TARİH, TÜRK’ÜN YÜKSEK KÜLTÜRÜ VE DÜNYA LİDERLİĞİ

“ “Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” Mustafa Kemal ATATÜRK „

18 Şubat 2017 13:38 Dr.Selim YILDIZ
Okunma
616

 

Kişileri koşullandıran okuduğu tarih kitaplarıdır. Hiçbir bilim hiçbir çocuğun ruhuna, gönlüne ve yaşamına tarih kadar dokunamaz.Toplumun öncüleri, siyasi liderler ve komuta kademesinin değerli subayları hep tarihle işe başlamışlardır. Çünkü tarih tecrübe, hakikat ve birikimlerle doludur. Bu doluluk insanı sosyal bir varlık konumuna yükseltir ve var eder. Bu yüzden tarih bütün bilimlerin anası olmuştur. Tarih, toprağa ruh ve şekil veren en değerli bilimdir.  Geçmişte yaşamış insan topluluklarını millet seviyesine çıkaran ve milletin varlığını değerli ve anlamlı kılan tarih olmuştur.  Tarihin arkasında ünlü Alman filozofu Nietzsche’nin tespitiyle güçlü kişilikler vardır. Güçlü kişilik sahibi olabilmek için de yüksek ruhlara sahip olmak gerekir. Bu yüksek ruhun inşası kişinin kendisini bilmesi ve tanımasıyla başlar. Bu noktada günümüzde ve bundan sonra bütün medeni toplumların güç aldığı tarih, Türk insanının da dayandığı en büyük güç olmalıdır. Politik söylem ve siyasi malzeme olmaktan arınmış bir tarih, Türk tarihinin ihtişamını ve medeni yönünü dünyaya daha iyi açacak ve belirleyici olacaktır.

Türk tarihinin büyüklüğü, Türk tarihinin bünyesinde barındırdığı sağlam ve bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş yüksek kültür sayesinde daha iyi anlaşılır. Almanların Nibelungen Destanı Hun-Burgond mücadelesini anlatır. Rusların “İgor Destanı”, Kıpçak-Rus mücadelesini anlatır. İran’nın millî destanı, “Şehname” Türk-Fars mücadelesi sonucu doğmuştur. “Dâhiler göklere bakar.” denilir. İstikbal bu yüzden göklere bakar söylenmiştir. Türk kurtuluşu, ümidi, varoluşu, kökleri, doğuşu ve yaratılışı gökte arayıp bulur keninsanlık en karanlık ve en geri zamanlarını yaşıyordu. Türkler esasında dünyanın ilk filozoflarıdır. Dünyayı ve kendilerini aramışlardır. Bu arayış onları sınırdan sınıra, ülkeden ülkeye, kıtadan kıtaya sevk etmiştir. İbrahim Kafesoğlu’nun ifade ettiği gibi bu bozkırlı “dünyayı dar gören bir tip”tir. O yüzden bozkırlı için öteki âlem de diğer toplumlara göre daha güçlü olmuştur.  Türk destanlarında birtakım dış ruha sahip kahramanların sürekli diğer âlemlerde de dolaşır bir güce sahip olmaları bunun eseridir. Türk destan kahramanı tanrısal kaynaktan beslenirdi. Tanrı’dan gelen hiçbir şey kötü olamazdı. İyi, doğru, güzel, faydalı yanlarını gördüğümüz kişilerin ruhlarının zaman zaman bize yardım ettiğine inanmamız bu yüzdendir.Şehitlerin, velilerin, erenlerin içimizde dolaşıyor olduğuna inanmamız bu yüzdendir. 

Sayı : 818 Eylül / 2018

Bu Sayıda

Yeni Düşünce

MHP Lideri Bahçeli’den ABD’ye sert tepki: “NE SAYIN CUMHURBAŞKANI NE DE BAKANLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR”

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkanı Semih Yalçın'dan Koray Aydın'a sert tepki: "İP'İN SÜMBÜL AĞA’SI, AKIŞKAN, CIVIK"

Cesurhan Taş

KUR ATAĞI VE MADEN OCAĞINDAKİ KANARYA

Yeni Düşünce

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı "Askıda Ekmek Projesi" büyük ilgi gördü “EKMEĞE YAPILAN %15'LİK ZAM İNSANİ VE VİCDANİ DEĞİL”

Evin GÖKTAŞ

MHP Lideri Bahçeli'den 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı: "30 AĞUSTOS RUHU MİLLÎ VİCDANDA HÂLÂ CANLIDIR"

Ahmet Deniz AĞCA

Alparslan, Atatürk ve 26 Ağustos

Yeni Düşünce

Bahçeli, döviz kurundaki dalgalanma karşısında hükûmete tam destek verdi "KURU EKMEK, KURU SOĞANLA DA YAŞAMASINI BİLİRİZ, YETER Kİ BAĞIMSIZ YAŞAYALIM"

Gazi Karabulut

Millî Şuur ve Milletle Buluşma

Yeni Düşünce

"DURDUĞUMUZ YER TÜRKİYE VE TÜRKLÜĞÜN AĞIRLIK MERKEZİDİR"

Av.C.Yavuz AKSU

Küllicihan Kızılelma

Durmuş DOĞAN

AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRK GİRİŞİMCİLERİN EKONOMİK GÜCÜ

Yeni Düşünce

Bahçeli'den Erdoğan ve Yıldırım'a nezaket ziyareti KORAY AYDIN'IN GAFINI DEĞERLENDİREN BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

Prof. Dr. Selçuk Duman

SİYASİ SÖYLEMLER VE KAÇINILMAZ SONUÇLARI

Yeni Düşünce

BAHÇELİ'YE DADAŞLARDAN COŞKULU KARŞILAMA

Ekrem ÖNSÖZ

KUR MU?! GÖNÜL MÜ?!

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, kanun teklifi hazırladı "YALAN, YANLIŞ VE YANILTICI BİLGİLER SUNAN KAMUOYU ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNE HAPİS CEZASI VERİLSİN"

Prof. Dr. Temel ÇALIK

Millî Eğitim Bakanına Açık Mektup

Evin GÖKTAŞ

Milletvekili Erkan Haberal'dan, Hayvan Hakları Yasası’nda değişiklik öngören kanun teklifi BİR HAYVANI ÖLDÜREN KİŞİYE 3-7 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLSİN

Murat Gedik

NAMIK KEMAL

Yeni Düşünce

Bahçeli, Kızılcahamam'daki Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti "TRUMP ÖLÇÜYÜ KAÇIRMIŞ, NE SÖYLEDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL"