SİNAN ATEŞ: TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ İNSANLIĞI YÜCELTMEYE ÇALIŞAN BİR FİKİR HAREKETİDİR

15 Temmuz 2019 15:19 Arif ŞAHİN
Okunma
1385
SİNAN ATEŞ: TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ İNSANLIĞI YÜCELTMEYE ÇALIŞAN BİR FİKİR HAREKETİDİR


Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş, hayatın her alanını kuşatan ve her derde deva olma hedefine sahip bulunan Türk milliyetçiliğinin, bütün insanlığı yüceltmeye çalışan bir fikir hareketi olduğunu bildirdi.
Ateş, Burdur Mehmet Âkif Ersoy Üniversitesi Sosyal Hizmet Topluluğu tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Üniversiteli gençlere "Türk Milliyetçiliğinde Sosyal Sorumluluk Anlayışı" konulu bir konferans veren Ateş, Türk milliyetçiliği ile ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu.
Vakıf kurumunun önemine dikkat çeken Ateş, şunları kaydetti:
"Türk-İslam medeniyetinde vakıf müesseseleri çok önemlidir. Bu manada sosyal hayatımızda yardımlaşma ve dayanışmanın gelişmesi açısından oluşturulmuş olan vakıf kurumunun millî hayatımızda mühim bir mevkii vardır. Bugün, vakıf kurumuna benzer düşüncelerin Türklerin İslamiyet’i kabul etmeden önce de var olduğuna dair bulgular ortaya çıkmıştır. Ancak vakıf kültürü İslam dininin ceddimiz tarafından kabul edilmesinin ardından iyice olgunlaşmış,  altın çağını yaşamaya başlamıştır. Eğer bir millet tarihin derinliklerinden, millî kültür hayatının ilk inkişaf hamlelerini çıkarabilirse kaybetmiş olduğu ruhu yeniden kazanabilir. Bu ruhla hem insan yetiştirmek hem buhranları aşmak hem de yeni bir cemiyet tipini yaratmak mümkün olabilir. İşte bu tip Ülkücü tiptir ve doğası gereği, ben olmanın yanında, bizdir. Sosyal sorumluluk da ben ile bizin terkibinden oluştuğuna göre, Ülkücü Türk milliyetçiliğinin hamurunda, sosyal sorumluluk vardır, olmalıdır ve olacaktır.”
Sosyal sorumluluk kavramı ile Türk milliyetçiliği arasındaki ilişkiyi değerlendiren Ateş, "Hayatın her alanını kuşatan ve her derde deva olma hedefine sahip olan Türk milliyetçiliği, bu yönüyle başlı başına millî ve insani bir harekettir. Türk milliyetçiliği, yalnızca Türk kültürünü değil, İslam medeniyetini ve bütün insanlığı yüceltme gayesini taşıyan bir fikir hareketidir. Onun için insani olan hiçbir şeyin bize yabancı olamayacağını ifade ediyoruz." dedi.
Genel Başkan Dr. Sinan Ateş, Ülkü Ocaklarının farkındalık oluşturmak için başlattığı sosyal sorumluluk projelere de değindi.
Toplam 43 millî parkta eş zamanlı olarak temizlik çalışmaları gerçekleştirdiklerini anlatan Ateş, görme engelliler için Ülkü Ocakları yayınlarını sesli dergi hâlinde çıkardıklarını söyledi.
Kadın ve çocuk konusunda yaptıkları çalışmaları da anlatan Ateş, çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini ifade ederken, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri "Gençlik Koşusu" etkinliğini uluslararası bir etkinliğe dönüştürmek istediklerini ve 52 ilde diktikleri 52 bin fidan sayısını 81 ilde 81 bin fidana çıkaracaklarını söyledi.