EDİTÖRDEN

03 Nisan 2023 12:12 Ahmet Deniz AĞCA
Okunma
292

Değerli YeniDüşünce Okurları,

Türkiye, geçtiğimiz 6Şubat'ta deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleşti. İlk deprem saat 04:17'deKahramanmaraş'ı vurdu. Merkez üssü Pazarcık ilçesi olarak belirlenensarsıntının büyüklüğünün 7,7, odak derinliğinin ise 8,6 kilometre olduğuaçıklandı. 

17 Ağustos 1999depreminden sonra Türkiye'de meydana gelen en büyük deprem, sadeceKahramanmaraş'ta değil Suriye de dâhil fay hattı boyunca en az 10 ilde yıkımayol açtı. O illerden Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep,Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay büyük hasar aldı. İlk sarsıntıdan 9saat sonra bölgede bu kez 7,5 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. İlk depremdehasar alan onlarca bina da ikinci sarsıntıyla çöktü. Yüzyılın felaketi olarakadlandırılan ve art arda yaşanan bu iki depremde şu an açıklanan resmîrakamlara göre 46 binin üzerinde hayatını kaybeden vatandaşımız olduğuaçıklandı.

Efendim,

Bu acılı ve zor süreçte devletimiz ve milletimizdünyaya birlik, beraberlik ve dayanışma dersi vermiş, devlet-millet bütünleşmesiyayılan onca fitneye rağmen engellenememiş, Türk milleti tarihî kodlarınıyeniden harekete geçirmiş, topyekûn kalkınma ve yaraları sarma mücadelesi devametmiştir.

Depremin ilk dakikalarından itibaren MilliyetçiHareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli parti teşkilatına ve Ülkü Ocaklarınayardım ve sahaya inme talimatı vermiş, MHP sadece Ülkü Ocaklarından yapılanaçıklamaya göre 5000 kişilik koordinasyon ekibi ve 1200 kişilik arama ekibi ilebölgede çalışmalar sürdürmüş ve sürdürmeye devam etmektedir. Bu çalışmalarda2500’ün üzerinde çadır 500’ün üzerinde çadır tipi soba üretimi, 280’in üzerindekamyonet ayni yardımı, 400’ün üzerinde ayni tır yardımı yapmıştır. Bunundışında çocuklara psikososyal eğitim çadırları, her alanda 3 öğün yemek, mobiltuvalet ve duş imkânları gibi bölgeye çeşitli destekler verilmiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkü Ocakları buyardımları yaparken siyaset peşinde koşup bölgeden rant elde etmek isteyenleride milletimiz görmüş, not etmiştir. Allah bizimle beraberdir çünkü doğrularıngözle görülmeyen orduları vardır.

Değerli okurlar,

Ramazan ayına girdiğimiz bu ayın necip milletimizesağlık ve huzur getirmesini, asırların ufkunu aydınlatan efendimizin izindebirlik ve beraberlik halesi ile yaralarımızın bir an önce sarılmasını Cenabıallah’tandiliyorum.

Esen kalınız efendim.