YENİ DÜŞÜNCE'DEN

30 Aralık 2019 14:18 Ahmet Deniz AĞCA
Okunma
839

Değerli Yeni Düşünce okurları,


Devleti idare edenlerin seçimle işbaşına geldiği yönetim şekline cumhuriyet denir. Dünyada birçok devlet cumhuriyet rejimiyle yönetilir. Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde egemenlik milletindir. Millet, devleti yönetecek kişileri seçerek kendisini yönetmiş olur.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti; Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla beraber Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya istiklal ya ölüm!” parolasıyla milletimizin yüksek karakteri, azmi, inanmışlığı sayesinde kurulmuştur.
29 Ekim 1923 tarihinde ise Cumhuriyet ilan edilmiştir. Aradan geçen 95 yılın ardından 24 Haziran 2018 tarihinde Cumhuriyet’imizin üçüncü evresi olan Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi ile devletimiz ileri gitme kararlılığını tüm dünyaya göstermiştir. Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi, Kurtuluş Savaşı’ndaki kahramanlarımızla aynı ruh ve anlayışa sahip olan cumhur ittifakı ile inşa edilmiştir. Cumhur ittifakı, 15 Temmuz FETÖ olaylarından sonra FETÖ, PKK, PYD, YPG, DEAŞ ve tüm varyasyonlarına, bunları destekleyen devlet sıfatındaki ülkelere karşı 5000 yıllık Türk tarihini sağlam adımlarla geleceğe taşımak adına kurulmuştur. Düşman dün olduğu gibi bugün de durmamaktadır.
Ülkemiz açısından dünya devletleri tarih boyunca bizi hiç şaşırtmadığı gibi bugün de aynı noktadadır. Türk olmanın yalnız olmak demek olduğunu, halkımızın Müslüman olmasının ise birçok diğer Müslüman devletleri tarafından hiçbir anlama gelmediğini hem bugün yaşanan olaylardan hem de tarihten görüyoruz. Doğu Akdeniz’de çıkan doğal gaz krizi, Barış Pınarı Harekâtı’nın geçici olarak durdurulmasından sonra, Amerika ve Rusya’ nın petrol rezervlerini ele geçirme çabaları, sözde Ermeni soykırımı meselesinin dünya kamuoyunda sürekli gündeme gelmesi ve her şeye rağmen dik duran bir Türk devleti.
Esen kalınız efendim…