Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş, yurt gezilerini dergimize değerlendirdi: "MİLLİYETÇİ VE ÜLKÜCÜ HAREKETE MUAZZAM BİR TEVECCÜH VAR"

29 Ekim 2019 11:29 Arif ŞAHİN
Okunma
949
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş, yurt gezilerini dergimize değerlendirdi:  MİLLİYETÇİ VE ÜLKÜCÜ HAREKETE MUAZZAM BİR TEVECCÜH VAR

Genel Başkanlığını Dr. Sinan Ateş gibi bir akademisyenin yaptığı Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı "Ülkücü, milliyetçi ve maneviyatçı" bir nesil yetiştiriyor.
Geniş bir vizyona ve ufka sahip olan Ateş, çok iyi çalışıyor. Ateş, Türk toplumunun her kesimine değiyor, dokunuyor. Sadece çocuklar için Kutadgu Bilig bile harikulade bir çalışma. Tiyatro grupları Türkiye’nin hemen her yerinde oyunlar sahneliyor. Çevre ile ilgili çalışmaları göz dolduruyor. Nesli tükenen hayvanlardan, sokak hayvanlarına kadar. Kuruyan gölden kesilen ağaca kadar her konuda çalışmaları var.
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş, geçtiğimiz dönemde yurdun çeşitli bölgelerine yaptığı geziler sonucunda Milliyetçi ve Ülkücü Harekete muazzam bir yönelişin olduğunu gördüğünü ve bundan da son derece memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Bu gezileri ile ilgili dergimize değerlendirmelerde bulunan Ateş, "Cumhur ittifakı haricindeki yerlerde Milliyetçi Hareket Partisi olarak kazandığımız belediyeler bu teveccühün bir göstergesi. Sayın Genel Başkan'ımız Devlet Bahçeli'nin politikalarını Türk milletinin anladığı ve onay verdiği gözlemleniyor." dedi.
Dr. Sinan Ateş, yurdun çeşitli yerlerini her vesile dolaştığını belirterek, şunları söyledi:
"Biz göreve atandıktan sonra mahallî idareler seçimleri gerçekleşti. Mahallî idareler seçimlerinde bilge liderimiz Devlet Bahçeli'ye eşlik ettik. Onun hemen akabinde de teşkilatlarımızda bayrak değişikliği gereken yerleri ziyaret ettik. Tabii ki sadece vazife değişikliği ile ilgili değil, arkadaşlarımız bir vesile ile konferanslar, paneller, şölenler tertip ediyorlar biz de oralara katılıyoruz. Doğu ve güneydoğuyu gezdik, Karadeniz, Ege, Marmara ve Trakya'yı dolaştık. Yurdumuzun hemen her yerinde geziler gerçekleştirdik. Şahsımın haricinde Genel Merkez yöneticilerimiz ilçe ilçe olmak suretiyle tüm Türkiye'yi dolaşıyorlar. Ocaklarımızı hem denetliyorlar hem de arkadaşlarımıza eğitim faaliyetlerimizle alakalı olarak bilge liderimiz ve bizim ortaya koyduğumuz vizyonu anlatıyorlar. Yurdun çeşitli yerlerindeki bu tür faaliyetlerimiz aralıksız devam ediyor. Gezilerimiz böyle sürecek inşallah. Gezdiğimiz yerlerde Milliyetçi ve Ülkücü Hareketi muazzam bir yönelişin olduğunu gözlemledik. 15 Temmuz FETÖ hain darbe girişimi, Genel Başkan'ımız Sayın Devlet Bahçeli'nin feraseti ile bertaraf edildi. Türk milleti bunu çok iyi okumuş. Dolayısıyla doğu ve güneydoğu başta olmak üzere Karadeniz'de diğer bölgelerde de Milliyetçi ve Ülkücü Harekete ciddi bir yöneliş var. Bu kazandığımız belediyelerin iki katına çıkması ile görülüyor. Bazı yerlerde de çok az farkla kaybedildi. Cumhur ittifakı olan yerler haricinde MHP olarak kazandığımız belediyeler Milliyetçi ve Ülkücü Harekete olan teveccühün bir göstergesi. Sayın Genel Başkan'ımızın politikalarını Türk milletinin iyi anladığı ve onay verdiği gözlemleniyor."

43 MİLLÎ PARKTAN TONLARCA ÇÖP TOPLADIK, 65 İLDE 65 BİN FİDAN DİKTİK

Türkiye'nin en büyük gençlik teşkilatının liderliğini yapan Dr. Sinan Ateş, şimdiye kadar yaptıkları çalışmalar ile önümüzdeki döneme ilişkin olarak projelerini de anlattı.
Ateş, çevre ile ilgili faaliyetlerinin yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, şöyle devam etti:
"Çevrecilik milliyetçiliktir diyoruz. Bu kapsamda 43 tane millî parkta tonlarca çöp topladık. Tabii bu bir sefere mahsus bir şey değil. Millî parkların girişlerine Ülkü Ocakları adı ile 'çevrecilik milliyetçiliktir' diye pankartlar astırdık. Oraya giden vatandaşlarımız bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyeti yapıyorlar. Çöplerini yanlarında götürmelerini söylüyorlar. Bir naylonun bir plastiğin doğada yok olmasının binlerce yıl sürdüğünü anlatıyorlar. Bu tür konularla ilgili şuurlandırma yapıyorlar. Bunlar devam eden çalışmalarımız. Ülkü Ocakları olarak 65 ilde 65 bin fidan diktik. Arkadaşlarımız caretta caretta nöbeti tutuyor Antalya Serik'te, Mersin Anamur'da. Basında takip etmişsinizdir. Bir vatandaş traktörle caretta caretta yumurtalarının üzerinden geçiyor, bunu basında görmemizle birlikte oralara işaretler koyduk. Ülkü Ocakları işaretleri koyduk. Arkadaşlarımız da 7/24 bunların başında nöbetteler. Caretta carettalar bizim millî değerlerimizdir. Aynı şekilde yılkı atları ile ilgili çalışmamız oldu. Nesli tükenen karakulak, vaşak, Anadolu parsı bunlarla ilgili çalışmalarımız oldu. Yine nesli tükenen bir kelebek türü var Uludağ'da yaşayan onunla ilgili bir çalışmamız oldu. Ekolojik geçişlerle ilgili bir çalışmamız oldu. Bunların tamamını dosya hâlinde TBMM'deki milletvekillerimize sunduk. Kanun teklifi ve soru önergesine de dönüştürüldü. Çevre ilgili faaliyetlerimiz böyle devam ediyor. Yine Burdur Gölü kuruma tehlikesi geçiriyor onunla ilgili bir çalışma yaptı arkadaşlarımız. Burdur Gölü'nde nesli tükenmeye yüz tutmuş dik kuyruk isimli bir kuş çeşidi ile ilgili de bir çalışmamız oldu. Tabii bu yaban hayatının haricinde sokak hayvanları ile ilgili de çalışmalarımız var. Sokaklarda yaşayan kedi ve köpeklerle ilgili 'Kaba Can Kat' sloganı ile bir çalışma yaptık. Arkadaşlarımız Türkiye'nin hemen her yerinde vatandaşlarımızı bilgilendirmek suretiyle sokağa bir kap su ve bir kap mama bırakıyorlar. Böyle de bir çalışmamız var."

ONBİNLERCE NUTUK DAĞITTIK, ÇOCUKLAR İÇİN KUTAT BİBİLİG'İMİZ VAR

Teknoloji ile ilgili çalışmalarının da olduğunu hatırlatan Dr. Sinan Ateş, "On binlerce NUTUK kitabı dağıttık. Çocuklar için Kutat Bilig çalışmamız var. Çocuklar ve gençler için 'Tableti Bırak Oyununa Bak' diye bir çalışma daha yaptık." diye konuştu.
Ateş, geleneksel Türk oyunlarını çocukların anne ve babaları ile birlikte sokakta oynamasını istediklerini aktardı.
Çocukları sosyal medyaya tutsak olmaması için de çalışmalar yaptıklarını anlatan Ateş, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Çocuklarımız bir odaya kendini hapsedip orada yalnız ama kendini kalabalıklar içinde zannediyor. Sosyal medyaya girip orada binlerce ve milyonlarca insanın sanal alemde var olduğunu zannediyor. Evet, var ama bunlar gerçek değil sanal kişilerdir. Biz çocuklarımızı geleneksel Türk oyunlarına saklambaç, yakan top gibi oyunlara sevk ettik. Çok da iyi tuttu. Anne ve babaların teşekkürleri de oldu. Bunun haricinde çocuklar için NUTUK çalışmamız olmuştu. Yine çocuklar için Kutadgu Bilig çalışmamız oldu. Yazılışının 950. yıl dönümünde Yusuf Has Hacip'in kaleme almış olduğu Kutadgu Bilig'i çocukların düzeyinde hazırlatarak 10 bin adet bastırıp Türkiye'nin her yerinde ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Bundan sonra da yeni bulunan 13. nüsha ile birlikte Çocuklar İçin Dede Kokrut, Çocuklar İçin Divanı Lügat'ü Türk, Çoçuklar İçin Orhun Yazıtları ve Çocuklar İçin Atavetül Atayık gibi çalışmalarımız de en kısa zamanda okuyucuları ile buluşacak."