Araştırmacı Yazar Orhan DÜNDAR: “BATI’NIN GELİŞİMİNİ TÜRK BİLİM ADAMLARI SAĞLADI”

28 Mayıs 2016 10:54
Okunma
645
Araştırmacı Yazar Orhan DÜNDAR: “BATININ GELİŞİMİNİ TÜRK BİLİM ADAMLARI SAĞLADI”

 

 
Yazarımız Orhan Dündar, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) tarafından Ankara’da düzenlenen “Modern Bilimin Öncüleri” konulu sohbet toplantısında konuştu.
İslam dünyasının; bu dünyaya arkasını dönüp akıldan ve bilimden koparak geri kaldığını ifade eden Orhan Dündar, Batı’nınsa bu dünyaya yüzünü dönüp akıl ve bilme sarılarak geliştiğini söyledi.  
Dündar, bununla beraber Batı’nın; akıl ve bilimi esas alan Türk ilim adamları sayesinde bu dünyaya yüzünü döndüğünü, böylece gelişme yolunda hızla ilerlediğini anlattı.
Batı’nın bilim ve teknikte gelişimini sağlayan Türk ilim adamları arasında Harezmî, Cabir bin Hayyam, Farabi, İbni Sina, Biruni, Cezeri, Uluğ Bey ve Ali Kuşçu’nun isimlerini sayan Orhan Dündar; bunların hepsinin, inançlı ama “öte dünyacılık” yerine aklı esas alan bilim adamları olduklarının altını çizdi.
Dündar, şöyle dedi:
“Biz onların bilimsel zihniyetinden mahrum bırakıldığımız için akıldan, bilimden ve bu dünyadan koparıldık. Modern bilimin öncüsü olan bu Türk âlimlerinin bilimsel zihniyetini tekrar canlandırabilir, kazanabilirsek yeniden gelişmenin yolunu açabiliriz. Aslında Atatürk de bu yolu açmak istedi ama kendinden sonra gelenler tekrar kapattılar.”
Aynı zamanda usta bir çizer olan, Türk tarihi ve kültürüyle ilgili çok sayıda çizgi roman karakterine hayat veren Orhan Dündar; kardeşi Erhan Dündar’la birlikte 300 civarında çizgi roman yaptıklarını söyledi.
Dündar; iki yıldan beri de modern bilimin öncüsü olan Türk bilim adamlarının hayatını çizgiye aktardıklarını, bunların 8’inin Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlandığını kaydetti.
Orhan Dündar, Türkiye’nin; birçok alanda olduğu gibi çizgi roman, çizgi film ve sinema gibi konularda da Batı’nın çok gerisinde olduğunu belirtti.
Dündar, Türk ve İslam dünyasının geri kalma nedenlerini ortaya çıkarmak için yıllarca araştırma yaptığını, hatta bu konuda bir de kitap yazdığını sözlerine ekledi.
 
 

Sayı : 818 Eylül / 2018

Bu Sayıda

Yeni Düşünce

MHP Lideri Bahçeli’den ABD’ye sert tepki: “NE SAYIN CUMHURBAŞKANI NE DE BAKANLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR”

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkanı Semih Yalçın'dan Koray Aydın'a sert tepki: "İP'İN SÜMBÜL AĞA’SI, AKIŞKAN, CIVIK"

Cesurhan Taş

KUR ATAĞI VE MADEN OCAĞINDAKİ KANARYA

Yeni Düşünce

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı "Askıda Ekmek Projesi" büyük ilgi gördü “EKMEĞE YAPILAN %15'LİK ZAM İNSANİ VE VİCDANİ DEĞİL”

Evin GÖKTAŞ

MHP Lideri Bahçeli'den 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı: "30 AĞUSTOS RUHU MİLLÎ VİCDANDA HÂLÂ CANLIDIR"

Ahmet Deniz AĞCA

Alparslan, Atatürk ve 26 Ağustos

Yeni Düşünce

Bahçeli, döviz kurundaki dalgalanma karşısında hükûmete tam destek verdi "KURU EKMEK, KURU SOĞANLA DA YAŞAMASINI BİLİRİZ, YETER Kİ BAĞIMSIZ YAŞAYALIM"

Gazi Karabulut

Millî Şuur ve Milletle Buluşma

Yeni Düşünce

"DURDUĞUMUZ YER TÜRKİYE VE TÜRKLÜĞÜN AĞIRLIK MERKEZİDİR"

Av.C.Yavuz AKSU

Küllicihan Kızılelma

Durmuş DOĞAN

AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRK GİRİŞİMCİLERİN EKONOMİK GÜCÜ

Yeni Düşünce

Bahçeli'den Erdoğan ve Yıldırım'a nezaket ziyareti KORAY AYDIN'IN GAFINI DEĞERLENDİREN BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

Prof. Dr. Selçuk Duman

SİYASİ SÖYLEMLER VE KAÇINILMAZ SONUÇLARI

Yeni Düşünce

BAHÇELİ'YE DADAŞLARDAN COŞKULU KARŞILAMA

Ekrem ÖNSÖZ

KUR MU?! GÖNÜL MÜ?!

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, kanun teklifi hazırladı "YALAN, YANLIŞ VE YANILTICI BİLGİLER SUNAN KAMUOYU ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNE HAPİS CEZASI VERİLSİN"

Prof. Dr. Temel ÇALIK

Millî Eğitim Bakanına Açık Mektup

Evin GÖKTAŞ

Milletvekili Erkan Haberal'dan, Hayvan Hakları Yasası’nda değişiklik öngören kanun teklifi BİR HAYVANI ÖLDÜREN KİŞİYE 3-7 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLSİN

Murat Gedik

NAMIK KEMAL

Yeni Düşünce

Bahçeli, Kızılcahamam'daki Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti "TRUMP ÖLÇÜYÜ KAÇIRMIŞ, NE SÖYLEDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL"