BAHAR YORGUNLUĞU SİZİ VURMASIN

28 Mayıs 2016 10:26
Okunma
1344
BAHAR YORGUNLUĞU SİZİ VURMASIN
Soğuk kış günlerinin geride kalmasının ardından sıcak havalar yüzünü göstermeye başladı. Ancak ilkbahar mevsimiyle birlikte bahar yorgunluğu da çoğumuz için dayanılmaz hâle geliyor. Doğa ile birlikte insan vücudunun kimyası da değişiyor ve bu durum vücudu hâlsiz bırakıyor.
 Lokman Hekim Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Sertuğ Akkorlu; bahar yorgunluğu ile mücadelede en iyi tedavinin, düzenli egzersizler olduğunu söyledi.
Bahar aylarındaki iklim değişikliklerinin; vücutta kısa süreli, geçici ve hafif yorgunluk hâli oluşturduğunu belirten Akkorlu; kas ve eklem ağrıları, uyku bozuklukları, depresyona meyil, iştahsızlık, kadınlarda âdet düzensizlikleri gibi belirtilerin; kişileri bedensel ve ruhsal olarak etkilediğini kaydetti.
 
YORGUNLUK SEBEPLERİ
Her yorgunluğu bahara bağlamanın da doğru olmadığını vurgulayan Sertuğ Akkorlu; genel olarak kronik yorgunluk, mutsuzluk yorgunluğu ve mevsimsel değişikliğe bağlı yorgunluklar olmak üzere üç tip yorgunluk olduğunu anlattı.
Bu üç tip yorgunluğun birbirinden çok farklı nedenlere dayandığını belirten Akkorlu, "Etrafımızda sıklıkla yorgunluktan şikâyet eden insanlarla karşılaşmak mümkündür. Bazı insanlar eklem ağrıları gibi fiziksel rahatsızlıklardan bahsetmektedir. Bazılarının da psikolojik anlamda, ne yaparsa yapsın dinlenemediği sonucuna ulaşabiliriz." diye konuştu.
 
YORGUNLUĞA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER
- Bol sıvı alınmalı.
- Yemek saatleri düzenli olmalı.
- Karışık salata tercih edilmeli (İçinde ne kadar çok renk olursa o kadar iyidir.).
- Aşırıya kaçmadan fındık, badem, ceviz, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm tüketilmeli.
- Süt ürünleri diyette mutlaka olmalı.
- Ağır ve yağlı yemeklerden, kızartmalardan ve sakatattan kaçınılmalı.
- Hareket edip bol bol güneşlenilmeli…
- Yürüyüş yapılmalı.