ÇATI ADAYI EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NUN SOSYOLOJİK ZEMİNİ

16 Eylül 2014 14:15 Dr. Ali Güler
Okunma
979
ÇATI ADAYI EKMELEDDİN İHSANOĞLUNUN SOSYOLOJİK ZEMİNİ


  Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci, CHP’nin önerdiği Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu isminde MHP, DP, DSP ve BBP’nin uzlaşması ile yeni bir evreye girmiş bulunuyor. Saadet Partisi de muhtemelen İhsanoğlu’nu destekleyecektir. Bu durumda kendi adayı ile seçimin ilk turuna gireceğini açıklayan HDP (BDP) bir tarafa bırakılacak olursa, 12 yıldır Türkiye’yi yöneten AKP’nin adayı ile çatı adayı İhsanoğlu’nun yarışacağı anlaşılmaktadır.
  İhsanoğlu isminin kamuoyuna açıklandığı andan itibaren CHP içinden ve dışından daha çok kendilerine “ulusalcı, Atatürkçü” diyen bazı kimselerin tepki göstermeye başladığı bilinmektedir. CHP içindeki tepkilerin genellikle İhsanoğlu’nun tanınmamasından kaynaklandığını, tanındıkça tepkilerin azaldığını gözlüyoruz. Buna rağmen bazı yazarçizer takımı ısrarla İhsanoğlu’nun aleyhinde yayınlara devam etmektedir. Bunların çabalarının daha çok AKP adayına yarayacağını tahmin etmek zor değil. Hangi gerekçeyle olursa olsun İhsanoğlu’nu yıpratmanın AKP’nin değirmenine su taşımak olduğu açıktır. Hem AKP karşıtı gözükmek hem de İhsanoğlu’nu yıpratmaya çalışmak başka türlü anlamlandırılamaz.
  Şimdi şu soruları sormanın zamanıdır: Muhalefetin (Türk milletinin) çatı  (ortak) adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu doğru bir aday mıdır? Hangi sosyolojik zemine dayanmaktadır? Dünya ve Türkiye’deki değişimin oluşturduğu Türkiye vizyonuna uygun bir aday mı belirlenmiştir?
  1990’lardan sonra, özellikle Sovyetler Birliği’nin dağılması ile sona eren “Soğuk Savaş”ın ardından dünya yeni bir “dil sistemi”nin etkisine girmiştir. Siyasete, ekonomiye, kültüre ve toplumları kuşatan bütün alanlara yayılan bu “dil” öncesine göre daha “muhafazakâr” bir dildir. Klasik “dinî söylem” de değişmiştir. Laik-demokrat bir dindarlık anlayışı, hukukun üstünlüğü, insan hakları kavramları yeni dönemin belirleyici unsurlarıdır.
  Prof. Dr. Nadim Macit, Dünya Dil Sistemi ve Dini Söylem (Sarkaç Yayınları, Ankara, 2010) isimli konuyla ilgili önemli çalışmasında şunları söylüyor: “Klasik teolojinin geçerli olduğu çağ, kralların ve sultanların çağıdır. Modernitenin geç dönemi tersine çevirerek inşa ettiği dönem baskıcı ve totaliter rejimleri ve sistemleri üretmiştir Faşizm, Marksizm gibi. İçinde bulunduğumuz çağ; küresel siyasi otoritenin engellemelerine rağmen laik-demokratik hukuk devletini topluma güven veren ve toplumun tümünü kucaklayan, hukuku kendi politik amaçlarına uydurmayan, adaleti sağlamanın ilkesi gören demokrat liderlere kapı açmaktadır…” (s. 324)
  Sayın İhsanoğlu’nun kişiliğine bakıldığında “bu çağın kapı açtığı bir lider” olduğu görülecektir. Son dokuz senedir yavaş yavaş, son dört yıldır da artarak otoriterleşen, hukukla, adaletle ilişkisi hep tartışılan, gerginlik stratejisi ile kazandığını düşünen, toplumu ayrıştıran, kamplaştıran, kendisinden olmayanları ötekileştiren Erdoğan’ın yeni dönemi temsil ettiğini söylemek mümkün değildir. İlk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanı Türkiye’de yeni bir dönemin başlangıcı olacaksa bu Ekmeleddin İhsanoğlu’nun temsil ettiği değerler ve kişilik özellikleri ile olacaktır. Bu değerlerin başında kucaklayıcılık, birleştiricilik, demokratlık, hukukun üstünlüğüne inanmışlık, manevi ve millî değerlerimiz ile çatışmazlık gelmektedir. Kaldı ki birbirinden çok farklı siyasi gelenek ve ideolojik duruşlara bağlı muhalefet partilerinin bir araya gelerek böyle bir aday ismi üzerinde anlaşmaları bile bu yeni dönemin “uzlaşma” dönemi, Ekmeleddin Bey’in de “uzlaştırıcı” cumhurbaşkanı olacağının göstergesi olarak değerlendirilmelidir.
  Kanaatimizce Ekmeleddin Bey doğru bir seçimdir. Onun adaylığına itiraz edenler öncelikle kendi durdukları yeri ve halkla olan ilişkilerini sorgulamalıdırlar. Dünyaya ve Türkiye’ye hâlâ Soğuk Savaş dönemi kafasıyla bakanları tarih er veya geç tasfiye edecektir. Çünkü değişim ileriye doğrudur. Artık bu millet “ilerici” geçinip, “mürteci”lik yapanlardan bıkmıştır.
 

Sayı : 818 Eylül / 2018

Bu Sayıda

Yeni Düşünce

MHP Lideri Bahçeli’den ABD’ye sert tepki: “NE SAYIN CUMHURBAŞKANI NE DE BAKANLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR”

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkanı Semih Yalçın'dan Koray Aydın'a sert tepki: "İP'İN SÜMBÜL AĞA’SI, AKIŞKAN, CIVIK"

Cesurhan Taş

KUR ATAĞI VE MADEN OCAĞINDAKİ KANARYA

Yeni Düşünce

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı "Askıda Ekmek Projesi" büyük ilgi gördü “EKMEĞE YAPILAN %15'LİK ZAM İNSANİ VE VİCDANİ DEĞİL”

Evin GÖKTAŞ

MHP Lideri Bahçeli'den 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı: "30 AĞUSTOS RUHU MİLLÎ VİCDANDA HÂLÂ CANLIDIR"

Ahmet Deniz AĞCA

Alparslan, Atatürk ve 26 Ağustos

Yeni Düşünce

Bahçeli, döviz kurundaki dalgalanma karşısında hükûmete tam destek verdi "KURU EKMEK, KURU SOĞANLA DA YAŞAMASINI BİLİRİZ, YETER Kİ BAĞIMSIZ YAŞAYALIM"

Gazi Karabulut

Millî Şuur ve Milletle Buluşma

Yeni Düşünce

"DURDUĞUMUZ YER TÜRKİYE VE TÜRKLÜĞÜN AĞIRLIK MERKEZİDİR"

Av.C.Yavuz AKSU

Küllicihan Kızılelma

Durmuş DOĞAN

AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRK GİRİŞİMCİLERİN EKONOMİK GÜCÜ

Yeni Düşünce

Bahçeli'den Erdoğan ve Yıldırım'a nezaket ziyareti KORAY AYDIN'IN GAFINI DEĞERLENDİREN BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

Prof. Dr. Selçuk Duman

SİYASİ SÖYLEMLER VE KAÇINILMAZ SONUÇLARI

Yeni Düşünce

BAHÇELİ'YE DADAŞLARDAN COŞKULU KARŞILAMA

Ekrem ÖNSÖZ

KUR MU?! GÖNÜL MÜ?!

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, kanun teklifi hazırladı "YALAN, YANLIŞ VE YANILTICI BİLGİLER SUNAN KAMUOYU ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNE HAPİS CEZASI VERİLSİN"

Prof. Dr. Temel ÇALIK

Millî Eğitim Bakanına Açık Mektup

Evin GÖKTAŞ

Milletvekili Erkan Haberal'dan, Hayvan Hakları Yasası’nda değişiklik öngören kanun teklifi BİR HAYVANI ÖLDÜREN KİŞİYE 3-7 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLSİN

Murat Gedik

NAMIK KEMAL

Yeni Düşünce

Bahçeli, Kızılcahamam'daki Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti "TRUMP ÖLÇÜYÜ KAÇIRMIŞ, NE SÖYLEDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL"