EDİTÖRDEN

02 Temmuz 2021 11:43 Ahmet Deniz AĞCA
Okunma
381

Değerli Yeni Düşünce Okurları,

Bilindiği gibi Türkler, OrtaAsya’da geniş sahalara hükmeden ve büyük teşkilatlar kuran bir millet olaraktarih sahnesine çıkmışlardır. Buradan hemen şu hükme varmak mümkündür: Devletkurmak hiç şüphesiz kamu hukuku meydana getirmek demektir. Türklerin, sağlam vedeğişmez hükümler ihtiva eden hem kamu hem özel (aile) hukuk geleneği, çok eskitarihlerden beri devam etmektedir. Bu iki hukuk anlayışı, hemen hemen bütünTürk topluluklarında, gerek yazılı gerek şifahi olarak yaşatılan hayat tarzına/kanunlara“töre” denilmektedir.

Devletin temelini oluşturan töre,adalet sistemine olduğu gibi sosyal ve siyasi hayatın en büyük yapı taşıolmuştur. Yeni bir Türk devleti kuran veya tahta çıkan her Türk hükümdarı, ilkiş olarak atalarından kalan töreyi düzenlemek ve yürürlüğe koymakla, yani kanunhâkimiyetini sağlamakla icraatına başlamıştır. Çünkü töreyi, devletin temelisayan bu anlayış milletimizin bugünlerini oluşturan mihenk taşı hâlinegelmiştir.

Türkdünyasının bilge lideri Devlet Bahçeli’nin de dediği gibi “Tarih, hemkaynağımız hem dayanağımız hem de davamızdır. Siyasi hedeflerle, taktikaçıklamalarla, hamasi sözlerle, temelsiz ve mesnetsiz söylentilerle yalıntarihî gerçeklerin ön yargılarla çarpıtılması insanlığın barış ve huzurarayışını vahim derecede boşluğa düşürecektir.”

1915 sözde Ermeni soykırımıyalanlarını ortaya atanların, bu yalanlara katkı sağlayanların her şeyden önceTürk adaleti ve töresini öğrenmesi gerekmektedir. Daha sonra bu konuda fikirbeyan edenler, tarihî bilgi ve belgelere dayanarak hakikatleri dile getirmelidir.Türk tarihinin hiçbir döneminde soykırım olmamıştır. Çünkü Türk töresi bunaizin vermemiştir. Defalarca dünyaya hükmetmiş bir millet olarak Türkler her birtebaasının hakkını savunmuş ve töre de buna göre şekil almıştır. 1915 Tehciri, “devletebet-müddet” ülküsü gereğince sırtından hançer yiyen bir devletin doğalrefleksi ve kararıdır. Bu karar devletin o zamanki millî güvenliğinin zorunlubir tercihidir. Türk milletinin tarihsel düşmanları gerek iç politikaları gerekdış politikaları gereği bu sözde soykırım safsatasını ağızlarındandüşürmemektedir. Tarih hiçbir zaman yanılmamış, geçmişte olduğu gibi bir güngerçekleri herkesin yüzüne haykıracaktır.

Bu vesile ile Türkmilliyetçilerinin mücadele tarihine altın harflerle yazılan 3 MayısMilliyetçiler Gününü ve bu kutlu günün kahramanlarını saygı ile anıyorum. Taşkırılır, tunç erir ama Türklük ebedidir diyorum.

Değerli okurlar,

Dünyanın birçok ülkesinde olduğugibi ülkemizde Kovid-19 vaka sayıları artmıştır. Devletimiz vaka sayılarınıdüşürme amacıyla 29 Nisan 2021 Perşembe gününden 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününekadar zaruri tam kapanma uygun görmüştür. Bu süreçte hastalığa yakalanan tümhastalara Allah’tan şifa, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet,yakınlarına sabırlar diliyorum. Bu sürecin en yakın zamanda sona ermesinidiliyoruz. Saygılarımızla…

Esen kalınız efendim.