YENİ DÜŞÜNCE’DEN

30 Ağustos 2018 17:09 Dr. Ali Güler
Okunma
539

YENİ DÜŞÜNCE’DEN


Değerli Yeni Düşünce Okurları,
Sayın Devlet Bahçeli 17 Nisan 2018 tarihindeki Milliyetçi Hareket Partisi TBMM Grubu toplantısında yaptığı konuşmada gerekçelerini açıklayarak, 3 Kasım 2019’da yapılması Anayasa değişikliği ile esasa bağlanan Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinin erken bir tarihe alınması gerektiğini kamuoyumuz ile paylaşmıştır. Sayın Devlet Bahçeli’nin konuşmasının erken seçim tarihini de önerdiği bölüm şu şekildedir:     
“(…) Bilinmelidir ki, gerekli uyum yasalarının süratle çıkarılmasının akabinde, Milliyetçi Hareket Partisi takdir ve tercih hakkını seçimlerin erkene alınmasından yana kullanacaktır.
Bu işi daha fazla uzatmaya gerek yoktur.
Kaosa oynayanların oyunlarını bozmak şarttır.
Seçim var mı yok mu, erken mi olacak, zamanında mı yapılacak anlaşmazlık ve çekişmelerine son verilmesinin vakti gelmiştir.
Siyasi muhataplarımıza ve aziz milletimize samimi ve tartışılmasını ümit ettiğimiz teklifimiz şudur:
26 Ağustos 2018 Pazar günü, yani Malazgirt Zaferi’yle Büyük Taarruzun yıldönümlerinde, Türk milleti yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip hem Cumhurbaşkanı, hem de Milletvekili Genel Seçiminde Türk ve Türkiye düşmanlarına hak ettikleri dersi vermesi en makul, en mantıklı, en akılcı, en demokratik yoldur.
İrade milletindir, istikbal milletindir, istiklal milletindir, ihanet ise millet karşısında asla tutunamayacaktır…”
Bu açıklama bir anda Türkiye’nin gündemine erken seçimi sokmuştur. Ertesi gün Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın Devlet Bahçeli bir görüşme yaptılar. Bu görüşmenin sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı yaptığı basın toplantısı ile düşünülen erken seçimin tarihini 24 Haziran 2018 olarak açıklamıştır. Türkiye süratle, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni hayata geçirmek üzere seçim ortamına girmiştir.
Alınan seçim kararının, yapılacak seçimlerin Türk milletine, ülkemize ve devletimize hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Milletin iradesine başvurmak ve milletimizin iradesini beyan ederek yürütme ve yasama organını oluşturmak açısından seçimler demokrasinin en temel kurumlarından biridir. Bu nedenle dergimizin bu sayısını daha çok seçimi önceleyen yazılar ve haberlere ayırmış bulunuyoruz.
Başta Merhum Atsız ve Başbuğ Alparslan Türkeş olmak üzere, 3 Mayıs 1944’ün 74. Yılında Milliyetçiler Günü’nün kahramanlarını saygıyla anıyoruz. Bu vesile ile aynı davada yargılanan ve işkencelerden geçirilen 23 Türk milliyetçisi aydından birisi olan ünlü ilim adamı, tarihçi Prof. Dr. Zeki Velidi Togan hakkında Murat Gedik Bey’in yazısını sizlerle paylaşıyoruz.
19 Mayıs 1919’da “Ya istiklal, ya ölüm” diye gürleyen Mustafa Kemal Atatürk’ün milli şahlanışı önünde saygıyla eğiliyoruz. Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. Esen kalınız efendim.   

Ali GÜLER