BAHAR ALERJİLERİNE DİKKAT

14 Mart 2016 16:27
Okunma
1442
BAHAR ALERJİLERİNE DİKKAT

 
 
 
Bahar aylarında artış gösteren alerji, kronik nezle ve grip; hem çocukları hem de ebeveynleri zor durumda bırakıyor. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte sıcak havayı fırsat bilenler, park, bahçe ve piknik alanlarının yolunu tutuyor. Ancak, bahar mevsimi, astım hastaları için kötü günlerin başlangıcı oluyor. Çocuklarda ise bahar aylarında alerji, kronik nezle ve grip daha fazla görülüyor.  
Sürekli nükseden nezle ve grip hâli, polenlerin artması ile bahar aylarında tekrarlar. “Alerjik rinit” denilen bu durum halk arasında saman nezlesi, bahar nezlesi, alerjik nezle veya üst solunum yolu alerjisi olarak adlandırılıyor. Özellikle çocuklarda görülen nezle ve grip hâli; yerini baş ağrısı, iltihaplı burun akıntıları, öksürük gibi belirtilere bırakabiliyor. Bu gibi ağır durumlarda çocuklara sinüzit teşhisi de konulabiliyor.
Alerjik hastalıklar her mevsimde görülebiliyor. Ancak özellikle bahar aylarında görülen “alerjik rinit”in sebebi daha çok polenlerdir. Polenler, bahar aylarında çiçeklerinin açması ile atmosfere yayılıyor. Solunum sırasında polenler burundan geçerken süzülüyor ve böylelikle burun duvarlarına yapışıyorlar. Bunun sonucunda orada bir alerjik iltihap gelişiyor.
 
BAHAR ALERJİLERİNDEN KORUNMA YOLLARI
Sigara içmeyin ve yanınızda içilmesine izin vermeyin.
Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın, eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske takın.
Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Rüzgârlı havalarda evde kalmaya çalışın.
Burnun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün. Polenler vazeline yapışmakta ve böylece girişleri engellenmektedir.
Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricisi kullanın.
Klimalarda kullanılan filtreleri her ay değiştirin; alerjenleri tutan özel filtreler alın.
Ortamı içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.
Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının.
Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın. Şapka ve ceketlerinizi daha sık yıkayın.
Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin.
Toz barındırabilecek kilim, halı gibi ev eşyalarını kullanmamaya özen gösterin.
Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.