RUSYA KIRIM’I İLHAK EDEBİLİR Mİ?

29 Mart 2014 15:06 Murat Kurşunoğlu
Okunma
2134
RUSYA KIRIMI İLHAK EDEBİLİR Mİ?

Soğuk Savaş sonrasında taşlar henüz yerine oturmadı. Sovyetlerin dağılmasından sonra çok etnisiteli ve farklı inançlara sahip toplulukların yer aldığı problemli alanların statülerinin kolayca belirlenemez. En az iki yüzyıldır süren ihtilaflar ne geçmişte çözülebildi ne de şimdi kısa sürede çözüme kavuşturulacağa benziyor.

Türkiye’yi yakından ilgilendiren ihtilaf ve çatışma alanlarını ikiye ayırabiliriz.
Birinciler, Osmanlı Devleti’nden kopan topraklar üzerinde teşekkül etti.
İkinci büyük ihtilaflı coğrafya ise Sovyetlerin dağılmasıyla ortaya çıktı.

Osmanlı bakiyesi toprakların en büyük krizi hiç şüphesiz Suriye…

Sovyetleri Birliği’nin dağılmasından sonra başta Karabağ sorunu olmak üzere yaşanan çatışmalarda son perde Ukrayna’da açıldı.

Ukrayna’da olup bitenler görünüşte etnik çatışma veya halkın Rus yanlısı yönetimi devirmesiyle ortaya çıkan kriz gibi duruyor.

Aslında uluslararası güçler, sahnede satranç oynuyor; yöneticilerin kimini vezir kimini fil kimini kale, halkı da piyon olarak kullanıyorlar. Doğu ve Batı arasında sıkışan Ukrayna, ileride yaşanması muhtemel enerji savaşlarının öncü muhaberelerine meydan oldu. AB ülkeleri Rusya'nın enerji politikalarının esiri olmamak için Ukrayna’yı elde tutmaya, Rusya ise Ukrayna üzerinden AB’yi enerji bağımlısı hâline getirmeye çalışıyor.

Ukrayna'nın Moskova yanlısı devrik Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in AB karşıtı tavrı yüzünden muhaliflerce iktidardan uzaklaştırılması, Rusya’yı ve bu ülkedeki Rusları endişeye sevk etti...