BİLİM VE TEKNOLOJİ

28 Mayıs 2015 16:01 Seraceddin Gürbüz
Okunma
1887
BİLİM VE TEKNOLOJİ

 
 
MİLLÎ GÖZETİM RADARI (MGR) TANITILDI
TÜBİTAK BİLGEM tarafından yerli imkânlarla geliştirilen MGR sistemi, 110 km menzile sahip. Millî Gözetim Radarı (MGR), DHMİ’nin ihtiyaçları ve Ar-Ge’ye dayalı çözüm oluşturma faaliyetleri kapsamında TÜBİTAK BİLGEM tarafından özellikle sivil havacılıkta kullanılmak üzere geliştirildi. MGR, askerî ve PSR (Primary Surveillance Radar - Birincil Gözetim Radarı) sistemlerinde kullanılabilecek. 
  2016 yılı içinde DHMİ tarafından belirlenecek bir havalimanına entegre sistemin kurulumuyla ülkemizde ilk defa bir havalimanındaki yaklaşma kontrol hizmetleri yerli ürünlerle sağlanmış olacak. Millî Gözetim Radarının ihtiyaç duyulan havalimanlarımıza kurulması ve yurt dışına pazarlanması da hedefleniyor.  
TÜBİTAK BİLGEM tarafından yerli imkânlarla geliştirilen MGR sistemi, 2014 yılı içinde faaliyetleri başlatılan askerî havalimanlarına yönelik “Havaalanı Trafik Radarı” Projesi’nde de kullanılabilir durumda. MGR’nin bu projede kullanımı ile projenin hızlı biçimde sonuçlandırılması ve etkin katma değer oluşturulması mümkün olabilecek. 
 
TÜRK BİLİM İNSANI OKTAY SİNANOĞLU HAYATINI KAYBETTİ
Türk bilim adamı Oktay Sinanoğlu, ABD’de yoğun bakımda tedavisi sürerken hayatını kaybetti. Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu; 26 yaşında Yale Üniversitesinde profesör olmuş, iki kez Nobel’e aday gösterilmiş; matematik, moleküler biyoloji, fizik, astrofizik, nükleer fizik gibi alanlarda dünyada adından söz ettirmiş Türk bilim adamıdır. Türkiye'nin Einstein'ı olarak adlandırılan Prof. Dr. Sinanoğlu, kuantum mekaniğine birçok katkıda bulundu. Türkiye'de bulunduğu dönemde çalışmalarını daha çok Türk millî kimliği ve Türk diliyle ilgili milliyetçi görüşlerini yaymaya adadı. Eğitim dilinin resmî dil olması ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesi gerektiği görüşünü savundu. Matematiksel yapısından dolayı Türkçenin en iyi bilim dili olduğunu söyledi.
Sinanoğlu’nun bütün akademik çalışmaları içinde en önemli 5 kuramı şunlardır: Atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı, çözgeniter kuramı, kimyasal tepkime mekanizmaları kuramı, mikrotermodinamik, değerlik kabuğu etkileşim kuramı.