TÜBERKÜLOZ HÂLÂ ÖLÜMCÜL

06 Nisan 2016 11:19
Okunma
1381
TÜBERKÜLOZ HÂLÂ ÖLÜMCÜL


Bütün dünyada yaygın görülen enfeksiyon hastalıklarından tüberküloz, hava yoluyla bulaşması sebebiyle toplum sağlığını ciddi boyutta tehdit ediyor. Sağlıklı kişiler de hastalığın kaynağını bilmedikleri için risk altında...
Dünyada her yıl 9 milyon insan tüberküloza yakalanıyor. Bu nedenle hastalıkta erken teşhis önemli. Erken teşhis ve zamanında tedaviyle tüberküloz önlenebilir.
Tüberküloz hastalığı, daha çok öksürük ve hapşırıkla bulaşıyor. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon insanın bu hastalığa yakalanıyor. "Mycobacterium tuberculosis" mikrobuyla oluşan tüberküloz, bulaşıcı bir hastalık. Tedavi edilmediği takdirde ölümle de sonuçlanabiliyor.
Halk arasında verem adıyla da anılan tüberküloz, çok eski tarihlere dayanıyor. Sebebi kesin olarak bilinen, 50 yıldır tedavisi mümkün olan ve korunulabilir bir hastalık olan verem, buna rağmen hâlâ dünyada en yaygın ve ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri.
Uzmanların verdiği bilgiye göre; aktif akciğer tüberkülozlu hastadan öksürük, hapşırık, konuşma, şarkı söyleme ya da tükürme gibi eylemlerle 0,5-5 mikron çapında bulaşıcı damlacıklar dışarı atılıyor. Bu partiküller, havada asılı kalarak bir süre canlılıklarını koruyor. Sağlam kişilerin bu partikülleri solumasıyla hastalık bulaşmış oluyor. Bu basilleri alan her kişide mutlaka hastalık gelişmeyebiliyor. Alınan basiller vücutta saklı kalarak direncin düştüğü bir anda hastalığa sebep olabiliyor. Bulaşma açısından en riskli grubu, hastayla uzun süre aynı ortamda bulunan aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşları oluşturuyor. Verem; kaşık, çatal, bardak gibi yemek gereçleri, giysiler, çarşaflar gibi eşyalarla bulaşmıyor.
 
TÜBERKÜLOZDA RİSK GRUBU 
Tedavi olmayan bir akciğer tüberkülozu hastası, her yıl yaklaşık 10-15 kişiyi enfekte edebiliyor yani hastalık mikrobu bulaştırabiliyor. 5 yaş altı çocuklar, yaşlılar, bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlar, HIV enfeksiyonu, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, lösemi, lenfoma, akciğer kanseri madde ve alkol bağımlılığı olanlar, sigara içenler, ideal vücut ağırlığının %90'ından daha az kiloda olanlar, verem hastalığı yönünden riskli kişiler arasında yer alıyor.
 
BELİRTİLERİ: ATEŞ, İŞTAHSIZLIK VE HALSİZLİK
Tüberküloz hastalığı; 2-3 haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, balgam çıkarma, kanlı balgam, nefes darlığı, göğüs, sırt ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Hastalığın kesin tanısı, balgamda tüberküloz basillerinin gösterilmesi ile konulabiliyor.
Akciğer filmleri ve tüberkülin deri testi de (PPD) tanıda kullanılan diğer yardımcı testler içerisinde yer alıyor.