YENİ DÜŞÜNCE’DEN

03 Aralık 2018 11:58 Ahmet Deniz AĞCA
Okunma
1069

YENİ DÜŞÜNCE'DEN
Değerli Okurlar,
TBMM, 1 Ekim 2018 günü Binali Yıldırım başkanlığında yeniden toplanarak yeni yasama yılına girdi.
Türkiye, 2018 Ekim ayında gerek dış gerekse iç politikada önemli olaylara ve gelişmelere sahne oldu. Dış politikaya “terör” ve “casusluk” iddiasıyla yargılanan ABD'li Papaz Brunson'un serbest bırakılması, iç politikaya da Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yerel seçimlerle ilgili yaptığı ittifak açıklaması damga vurdu.
Brunson’un serbest bırakılmasına sert tepki gösteren Bahçeli, 23 Ekim Salı günü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşma ile Türkiye gündemini sarstı. Konuşmasında ittifakla ilgili değerlendirmeler yapan Bahçeli, "Cumhur ittifakı devam ediyor, yerelde ittifak bitmiştir." dedi  ve arkasından da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday çıkaracaklarını bildirdi.
Bahçeli'nin beklenmeyen bu açıklaması, salonu hınca hınç dolduran partililer tarafından büyük bir coşkuyla ayakta alkışlandı. Gerek dış gerekse iç politikada yaşanan bu iki gelişme, kamuoyunda günlerdir tartışılıyor ve uzunca bir süre daha da tartışılmaya devam edeceğe benziyor.
Bu sayımızda her iki olayla ilgili Devlet Bahçeli'nin açıklamalarına geniş bir şekilde yer verilirken, MHP'de yaşanan diğer gelişmeleri de sizlere yansıtmaya çalıştık.
Dergimizde, Devlet Bey'in Türk siyaset tarihine yeni giren o çok konuşulan "siyasi kombin" açıklamasının yanı sıra milletvekilleri, MYK ve MDK üyelerinin katılımıyla Kızılcahamam'da gerçekleştirdiği iki günlük kampa ilişkin haber de yer almakta.
Kamp öncesi Kızılcahamam'daki Şehitler Anıtı'nı ziyaret eden Bahçeli, burada gazetecilere önemli açıklamalar yaptı.
Bahçeli’nin bu sayımızda okuyacağınız ekim ayı içinde yaptığı başka bir grup konuşmasında "Kapımız sonuna kadar açık." diyerek İP'li milletvekillerine davet çağrısında bulunması da gündemin ana konuları arasında yer aldı.
Siyasi gündemi tek başına belirleyen Devlet Bahçeli, Başkanlık Divanı toplantısında seçim ittifakı ve af tartışmalarını değerlendirirken, ülkenin bekası ile ilgili önemli bir konuyu dile getirdi. “İstanbul, Ankara ve İzmir'in şer ittifakının eline geçmesi Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemini tartışmaya açabilir." diyen Bahçeli'nin bu konuya ilişkin değerlendirmeleri de dergimizde haber olarak yer almakta.
MHP Genel Başkan Yardımcısı E. Semih Yalçın'ın af, Ülkü Ocakları Genel Başkanı ve MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz'un İP'li Müsavat Dervişoğlu'nun son dönemdeki bazı açıklamaları ile Sözcü gazetesi yazarları Uğur Dündar ile Yılmaz Özdil'in MHP aleyhindeki yazılarına yönelik verdiği sert cevapların yanı sıra; yazarlarımız Murat Gedik'in "Yahya Kemal", Prof. Dr. Selçuk Duman'ın "Jeopolitik Tartışmaların Odağında Türk Kimliği", Prof. Dr. Temel Çalık'ın "Söz Konusu Vatansa" başlıklı makalelerini sağlık ve mutluluk içerisinde okumanız dileği ile...
                                                                                                                        Ahmet Deniz AĞCA