BAHÇELİ: ALADAĞ FACİASI HER YÖNÜYLE ARAŞTIRILIP İNCELENMELİDİR.

24 Şubat 2017 13:50
Okunma
859
BAHÇELİ: ALADAĞ FACİASI HER YÖNÜYLE ARAŞTIRILIP İNCELENMELİDİR.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Adana Aladağ’da bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangınla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 11'i kız öğrenci ve 1 görevli olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetmesine, 22 öğrencinin de yaralanmasına sebep olan facianın her yönüyle, her ihtimaliyle araştırılıp incelenmesini istedi. Bahçeli,açıklamasında şunları ifade etti:

“Adana Aladağ ilçemizde kurulu bulunan bir kız öğrenci yurdunda dün akşam saatlerinde ortaya çıkan yangın tam bir felakete dönüşmüştür. Orta öğretim çağlarındaki kız evlatlarımız ateşin ortasında kalmışlar, milletimizi mateme boğmuşlardır. Sonuç itibarıyla 11 kız çocuğumuzla birlikte, yurtta görev yapan bir eğitmen yanarak can vermiştir. Hayatlarını kaybeden evlatlarımıza Allah’tan rahmet dilerken, acılı ailelerine sabır ve başsağlığı niyaz ediyorum. Yangından yaralı kurtularak tedavi altında tutulanlara acil şifalar temenni ediyorum.

Yalnızca Adana’yla kalmayıp bütün Türkiye’yi hüzne sokan, kaderden kedere savuran yangın faciası her yönüyle her ihtimaliyle araştırılıp incelenmelidir. Bundan sonrası için yapılması gerekenler bellidir. Yangının nasıl çıktığı, içi ahşap kaplı söz konusu iki katlı yurt binasını nasıl sardığıen kısa sürede netleştirilmeli; sorumlular, denetim ve kontrol görevini suistimal edenler mutlaka bulunup cezalandırılmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gelecek nesillerine sahip çıkıp desteklemesi asli sorumluluk ve görevleri arasındadır. Bunun tersini düşünmek yanlış, esef ve endişe verici bir bakıştır. Sokak aralarında kurulmuş,sağlıksız, istismara açık ve güvensiz yerlerde çocuklarımızın heder olup gitmesine göz yummak, ses çıkarmamak, hatta örtülü olarak önünü açmak bu ülkeve millete yapılabilecek en dehşet verici kötülüklerden birisidir. Türkiye’de körpe yaştaki evlatlarımızın ailelerinden uzakta kaldığı barınma yerlerinin bir envanteri çıkarılmalı, bunun yanında hangi maksat ve emele dayalı olarak özel yurtların açıldığı acilen değerlendirmeye alınmalıdır. Bilinmelidir ki,kaybedecek tek bir çocuğumuz yoktur.

Milliyetçi Hareket Partisi, sırf sosyal ve ekonomik imkânsızlıklardan dolayı ilkel şartlara mahkûm edilen, hayatların baharında her türlü risk ve tehlikeye maruz bırakılan çocuklarımızın davacısı olacak, elbette her daim yanlarında duracaktır.”