksesuarlar takan katılımcılar, renkli görüntüler oluşturdu.
Bu yıl 6. kez gerçekleştirilen karnaval, düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı. Merkez Park'taki amfi tiyatro önünde başlayıp, Seyhan Nehri kıyısında oluşturulan karnaval alanında sonlanan yürüyüşe on binler katıldı. Kortejde klasik arabalar ile motosikletler de yerini aldı. Kimi katılımcılar da traktörlerin kasalarında kendilerini izleyenleri selamladı.
Karnaval boyunca kültür ve sanat etkinlikleri, konserler, sanatsal sergiler, söyleşiler, kapalı mekân aktiviteleri, imza günleri, tanıtım etkinlikleri, çeşitli açık hava atölyeleri, sportif gösteriler, lezzet istasyonları, Adana hediyelikleri ve el işi stantları gibi etkinlikler gerçekleştirildi.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Hilton Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında karnavalın içeriği hakkında bilgilendirme yaparken, Portakal Çiçeği Karnavalı’nın Türkiye’nin yegane sokak karnavalı olduğunu belirtti.
Sözlü,  Adana’nın Portakal Çiçeği Karnavalı’nı Adana halkının sahiplenip benimsediğini, karnavalın beşinci kez düzenleniyor olmasının da bunun göstergesi olduğunu söyledi.
Portakal Çiçeği Karnavalı’nı 2013 yılında 50 bin, 2014 yılında 140 bin, 2015 yılında 350 bin kişinin izlediğini, korteje 2013 yılında 15 bin, 2014 yılında 30 bin, 2015 yılında 90 bin kişi katıldığını, karnavalda 2013 yılında 39, 2014 yılında 87, 2015 yılında 188 etkinlik düzenlendiğini hatırlatan Başkan Sözlü, “Adana’yı turizm bölgesine kazandırmak adına en önemli alternatiflerimizden bir tanesi Portakal Çiçeği Karnavalı… Karnaval süresince Adana Büyükşehir Belediyesi olarak Adana’ya dışardan gelecek misafirlerin karnavalda mutlu ve huzurlu bir zaman dilimi geçirmeleri için tam kadro mesaide olacağız. Adana’ya karnaval çok yakıştı." dedi.
Sözlü, Karnavalın her yıl daha da büyüyerek devam edeceğini BELİRTEREK, "Her iki bahar da Adana'nın en güzel zamanıdır. Adana'nın güzelliğini tarif etme açısından söylemek gerekirse Adana her iki baharda da yurdumuzun en güzel noktası, en güzel yöresidir." diye konuştu.
Sözlü, karnavalın Türkiye ve dünyaya en iyi şekilde tanıtacak şekilde büyümesine gayret ettiklerini dile getirdi.