YENİ DÜŞÜNCE'DEN

22 Mayıs 2020 12:42 Ahmet Deniz AĞCA
Okunma
1365

Değerli Yeni Düşünce Okurları,
MÖ 430’da Mora Savaşı’nda ortaya çıkan bilinen en eski salgın ile beraber, hastalıklar insanlık tarihi boyunca tüm medeniyetleri etkilemiştir. MS 541-750 yıllarında meydana gelen ve 30 ile 50 milyon kişinin ölümü ile sonuçlanan Jüstinyen Vebası. 1347-1351 yılları arasında 25 milyona yakın insanı öldüren ve Kara Ölüm diye adlandırılan farklı bir veba çeşidi. 15 ve 17’inci yüzyıllar arasında gerçekleşen 20 milyon kişinin ölümüne sebep olan Çiçek hastalığı. 1817-1823 yılları arasında yaşanan ve Dünya Sağlık Örgütü'nün “Unutulmuş Salgın” adını verdiği hastalık. 1961’de başlayan yedinci salgının bugüne kadar devam ettiği söylenen Kolera. 1918-1919 yılları arasında 50 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan İspanyol Gribi (H1N1). İspanyol gribinden yaklaşık 50 yıl sonra yaşanan 1968-1970 Hong Kong Gribi (H3N2). 1981 yılından günümüze kadar gelen HIV-AIDS virüsü. 2002-2003 yıllarında gerçekleşen SARS virüsü (şiddetli akut solunum sendromu). 2009-2010 Domuz Gribi. 2014-2016 Ebola virüsü. Son olarak Çin'in Wuhan kentinde meydana gelen ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsü (Covid-19).
Yukarıda sıraladığım tüm virüslerin sağlık açısından etkilerinin yanı sıra global anlamda farklı etkileri de olmuştur. Bu sosyoekonomik ve sosyokültürel etkileri, yaşandığı ülkenin virüs karşısındaki direnci ve kültürel alışkanlıkları ile doğru orantılıdır. Özellikle Covid-19 virüsüne karşı ülkemizin bu denli başarılı bir yol izlemesi de buna bağlıdır. Bu direnç ve alışkanlık, köklü devlet geleneği ve tarihî şuuru canlı tutarak insanlarımızı herhangi bir acil durum karşısında birlik ve beraberlik içerisinde mücadele etmeye teşvik etmiştir. Sağlık Bakanlığımız ve sağlık çalışanlarımızın tartışmasız olarak göstermiş olduğu başarının yanı sıra, devletimiz dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan on binlerce vatandaşımız Türkiye’ye getirilmiştir. Ayrıca başta ABD ve İngiltere’nin yanı sıra neredeyse tüm Avrupa ve Afrika ülkelerine çeşitli sağlık malzemesi yardımında bulunmuştur.
Değerli okurlar, koronavirüse karşı dünyaya örnek bir mücadele gösteren devletimiz ve milletimizin sonunda mutlaka muvaffak olacağına yürekten inanıyorum. Bu konuda MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin "Sosyal izolasyonla, evde kalarak, birbirimize dayanarak, yardımlaşma kanallarını aktifleştirerek, karamsarlığı kovarak virüs karanlığını bertaraf edeceğiz. Zamanı geldiğinde hayat normalleşecek, birbirimizle kucaklaşacağız. Dayan milletim, geceyi gördük, güneşi de göreceğiz." sözü toplum nezdinde derin bir yankı uyandırarak bu zor günlerde Türk milletinin moral ve motivasyonu arttırmıştır. Bu vesile ile Covid-19 virüsünden dolayı hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, hastalara da acil şifalar dilerken, "Evde Kal Türkiye!" diyorum. Sağlıcakla kalınız!...