ATA’NIN MEZARINA KONULAN TOPRAKLAR NERELERDEN VE NASIL GELDİ?

23 Şubat 2017 14:34 Dr. Ali Güler
Okunma
3057
ATANIN MEZARINA KONULAN TOPRAKLAR NERELERDEN VE NASIL GELDİ?

 

Sonsuza Yolculuk(Atatürk’ün Hastalığı, Ölümü, Cenaze Töreni ve Defin İşlemi)[1]ve “Atatürk’ün Son Sözü: Aleykümesselam[2]isimli eserlerimizde ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı üzere Etnoğrafya’dakigeçici kabrinden çıkartılan ve tahniti çözülen Atatürk’ün naaşı,  10 Kasım 1953 tarihinde devlet töreni ileebedî metfeni Anıtkabir’de hazırlanan “Mezar Odası”ndaki mezara defnedilmiştir.1926 İzmir Suikastı’ndan sonra kendisini geçmiş olsun dileklerini iletmek içinarayanlar vesilesiyle kamuoyuna yaptığı açıklamada; “Benim naçiz vücudumelbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidarkalacaktır!” demişti. İşte bu dileği gerçekleşmiş, büyük Atatürk’ün“naçiz bedeni” düşmandan temizlediği vatan toprağı ile kucaklaşmıştı.

Atatürk, MezarOdası’ndaki mezara, tamamen İslami ölçülere uygun olarak, dualarla “vatan toprağı”na defnedildi. Bütünvilayetler (toplam 105 yerden) ile Selanik’teki Atatürk’ün doğduğu evinbahçesinden, Kore’deki Türk Şehitliği’nden, Suriye’deki Süleyman Şah’ın türbesindenve Kıbrıs’tan getirilen ve harmanlanan vatan toprağı büyük Ata’ını kucakladı.Yine aynı gün, Kore’de Türk Şehitliği’nde yapılan bir törenle, “Ata’nın kabrinden alınan toprak, Türk sancağınınaltına konuldu.[3]

Ata’nın mezarınagönderilecek bu topraklarla ilgili olarak Bayındırlık Bakanlığı 9 Haziran 1953günü bütün valiliklere bir yazı yayımladı. Bu yazıda; “(…) kabir kısmına yurdun her köşesinden gelen topraklar konulacaktır.Bunun için vilayetinizin muhtelif semtlerinden (varsa muharebe meydanlarından)alınacak toprakların (5 kiloyu geçmemek üzere) ambalajlı olarak Anıt-Kabirİnşaatı Kontrol Şefliğine gönderilmesi” isteniyordu.[4]

Çanakkale, İnönü,Sakarya, Dumlupınar Zafer Meydanları ile Hava Kuvvetleri Şehitleri (Eskişehir)toprakları ve çeşitli şehitliklerden de getirilen ve Etnoğrafya Müzesi’ndemuhafaza edilen topraklar düzenlenen bir yazılı protokol ile 3. 11. 1953 günüAnıtkabir Kontrol Şefliği adına Bekir Atagerçik’e teslim edilmiştir.[5][1] Yılmaz Kitabevi, İstanbul, 2015 (İlk Baskısı TruvaYayınları, İstanbul, 2010), I - X.,  1- 230s.

[2] Yeditepe Yayınları, 2. Baskı, İstanbul, 2013, 1- 448s.

[3] Hürriyet Gazetesi, 11 Kasım 1953.

[4] Anıtkabir Belgeliği, Belge No:69-56/10/2720.

[5] Anıtkabir Belgeliği, Belge No:68-56/10/2720.

Sayı : 818 Eylül / 2018

Bu Sayıda

Yeni Düşünce

MHP Lideri Bahçeli’den ABD’ye sert tepki: “NE SAYIN CUMHURBAŞKANI NE DE BAKANLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR”

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkanı Semih Yalçın'dan Koray Aydın'a sert tepki: "İP'İN SÜMBÜL AĞA’SI, AKIŞKAN, CIVIK"

Cesurhan Taş

KUR ATAĞI VE MADEN OCAĞINDAKİ KANARYA

Yeni Düşünce

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı "Askıda Ekmek Projesi" büyük ilgi gördü “EKMEĞE YAPILAN %15'LİK ZAM İNSANİ VE VİCDANİ DEĞİL”

Evin GÖKTAŞ

MHP Lideri Bahçeli'den 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı: "30 AĞUSTOS RUHU MİLLÎ VİCDANDA HÂLÂ CANLIDIR"

Ahmet Deniz AĞCA

Alparslan, Atatürk ve 26 Ağustos

Yeni Düşünce

Bahçeli, döviz kurundaki dalgalanma karşısında hükûmete tam destek verdi "KURU EKMEK, KURU SOĞANLA DA YAŞAMASINI BİLİRİZ, YETER Kİ BAĞIMSIZ YAŞAYALIM"

Gazi Karabulut

Millî Şuur ve Milletle Buluşma

Yeni Düşünce

"DURDUĞUMUZ YER TÜRKİYE VE TÜRKLÜĞÜN AĞIRLIK MERKEZİDİR"

Av.C.Yavuz AKSU

Küllicihan Kızılelma

Durmuş DOĞAN

AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRK GİRİŞİMCİLERİN EKONOMİK GÜCÜ

Yeni Düşünce

Bahçeli'den Erdoğan ve Yıldırım'a nezaket ziyareti KORAY AYDIN'IN GAFINI DEĞERLENDİREN BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

Prof. Dr. Selçuk Duman

SİYASİ SÖYLEMLER VE KAÇINILMAZ SONUÇLARI

Yeni Düşünce

BAHÇELİ'YE DADAŞLARDAN COŞKULU KARŞILAMA

Ekrem ÖNSÖZ

KUR MU?! GÖNÜL MÜ?!

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, kanun teklifi hazırladı "YALAN, YANLIŞ VE YANILTICI BİLGİLER SUNAN KAMUOYU ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNE HAPİS CEZASI VERİLSİN"

Prof. Dr. Temel ÇALIK

Millî Eğitim Bakanına Açık Mektup

Evin GÖKTAŞ

Milletvekili Erkan Haberal'dan, Hayvan Hakları Yasası’nda değişiklik öngören kanun teklifi BİR HAYVANI ÖLDÜREN KİŞİYE 3-7 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLSİN

Murat Gedik

NAMIK KEMAL

Yeni Düşünce

Bahçeli, Kızılcahamam'daki Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti "TRUMP ÖLÇÜYÜ KAÇIRMIŞ, NE SÖYLEDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL"