FETÖ'CÜ CUNTADAN KANLI DARBE GİRİŞİMİ

“ HAİNLERE KARŞI TÜRK MİLLETİ TEK YÜREK MİLLET DİRENDİ,CUMHURİYET VE DEMOKRASİ KAZANDI „

27 Eylül 2016 17:17 Evin GÖKTAŞ
Okunma
2151
FETÖCÜ CUNTADAN KANLI DARBE GİRİŞİMİ

  93 yıllık Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 15 Temmuz 2016 Cumagünü tarihinin en kanlı darbe kalkışmasına sahne olurken, tek yürek olan Türkmilleti Cumhuriyet’e ve demokrasiye sahip çıktı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı DevletBahçeli, kanlı darbe girişiminden kısa bir süre sonra Başbakan BinaliYıldırım'ı telefonla arayarak, “kalkışmanın kabul edilemez olduğunu”bildirdi. Kimsenin ağzını açmayıp pusuda beklediği ve herkesin neler olduğunuanlamadığı bir sırada büyük bir duruş sergileyen Bahçeli, ardından yazılı biraçıklama yaptı. Gelişmeleri 21.30’dan itibaren MHP Genel Merkezi’ndekimakamından takip eden Bahçeli’nin bu açıklaması FETÖ’cü kalkışmanın başarısızolmasındaki en önemli siyasi duruş olarak tarihe geçti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde yıllarca kadrolaşanFethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) mensup subaylar, başarısız bir kanlı darbegirişiminde bulundu. Türkiye genelinde yaşanan olaylarda 104’ü darbegirişiminde yer alan asker olmak üzere 265 kişi öldü, 1440 kişi de yaralandı,onlarca milyar lira da maddi zarar meydana geldi.

Türkiye'de şimdiye kadar çok darbe ve darbe girişimi olduama böylesine vahşi ve kanlısı hiç görülmedi. 27 Mayıs 1960, 21 Şubat 1964, 12Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1987, 27 Nisan 2007, 17-25 Aralık 2014 ve 15Temmuz 2016 tarihleri ülkemizin kara lekeli tarihleridir. Bu tarihlerde; darbe,muhtıra, postmodern darbelere teşebbüs edildi, kimisi başarılı oldu bazıları damillî irade lehine akamete uğradı. Türkiye’de F-16 Savaşan Şahin’in uçuşlarıylabaşlayan darbe girişimi hiç olmamıştı. Bu defaki diğerlerinden çok farklıydı.Hiç birisinde TBMM, Genelkurmay, MİT ve TRT gibi ülkenin gözde kurumlarıbombalanıp işgal edilmedi, milletin üzerine tank, top ve makineli tüfeklerleateş açılmadı. Türk milleti, 15 Temmuz'da son derece planlı ve hazırlıklı,önlerine kim çıkarsa yok etmeyi hedefleyen en acımasız darbe girişimini gördü. Devletintüm kuruluşlarını yıllar içinde ele geçiren FETÖ, bu kez TSK içerisindekimilitanlarını kullanarak Cumhurbaşkanı'nı ve hükûmeti devirmeye yeltendi. Darbegirişimi sanıldığı gibi sabaha karşı değil, hafta sonu gecesinin en hareketlibir saatinde gerçekleştirildi. Tüm Türkiye, 15 Temmuz Cuma günü saat 22.00civarında ani bir hareketle sarsıldı. Türkiye Cumhuriyeti, bu defa da yaverler,emir subayları, özel kalem müdürleri ve astsubaylar arasında planlanan kanlıbir darbe girişimine sahne oldu.

Yaşanan kaos gecesinde TRT Genel Müdürlüğüne el koyancuntacılar, hazırladıkları darbe bildirisini Haber Spikeri Tijen Karakoç’a zorlaokuttu. Gece saat 03.00 sularında Genelkurmay Başkanlığının resmî İnternetsitesine konulan darbe bildirisi ile TRT'den yayımlanan darbe bildirisindeaskerin emir komuta zinciri içinde yönetime el koyduğu belirtildi.

“Yurtta Sulh Konseyi” imzalı bildiride, “Türk SilahlıKuvvetleri; anayasal düzenin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin tekrartemin ve tesisi; ülkede hukukun üstünlüğünü yeniden hâkim kılınması; bozulanasayiş düzeninin tekrar sağlanması maksadıyla ülke yönetimine bütünüyle elkoymuştur. Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz geçerliliğinikorumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğinitemenni ederiz." denildi.

Türk milleti, dünyanın bu en komik darbe girişimine izinvermedi. Olayı geç saatlerde öğrenen vatandaşlar, canları ve kanları pahasınacuntacıları püskürterek Cumhuriyet’i ve demokrasiyi FETÖ’cü hainlerin elinedüşmekten kurtardı. Vatandaşların meydanlara inip darbecilere karşı koyması CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan'ın bir sözü ile oldu. Hain emellerine ulaşamayan FETÖ'cüteröristler, daha sonra kitlesel şekilde polise teslim oldu. Darbeye kalkışan TSKiçindeki FETÖ’cü rütbeliler ile nereye ve ne için gittiklerini bilmeyenaskerlerin tümü yakalanıp tutuklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı öldürmeklegörevlendirilen suikast timi de 15 gün süren operasyonlar sonucunda yakalanarakyargıya teslim edildi.

Bu arada Beştepe'deki Jandarma Genel KomutanlığıKarargâhında bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dire BaşkanıTurgut Aslan, cuntacılar tarafından ağır yaralandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Albay AliYazıcı da darbe girişiminde önemli rol oynadı. Evinden çıkartılıp rehin alınanCumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da bir gün sonra operasyonladarbecilerden kurtarıldı.

15 Temmuz Darbe Girişimi başta MİT olmak üzere Genelkurmayİstihbarat, Jandarma İstihbarat, Emniyet İstihbarat teşkilatları ile İçişleriBakanlığı'nın uyuduğunu ortaya çıkardı. Devletin tüm istihbarat örgütlerinintek çatı altında toplanması için çalışma başlatıldı.

Darbe girişiminin ardından olağanüstü hâl (OHAL) ilan edildive Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) çıkartılarak, TSK’de yıllardır istenilen yapılanmaoluşturulmaya başlandı.

15 Temmuz Darbe Girişiminin tüm yönleriyle araştırılmasıiçin TBMM’de tüm partilerin katılımı ile araştırma komisyonu kuruldu.