MERAL ABLAYA MEKTUP!

18 Şubat 2017 14:39 Yıldıray ÇİÇEK
Okunma
10181
MERAL ABLAYA MEKTUP!

  

“ Meral Akşener hiçbirzaman benim anladığım manada ‘net Ülkücü ve MHP'li’ diyebileceğim bir siyasetçiolmamıştır. Bendeki algısı, takım tutmayan futbolcu misali profesyonel birsiyasetçi olmasıdır. „

Yabancı bir yazar"Ömrümde, üstündeki posta puluna değecek değerli ya bir ya da iki mektupaldım." demiş ya…

Meral abla da bizim mektubumuzunasıl değerlendirecek, tam olarak bilmiyorum. Ama üzüleceği kesindir. Aslındaüzülsün diye de yazmıyorum. Gerçekler konuşulsun, ölçüler konulsun diyeyazıyorum.

Sayın Meral Akşenersıcakkanlı, etrafına sürekli gülücükler dağıtan birisidir. Sağ olsun,tanıştığımız günden bu yana, bu yönünü benden de esirgemedi. Mektubumuzda"Meral abla" dediğime bakmayın gerek telefonda, gerek yüz yüzegeldiğimizde kendisine "Sayın Bakanım!" diye hitap etmiş birisiyim.

"Meral abla"ifadesi biraz da toplum jargonu olduğu için, uyumlu olsun diye kullanıyorum.Mesela Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisinden iki yaş büyük olmasına rağmen onuAKP'nin kuruluş aşamasına davet ederken "Abla, sen bize yakışırsın."hitabıyla çağırmıştı. 18 Mart 2018 olarak belirlenen resmî MHP Olağan Kongretarihi ortada iken, şimdi de "Ablamıza bir imza…" diye olağanüstükongre için ortada gezenler, şu günlerde "Meral abla" ifadesininşirinliğinin arkasına sığınmaktalar. 

Meral Akşener hiçbirzaman benim anladığım manada "net Ülkücü ve MHP'li" diyebileceğim birsiyasetçi olmamıştır. Bendeki algısı, takım tutmayan futbolcu misaliprofesyonel bir siyasetçi olmasıdır. Bu algının ana sebebi,"Ülkücülük" sıfatına yönelik geçmişte kullanmış olduğu ifadeleri vesiyasette en son geldiği parti MHP olmasıdır. Elbet bunları açık yüreklilikleifade ederken, MHP'ye katıldığı günden bu yana yaptığı hizmetleri ve üstlendiğigörevleri de inkâr edecek değiliz. Zaten böyle bir şey de yakışık almaz.

Ama şimdi MHP GenelBaşkanlığına talip olurken geçmişini silerse, söylediklerini yok sayarsaitirazımız çok belirgin ortaya çıkar. Bu mektup da bu itirazın zarfsız hâlidir.

Hz. Ebubekir'in"Ne söylediğini ne zaman söylediğini ve kime söylediğini iyi düşün!"sözünü hatırlatarak süreci biraz başa almak istiyorum.

Tarih 2000'inbaşlarında seyrederken okulumu yarıda, ailemi geride bırakarak, Kayseri'denAnkara'ya geldim. Şu an MHP İstanbul milletvekili ve MHP Genel BaşkanYardımcısı olan Sayın Atilla Kaya'nın Ülkü Ocakları Genel Başkanı olduğu dönem,Ülkü Ocakları 2. Başkanı görevini yürüten Sayın Alişan Satılmış'ın davetiüzerine Kayseri Ülkü Ocaklarından sonra, Ülkücü Ocakları Genel Merkezinde görevebaşladım. Türkiye genelinde ortaöğretim teşkilatlarına ve Ülkü Ocaklarıbünyesinde çıkan dergilerin yönetimine bakıyordum. O günler MHP'nin 57. hükûmettekoalisyon ortağı olduğu dönemlerdi. İlerleyen günlerde 57. hükûmetin üzerindeküresel güçlerin ve onların Türkiye'deki uzantılarının büyük baskılarına şahitolacaktık. Böyle bir sürecin sonunda siyasette önce "YeniOluşum" sonradan da adını AKP olarak alan bir parti çıktı. 57.hükûmeti yıkma çabaları ve AKP'yi parlatma günleri yaşanırken DYP'denistifa eden Meral Akşener, Recep Tayyip Erdoğan'ın "Abla, sen bizeyakışırsın." daveti üzerine "Yeni Oluşumcuların" arasına katılmıştı.1-2 ay Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte Türkiye'yi gezmiş ve "dizinindibinden" ayrılmamıştı.

Meral abla, RecepTayyip Erdoğan'ın çalışma ofisini ziyaret ettiği bir gün gazetecilerin"Yeni oluşumda lideriniz Erdoğan mı olacak?" şeklindeki sorusuna"Evet." karşılığını vermişti.

O günlerde gazetelerdeyine bir haber okumuştum. Haber başlığı Meral Akşener'in ağzından "EskidenÜlkücüydüm, şimdi demokratım." idi. Haber içeriği de "DYP'den istifaederek Yenilikçilere katılan Kocaeli Milletvekili Meral Akşener, TayyipErdoğan'ı Karadeniz gezisi sırasında bir an bile yalnız bırakmadı. Gezisırasında Akşener, Erdoğan'a iyi haberler de verdi. Şiran Belediyesindetelefonuyla konuşan Akşener, Erdoğan'a dönerek, ''Sayın Başkanım, Mersinteşkilatı size katılmak istiyormuş.' dedi. Bunun üzerine salonda alkış koptu.”  şeklindeydi.