EDİTÖRDEN

15 Ocak 2020 13:30 Ahmet Deniz AĞCA
Okunma
1157

Değerli Yeni Düşünce Okurları,

Osmanlı Devleti’nin gitgide zayıflamaya başlamasını fırsat bilen Batılı emperyalist güçlerin stratejik öneme sahip bazı toprak parçalarını fırsat buldukça işgal ettiklerini ve paylaştıklarını görüyoruz. Bu kapsamda öne çıkan yerlerden bir kısmı da Doğu Akdeniz havzası kenarında olan Osmanlı toprakları olmuştur. Fransa, 1930'da Tunus ve Cezayir'i, İspanya 1860 yılında Fas'ı ve İngiltere de 1882 yılında Mısır'ı işgal etmiştir. 19. yüzyıl sonlarında büyük devletler arasında yer alan İtalya da stratejik öneme sahip olan Trablusgarp üzerinde faaliyetlere başlamıştır. Trablusgarp ve Bingazi'de bankalar açarak ticari, siyasi ve iktisadi faaliyetlerine hız vermiştir. Mustafa Kemal Paşa ve Enver Paşa, Trablusgarp’a gizli bir şekilde görevli olarak gidip Libya halkını teşkilatlandırıp direnmesini sağlamıştır. Bu sırada Balkanlar’da çıkan problemlerden dolayı Osmanlı ve İtalya arasında Uşi Anlaşması yapılarak bölge İtalyanların kontrolüne bırakılmıştır. Günümüzde emperyalist güçler tarafından başlatılan Arap Baharı sonucunda Muammer Kaddafi’nin Libyalı isyancılar tarafından hunharca katledilmiş ve Libya bir daha da eski günlerine kavuşamamıştır. İçimizde yaşayıp da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihini ve gönül coğrafyasını bilmeyenler emperyalist güçlerin ekmeklerine yağ sürmüş, Doğu Akdeniz’deki varlığımızın önemini gayrimillî tavırlarla reddetmişlerdir. Bu vesile ile cumhur ittifakının liderleri Sayın Devlet Bahçeli ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a milletvekillerimize çıkartmış oldukları tezkere kararı için teşekkür ediyor, Mehmetçiklerimizin kazasız, belasız bir şekilde yurdumuza dönmesini Allah’tan niyaz ediyorum.
Türkiye bir yandan bölgesel ve küresel ablukayı kırmak için yoğun mücadele hâlindeyken diğer yandan iç siyasi çekişmelerle meşgul edilmektedir. Unutulmamalıdır ki cumhur ittifakı bütün şer odaklarının planlarını altüst etmiştir ve etmeye de devam edecektir. Artık kendi elektrikli otomobilimizi yapabilecek ve savunma sanayi konusunda ihracatçı ülke konumuna geldiğimize göre, üçüncü köprü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osman Gazi Köprüsü, üçüncü havalimanı ve yapılması planlanan Kanal İstanbul gibi büyük projelere imza atılabildiğine göre devletimiz daha da güçlenerek yoluna istikrarlı bir şekilde hızla devam eder hâle gelmiştir.
Değerli okurlar, 2020 yılına girmiş bulunmaktayız. Bu vesile ile tüm Türk ve İslam âleminin yeni yılını kutluyor, 1 Ocak’ta doğmuş olan Bilge Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in doğum gününü kutluyor, yüce Allah’tan kendilerine uzun ve sağlıklı bir ömür niyaz ediyorum. Allah, Devlet Bey’i başımızdan eksik etmesin!
Esen kalınız efendim.