YENİ DÜŞÜNCE’DEN

18 Haziran 2018 13:34 Dr. Ali Güler
Okunma
47

YENİDÜŞÜNCE’DEN

 

            Değerli Yen iDüşünce Okurları,

            Türkiye ve dünya gündemi yüklü bir yeni yıla, yeni bir aya daha giriyor. Ülkemizde, etrafımızda ve dünyada önemli siyasi, diplomatik gelişmeler yaşanmaktadır. Irak ve Suriye eksenli olaylar, ABD Başkanı Trump’ın son kararı ile “Kudüs” eksenli olarak Filistin İsrail meselesine kaymış gözüküyor.

            Kudüs Türk milletinin 400 yıl yönettiği, üç kitabi din açısından da kutsal sayılan bir mekândır. Burası, bu özelliği dikkate alınarak yönetilmelidir. Evangelistlerin tahakkümü altındaki ABD yönetiminin “ben yaptım oldu” mantığı ile gerçekleştirdiği hamlenin bölgeyi ateşe atacağı, içinden çıkılmaz çatışmaları tetikleyeceği aşikârdır.

            Bu nedenle, İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Türkiye’nin başarılı bir diplomasi trafiği ile yönettiği Trump kararına karşı atılan adımlar haklı sonuçlar doğurmuştur. ABD emperyalizmi ilk defa bütün çabasına rağmen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ciddi bir tepki ile karşı karşıya kalmıştır.İnsanlık ABD’den daha büyük olduğunu göstermiştir.

Tarihi süreç içinde bakıldığında, ABD’nin küresel güç olma özelliğini yavaş yavaş kaybetmeye başladığını söylemek yanlış olmayacaktır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında nasılki, güç merkezi Avrupa’dan Atlantik ötesine kaymaya başlamışsa; BM’deki oylamada göstermiştir ki, artık ABD küresel bir güç merkezi olma özelliğini süratle kaybetmektedir. Temel soru, yerini ne dolduracaktır? Çin, Hindistan, Avrupa,Rusya vs. Ya da bölgesel güç ittifakları (Rusya-Türkiye-İran) acaba yeni küresel güç odağı olabilirler mi?

Elbette yaşayarak göreceğimiz, cevabını yaşayarak öğreneceğimiz bir durum…“Cumhur başkanlığı Hükümet Sistemi” ile kendisini yenileyen, NATO ittifak ilişkilerini yeniden sorgulayan, savunma sanayi ihtiyaçlarında çeşitlendirmeye giden, Avrupa Birliği ilişkilerini gözden geçiren, kısaca 1952’de NATO’ya girişimizden beri ilk defa “milli” bir çizgide yeniden yapılanan Türkiye öncelikle “bölgesel” bir güç olarak bu yeni dünyada yerini almaya adaydır.

Bu düşüncelerle,2018 yılının Türk-İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyoruz. Güzel günlerde okumanız temennimizle sağlıklı,mutlu, huzurlu bir yeni yıl diliyoruz efendim.

 

Ali GÜLER

Sayı : 818 Eylül / 2018

Bu Sayıda

Yeni Düşünce

MHP Lideri Bahçeli’den ABD’ye sert tepki: “NE SAYIN CUMHURBAŞKANI NE DE BAKANLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR”

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkanı Semih Yalçın'dan Koray Aydın'a sert tepki: "İP'İN SÜMBÜL AĞA’SI, AKIŞKAN, CIVIK"

Cesurhan Taş

KUR ATAĞI VE MADEN OCAĞINDAKİ KANARYA

Yeni Düşünce

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı "Askıda Ekmek Projesi" büyük ilgi gördü “EKMEĞE YAPILAN %15'LİK ZAM İNSANİ VE VİCDANİ DEĞİL”

Evin GÖKTAŞ

MHP Lideri Bahçeli'den 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı: "30 AĞUSTOS RUHU MİLLÎ VİCDANDA HÂLÂ CANLIDIR"

Ahmet Deniz AĞCA

Alparslan, Atatürk ve 26 Ağustos

Yeni Düşünce

Bahçeli, döviz kurundaki dalgalanma karşısında hükûmete tam destek verdi "KURU EKMEK, KURU SOĞANLA DA YAŞAMASINI BİLİRİZ, YETER Kİ BAĞIMSIZ YAŞAYALIM"

Gazi Karabulut

Millî Şuur ve Milletle Buluşma

Yeni Düşünce

"DURDUĞUMUZ YER TÜRKİYE VE TÜRKLÜĞÜN AĞIRLIK MERKEZİDİR"

Av.C.Yavuz AKSU

Küllicihan Kızılelma

Durmuş DOĞAN

AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRK GİRİŞİMCİLERİN EKONOMİK GÜCÜ

Yeni Düşünce

Bahçeli'den Erdoğan ve Yıldırım'a nezaket ziyareti KORAY AYDIN'IN GAFINI DEĞERLENDİREN BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

Prof. Dr. Selçuk Duman

SİYASİ SÖYLEMLER VE KAÇINILMAZ SONUÇLARI

Yeni Düşünce

BAHÇELİ'YE DADAŞLARDAN COŞKULU KARŞILAMA

Ekrem ÖNSÖZ

KUR MU?! GÖNÜL MÜ?!

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, kanun teklifi hazırladı "YALAN, YANLIŞ VE YANILTICI BİLGİLER SUNAN KAMUOYU ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNE HAPİS CEZASI VERİLSİN"

Prof. Dr. Temel ÇALIK

Millî Eğitim Bakanına Açık Mektup

Evin GÖKTAŞ

Milletvekili Erkan Haberal'dan, Hayvan Hakları Yasası’nda değişiklik öngören kanun teklifi BİR HAYVANI ÖLDÜREN KİŞİYE 3-7 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLSİN

Murat Gedik

NAMIK KEMAL

Yeni Düşünce

Bahçeli, Kızılcahamam'daki Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti "TRUMP ÖLÇÜYÜ KAÇIRMIŞ, NE SÖYLEDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL"