ERKAN AKÇAY: OHAL’E BİR SÜRE DAHA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR

11 Haziran 2018 10:22 Ahmet Deniz AĞCA
Okunma
1273
ERKAN AKÇAY: OHALE BİR SÜRE DAHA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR

ERKAN AKÇAY: OHAL’EBİR SÜRE DAHA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili ErkanAkçay, 15 Temmuz'un aynı zamanda Türkiye'yi işgal girişimi olduğunu hatırlatarak,"Tehdit devam ediyor. Taşeron FETÖ'nün sahipleri, Suriye ve Irak'ta terör örgütlerini, aşiretleri destekleyerek Türkiye'nin toprak bütünlüğünü ve birliğini tehdit etmeye devam ediyor." dedi.

 Akçay, TBMM Genel Kurulunda görüşülen, OHAL'in, 19 Ekim Perşembe saat 01.00'den geçerli olmaküzere 3 ay uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi üzerinde konuştu.

 15 Temmuz Darbe ve İşgal Girişimi’nin ardından, FETÖ ve tüm terör örgütleriyle etkin mücadele yürütülmesi için 21 Temmuz 2016'da TBMM'de kabul edilen OHAL'in 5. kez uzatılmasına ilişkin tezkereyi görüştüklerini ifade eden Akçay, 15 Temmuz'un bir milat olduğunu, hiç kimsenin 15 Temmuz yaşanmamış gibi hareket edemeyeceğini belirtti.

Akçay, 15 Temmuz'da ülkeyi, sonu belirsiz mecralara sürükleyecek bir darbe girişimiyle ve terör saldırısıyla karşı karşıya kaldıklarını anlattı.

 Emperyalist küresel projeye "Dur!" dediklerini vurgulayan Akçay, "15 Temmuz bir şaka, bir oyun, bir tiyatro, bir senaryo değildi, kontrollü darbe hiç değildi.Devletimiz taşeron bir terör örgütü tarafından ele geçirilmek istendi. 14Temmuz 2016'da âdeta kaos sarmalının girdabına girmeye başlayan Türkiye'nin 15 Temmuz'dan sonra, 14 Aralık 2016'da El Bab'da 55 sorti yaptığını, 7 ay 5 gün süreyle Suriye'de Fırat Kalkanı Harekâtı’nı gerçekleştirdiğini; 8 Ekim'den beri İdlib Operasyonu’nu sürdürdüğünü unutmayalım." diye konuştu.

 MHP Grup Başkan Vekili Akçay, şunları kaydetti:

"15 Temmuz, 4 Temmuz 2003'teki çuvalın yırtıldığı gecedir. Nihai planları olan işgal girişimi 15 Temmuz gecesi tarihin çöplüğüne atılmıştır. Ne diyorlar şimdi? Kendileri destek oldukları için Türkiye'de 9 aydır IŞİD saldırısı olmuyormuş. Türkiye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyuyorlarmış. Bu sözler, 15 Temmuz'da kaybedenlerin, işgal planları boşa çıkanların hezeyanlarıdır.15 Temmuz'da kaybedenlerin Irak'ın kuzeyinde bölücülük yapanların üzerinden kurduğu Orta Doğu projesi de tepe taklak edilmektedir."

 Suriye'nin İdlib kentinde 8 Ekim'den beri sürdürülen keşif faaliyetlerinin devam ettiğini anlatan Akçay, bir terör koridoruna asla izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.Erkan Akçay, "Duamız ve beklentimiz IŞİD, PKK, FETÖ, YPG her bir cinayet ve ihanet örgütünün kökünün kazınmasıdır." görüşünü ifade etti.

 Akçay, Türkiye'nin taşeron terör örgütleriyle mücadele ettiğini, FETÖ'nün bunlardan sadece birisi olduğunu bildirdi.

PKK, DEAŞ ve DHKP-C'nin aynı kuklanın farklı parçaları olduğuna işaret eden Akçay, "15 Temmuz'u sadece başarısız bir darbe girişimi, millî iradeye yönelmiş bir hareket, Türkiye'nin demokratik ve hukuk yolunda gelişmesine yönelmiş bir saldırı olarak görmüyoruz. Bu günden geriye doğru baktığımızda 15 Temmuz'un aynı zamanda ülkemizi işgal girişimi olduğu açık bir şekilde ortadadır. Tehdit devam ediyor. Taşeron FETÖ'nün sahipleri Suriye ve Irak'ta terör örgütlerini, aşiretleri destekleyerek Türkiye'nin toprak bütünlüğünü, birliğini ve dirliğini tehdit etmeye devam ediyor." şeklinde konuştu.

 MHP Grup Başkan VekiliAkçay, anayasal bir uygulama olarak OHAL'in hukuki ve meşru olduğunu belirtti.

OHAL'in, Türkiye'nin terörle mücadelesinde elzem bir adım olduğunu ifade eden Akçay, OHAL'e bir süre daha ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.Erkan Akçay, "Tahribat büyüktür. İlaçla tedavi, kısmi veya mevzi tedbirlerle onarım ihtimal dâhilinde değildir. Yaraya neşter vurulması şarttır.OHAL'in bu yeni döneminde beklentimiz; FETÖ'nün ve darbe girişiminin son günlerde sinyallerini gördüğümüz siyasi ayağı da hiçbir parti ayrımı yapmaksızın tamamıyla ortaya çıkarılmasıdır.

Binlerce kişi görevlerinden uzaklaştırılıp tutuklanırken örgütün tepe yöneticilerinin flu kalması, adalete olan inanç ve güveni zedeleyecektir." diye konuştu.