NADİR GÖRÜLEN HASTALIKLAR

23 Haziran 2016 12:00
Okunma
844
NADİR GÖRÜLEN HASTALIKLAR

 
 
 
Ankalab Laboratuvarı Biyokimya Uzmanı Dr. Namık Kemal Nazaroğlu, görülme sıklığı az ama kalıcı hasarlara yol açan hastalıklarda kısa sürede tanı konulmasının ve tedaviye bir an önce başlanmasının hayatı önem taşıdığını belirtti.
Nazaroğlu; kas hastalıkları, gelişim bozukluğu, zekâ geriliği ve iskelet sistemi hastalıkları gibi klinik belirtilere neden olabilecek kalıtsal metabolik hastalıklara tanı konulabilmesi için gerekli birçok testin Ankara’da yapılabildiğine dikkati çekti.
Başkentin son yıllarda sağlık sektöründe öne çıktığının altını çizen Nazaroğlu; yüksek teknolojiye sahip laboratuvarlarda, nadir görülen hastalıkların testlerinin yapılabilmesi için teknik donanımın oluşturulduğunu anlattı. Nazaroğlu, akraba evlilikleri sonucunda oluşabilecek belirli kalıtsal metabolik hastalıkların daha önce sadece yurt dışında çalışılabilen tarama ve tanı testlerinin büyük bir çoğunluğunun artık rahatlıkla Türkiye’de yapıldığını bildirdi.
 Zekâ geriliğinden iskelet sistemine kadar birçok kalıtsal metabolik hastalığa tanı konulabildiğine değinen Nazaroğlu, “Bazı kas hastalıkları, nörolojik bulgularla ilerleyen gelişim bozuklukları, zekâ geriliği, iskelet sistemi bozukluklarıyla kendini gösteren ve ölümcül olabilen biyokimyasal hastalıkların tarama ve tanı testleri yurt dışında yapılıyor. Bu da ciddi sağlık harcamasına yol açıyor.” dedi.
 
Çocuklar İçin Büyük Risk
Dr. Nazaroğlu, özellikle çocukların çok erken dönemlerde tanı dahi almadan nadir görülen kalıtsal metabolik hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğine dikkati çekti. Nazaroğlu, bu kalıtsal hastalıkların tanı testleriyle yeni doğandan alınan topuk kanından yapılan tarama testlerinde Tandem MS cihazı ve benzeri yeni teknolojilerin devreye girmesi ile “aminoasit metabolizması bozuklukları” ve “Karnitin döngüsü ve yağ asidi oksidasyon bozuklukları”na ait birçok hastalığın saptanabildiğini ifade etti.
 Nazaroğlu, söz konusu yeni doğan tarama testlerinin yapılabilmesi için birkaç damla kanın, Ankalab Laboratuvarlarına ulaştırılmasının yeterli olduğunun altını çizdi.
 

Sayı : 818 Eylül / 2018

Bu Sayıda

Yeni Düşünce

MHP Lideri Bahçeli’den ABD’ye sert tepki: “NE SAYIN CUMHURBAŞKANI NE DE BAKANLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR”

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkanı Semih Yalçın'dan Koray Aydın'a sert tepki: "İP'İN SÜMBÜL AĞA’SI, AKIŞKAN, CIVIK"

Cesurhan Taş

KUR ATAĞI VE MADEN OCAĞINDAKİ KANARYA

Yeni Düşünce

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı "Askıda Ekmek Projesi" büyük ilgi gördü “EKMEĞE YAPILAN %15'LİK ZAM İNSANİ VE VİCDANİ DEĞİL”

Evin GÖKTAŞ

MHP Lideri Bahçeli'den 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı: "30 AĞUSTOS RUHU MİLLÎ VİCDANDA HÂLÂ CANLIDIR"

Ahmet Deniz AĞCA

Alparslan, Atatürk ve 26 Ağustos

Yeni Düşünce

Bahçeli, döviz kurundaki dalgalanma karşısında hükûmete tam destek verdi "KURU EKMEK, KURU SOĞANLA DA YAŞAMASINI BİLİRİZ, YETER Kİ BAĞIMSIZ YAŞAYALIM"

Gazi Karabulut

Millî Şuur ve Milletle Buluşma

Yeni Düşünce

"DURDUĞUMUZ YER TÜRKİYE VE TÜRKLÜĞÜN AĞIRLIK MERKEZİDİR"

Av.C.Yavuz AKSU

Küllicihan Kızılelma

Durmuş DOĞAN

AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRK GİRİŞİMCİLERİN EKONOMİK GÜCÜ

Yeni Düşünce

Bahçeli'den Erdoğan ve Yıldırım'a nezaket ziyareti KORAY AYDIN'IN GAFINI DEĞERLENDİREN BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

Prof. Dr. Selçuk Duman

SİYASİ SÖYLEMLER VE KAÇINILMAZ SONUÇLARI

Yeni Düşünce

BAHÇELİ'YE DADAŞLARDAN COŞKULU KARŞILAMA

Ekrem ÖNSÖZ

KUR MU?! GÖNÜL MÜ?!

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, kanun teklifi hazırladı "YALAN, YANLIŞ VE YANILTICI BİLGİLER SUNAN KAMUOYU ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNE HAPİS CEZASI VERİLSİN"

Prof. Dr. Temel ÇALIK

Millî Eğitim Bakanına Açık Mektup

Evin GÖKTAŞ

Milletvekili Erkan Haberal'dan, Hayvan Hakları Yasası’nda değişiklik öngören kanun teklifi BİR HAYVANI ÖLDÜREN KİŞİYE 3-7 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLSİN

Murat Gedik

NAMIK KEMAL

Yeni Düşünce

Bahçeli, Kızılcahamam'daki Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti "TRUMP ÖLÇÜYÜ KAÇIRMIŞ, NE SÖYLEDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL"