GÖZÜNÜ DİKMİŞ…

28 Aralık 2023 10:52 Züleyha KARAMAN
Okunma
138
GÖZÜNÜ DİKMİŞ…

GÖZÜNÜDİKMİŞ…

ZüleyhaKaraman

 

RumMillî Muhafız Ordusu’nun (RMMO) uzatmalı Yunanlı Komutanı Korgeneral DemokritosZervakis, “Gözlerimizi her günBeşparmaklar’a, Güzelyurt’a ve Maraş’a diktik. Arzumuz ve hedefimiz, Kıbrıstopraklarını ‘özgür’ görmektir. Bu kutsal davaya hepimiz bağlıyız.” diyekonuştu.

Kutsaldava dediği, Enosis. Yani, Kıbrıs’ı Yunansitan’a bağlama hedefi. Rumlar, buhedef için mücadele etmesi içind de, Grivas liderliğinde terör örgütü EOKA’yıkurmuş ve EOKA 1 Nisan 1955’te de silahlı elemlere başlamıştı. Yunanlı komutanbu konuşmayı, kışlalarında “Türk kanı içeceğiz… Türklere ölüm” diye talimyaptırılan RMMO’nun, 28 Temmuz’da düzenlenen 2023 dönemi askerlerinin yemintöreninde yaptı. Bilindik Rum ve Yunan görüşlerini tekrarlayarak Türk askerininKıbrıs’taki varlığını “işgalci” olarak niteleyen Zervakis, RMMO’nun sürekli“hazır olması” gerektiğini söyledi. Zihniyetleri değişmiyor; Zervakis de KıbrısTürklerinin Ada’da yaşadığı zulmün müsebbiplerinden olan EOKA’nın LideriGeneral Grivas’ın yolundan gidiyor. Yemin eden askerlere, ihtiraslı emelleriile “hazırlılık” ve Rum siyasilerin yıllardır masal gibi Rum halkına söylediği“geri dönüş” mesajları veriyor. Nereye dönecekler!? Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti’nin topraklarına…

Kısabir hafıza tazelemesi yapalım.

1974’tensonra, tüm Rum siyasiler, Kıbrıs’taki yaşanılan vahşetin sorumlusu kendilerideğilmiş gibi, Rum halkına sürekli “geri dönüş” masalları anlattı ve “bütüngöçmenler evlerine” sloganını dillendirdi. İşte onlardan biri: dönemin Rum LideriGlafkos Klerides, 3 Ağustos 1996’da düzenlenen “Maraş yaşıyor ve bizibekliyor-dönüş için mücadele” konulu etkinlikte; “22 yıldan beri dönüş içinmücadele ediyoruz… Bu mücadele yalnız Maraş’a değil, Omorfo (Güzelyurt), Girneve Karpaz’a dönüş için de veriliyor…” diye konuşmuştu. Yine Ağustos 1996’da; Rummotorcular, Rum kilisesinin ve Rum liderliğinin desteği ile “sınırlarımızGirne’de, Girne kalesine bayrak dikeceğiz” adı altında eylem yaptı. Rumeylemciler, Almanya’dan yola çıkarak başlattıkları sınır delme eylemininsonunda, Derinya bölgesinde KKTC sınırlarını izinsiz geçmeye çalışmış, sivilhalk ile çatışmış, güvenlik güçleri ile karşı karşıya gelmişti. BM Barış Gücüde ara bölgeyi ihlal eden Rum eylemcileri durdurmada pasif kalmıştı. Türktarafının yaptığı tüm kararlı uyarıları dinlemeyen Rum eylemciler, 11 ve 14Ağustos 1996’da giriştikleri sınır delme eyleminde, KKTC sınırlarının geçilmezolduğunu tecrübe etmişlerdi. Ondan sonra da KKTC sınırlarına yönelik o türeylemelere bir daha yeltenmediler. Ağustos ayındayız ve o sınır olaylarının yıldönümü de geldi. Bu vesileyle, dönemin Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK)Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı Paşa’mızı da rahmetle yâd ederiz. KorgeneralKundakçı’nın olaylar sırasında söylediği, “Biz kimseye davetiye çıkarmadık.Kötü niyetli kimseyi toprağımıza kimseyi sokmayız… Sınıra gelenleri çiçeklekarşılayacak halimiz yok.” sözleri ile KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı RaufDenktaş’ın, “Türk askeri burada iken bunları yapanların, Türk askerininolmadığı bir zamanda neler yapabileceklerini düşünüyorum.” vurgusunu datekrar hatırlatmak isterim.

“Bütüngöçmenler evlerine” sloganı gerçek olacaktı…

Tümacı yaşanmışlıklara rağmen Rumlarda, sürekli “geri dönüş” hayalleri canlıtutuluyor, Enosis için mücadele eden terör örgütü EOKA’nın mücadelesi örnekalınıyor. Aslında, Rumlar, o çok istedikleri ve slogan haline getirdikleri “bütüngöçmenler evlerine” hayallerinin gerçekleşmesini, 24 Nisan 2004 Annan Planıreferandumunda kendileri reddetti. Kıbrıs’ın birleşmesini öngören Annan Planınınuygulama konması ile üç yıl içinde bu hayalleri gerçekleşecekti, Türk askeri deyıllar içinde Kıbrıs’tan çekilecekti… Kıbrıs Türkleri ile Ada’yı paylaşmakistemeyen, Ada’nın tamamında hakim olmak isteyen Rumlar, Annan Planı’nı kabuletmemişti.

 

ZERVAKİS’İNGÖREV SÜRESİ

KKTCtopraklarına gözünü diken Yunanlı General Zervakis’e tekrar gelirsek, RMMOKomutanlığı görev süresi iki kez uzatıldı. İlkinde, 19 Mart 2022’de dönemin Rumlideri Nikos Anastasiadis iki yıl uzattı. Kabinesini atadıktan sonra ilk işolarak EOKA’cıların mezarını ziyaret eden ve EOKA’nın terör eylemlerine başlamasınınyıl dönümünde düzenlenen etkinlikte de “EOKA’nın yolunda yürümeye devamedeceğiz.” diyen Rum Yönetimi Lideri Nikos Hristodulidis de RMMO’nun Yunanlıkomutanın görev süresini 27 Mart 2023’de, geçtiğimiz Haziran ayına kadaryeniden uzattı. O süre bitti. RMMO’nun komutanları, Yunan ordusundan emekliolup, Rum Muhafız Ordusu'nun başına gönderiliyor ve Rum liderler tarafındanatanıyor. Ve Rum tarafında, ordu komutanının Yunanistan’dan gelmesi hiçtartışma konusu olmuyor. RMMO’nun silahlanmasına ağırlık veren Zervakis’in,görev süresi, EOKA zihniyetiyle uyuştuğu Hristodulidis tarafından üçüncü kezuzatılacak mı, göreceğiz. Rumlarda isim değişse de zihniyet ve hedeflerideğişmiyor. Gözlerini hep KKTC topraklarına dikiyorlar. Türk tarihi, toprağınagöz dikenlerin akıbetinin örnekleri ile doludur. Tarihten ders alınmalı veKıbrıs’taki gerçekler kabul edilmeli. Türk tarafı, güçlü olmasına rağmen,hiçbir zaman güneyi hedef göstermiyor, barışı, hakkını ve hududunu koruyor.