SÜT HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

10 Şubat 2016 12:30 Yük. Gıda Müh. Gonca BİLGE
Okunma
1178
SÜT HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

 

 
Son zamanlarda medya kanallarıyla insanlar süt hakkında oldukça yanlış bilgilendirilmektedir. Marketlerdeki Ultra High Temperature (UHT)  sütlerin bozulmadığı gerekçesiyle katkı maddesi içerdiğini savunanlar ve hatta uzun ömürlü sütlerin kanserojen olduğunu ileri sürenler bile bulunmaktadır.  Bu durum, hem tüketiciyi yanlış bilgilendirmekte hem de uzun ömürlü süt üreticilerinin mağduriyetine yol açmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise tüketicinin konu hakkında bilgi sahibi olmamasıdır.
UHT süt, iddia edilenin aksine herhangi bir katkı maddesi içermez. Onu uzun ömürlü yapan, yüksek sıcaklıkta çok kısa süre ısıl işleme tabi tutularak içerisindeki yararlı ve zararlı bütün mikroorganizmaların yok edilmesidir. Böylelikle içerisinde herhangi bir mikroorganizma içermeyen süt, kapağı açılmadığı takdirde içerisine bir bulaşma olmadığından, çok uzun süreler dayanmaktadır. Hatta depolama süresince soğuk zincire bile ihtiyaç duymaz.
Dikkat ettiyseniz, UHT sütlerin marketlerde oda sıcaklığındaki normal raflarda, günlük sütlerin ise soğutuculu raflarda yer aldığını görmüşsünüzdür. Günlük sütler de UHT sütler gibi ısıl işleme tabi tutulurlar ancak UHT sütten farkı; ısıl işlem sıcaklığının daha düşük, süresinin ise daha fazla olmasıdır.
Günlük (pastörize) sütte tüm mikroorganizmaların değil, sadece zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi hedef alınmıştır. İçerisinde bir miktar mikroorganizma içeren bu sütte, bozulma yani içerisindeki mikroorganizmaların ürememesi için soğuk zincire ihtiyaç vardır.  Kapağı açılmasa ve soğuk zincirde bekletilse bile bu sütlerin ömrü birkaç gündür.
İnsanlarda oluşturulan yanlış yargılar sonucunda sokak sütçülüğü özendirilmekte ve evlerde saatlerce kaynatılan sütün pastörize ya da UHT sütten daha yararlı olduğu düşünülmektedir. Ancak evde kaynatılan sütün ısıl işleme duyarlı vitaminleri kayba uğrattığı ve dışarıdan alınan sütün bozulmaması için içine neler katılmış olunabileceği düşünülmemektedir. Doğal olan, kaynağı belirli olan her şey elbette ki tercih sebebidir ancak nüfusun giderek arttığı toplumlarda beslenmenin sağlanabilmesi için ve doğal olanın zararlı etkenlerden arındırılarak insana ulaştırılması için de teknolojiye ihtiyacımız var.
Doğal kalın, bilimsel gerçeklerden de uzak kalmayın…

Sayı : 818 Eylül / 2018

Bu Sayıda

Yeni Düşünce

MHP Lideri Bahçeli’den ABD’ye sert tepki: “NE SAYIN CUMHURBAŞKANI NE DE BAKANLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR”

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkanı Semih Yalçın'dan Koray Aydın'a sert tepki: "İP'İN SÜMBÜL AĞA’SI, AKIŞKAN, CIVIK"

Cesurhan Taş

KUR ATAĞI VE MADEN OCAĞINDAKİ KANARYA

Yeni Düşünce

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı "Askıda Ekmek Projesi" büyük ilgi gördü “EKMEĞE YAPILAN %15'LİK ZAM İNSANİ VE VİCDANİ DEĞİL”

Evin GÖKTAŞ

MHP Lideri Bahçeli'den 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı: "30 AĞUSTOS RUHU MİLLÎ VİCDANDA HÂLÂ CANLIDIR"

Ahmet Deniz AĞCA

Alparslan, Atatürk ve 26 Ağustos

Yeni Düşünce

Bahçeli, döviz kurundaki dalgalanma karşısında hükûmete tam destek verdi "KURU EKMEK, KURU SOĞANLA DA YAŞAMASINI BİLİRİZ, YETER Kİ BAĞIMSIZ YAŞAYALIM"

Gazi Karabulut

Millî Şuur ve Milletle Buluşma

Yeni Düşünce

"DURDUĞUMUZ YER TÜRKİYE VE TÜRKLÜĞÜN AĞIRLIK MERKEZİDİR"

Av.C.Yavuz AKSU

Küllicihan Kızılelma

Durmuş DOĞAN

AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRK GİRİŞİMCİLERİN EKONOMİK GÜCÜ

Yeni Düşünce

Bahçeli'den Erdoğan ve Yıldırım'a nezaket ziyareti KORAY AYDIN'IN GAFINI DEĞERLENDİREN BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

Prof. Dr. Selçuk Duman

SİYASİ SÖYLEMLER VE KAÇINILMAZ SONUÇLARI

Yeni Düşünce

BAHÇELİ'YE DADAŞLARDAN COŞKULU KARŞILAMA

Ekrem ÖNSÖZ

KUR MU?! GÖNÜL MÜ?!

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, kanun teklifi hazırladı "YALAN, YANLIŞ VE YANILTICI BİLGİLER SUNAN KAMUOYU ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNE HAPİS CEZASI VERİLSİN"

Prof. Dr. Temel ÇALIK

Millî Eğitim Bakanına Açık Mektup

Evin GÖKTAŞ

Milletvekili Erkan Haberal'dan, Hayvan Hakları Yasası’nda değişiklik öngören kanun teklifi BİR HAYVANI ÖLDÜREN KİŞİYE 3-7 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLSİN

Murat Gedik

NAMIK KEMAL

Yeni Düşünce

Bahçeli, Kızılcahamam'daki Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti "TRUMP ÖLÇÜYÜ KAÇIRMIŞ, NE SÖYLEDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL"