MHP: SREBRENİTSA KATLİAMINI'NI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

24 Ağustos 2021 15:11
Okunma
23
MHP: SREBRENİTSA KATLİAMININI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

MHP: SREBRENİTSA KATLİAMINI'NI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adına, Srebrenitsa Katliamı'nın 26'ncı yıl dönümü dolayısıyla yapılan paylaşımda, "Srebrenitsa Katliamı. 11 Temmuz 1995. 'Boşnak kardeşlerimizi rahmetle yâd ediyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Srebrenitsa Katliamı’nı unutmadık unutmayacağız!” ifadesine yer verildi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MESAJ
Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kasabasında düzenlenen anma törenine bir videolu mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen, Srebrentisa'nın kalbimizde açtığı yaralar hâlâ kanamaya devam ediyor (…) Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin ne surette olursa olsun geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca mesajında tüm siyasilere, "nefret, şiddet ve ayrımcılık içeren söylemlere karşı çıkarak, ortak insani değerler etrafında buluşma" çağrısı yaptı.
BM VE AB'DEN KINAMA MESAJI
Srebrenitsa Katliamı, 1992-1995 yılları arasında, Bosna-Hersek'teki Boşnak, Hırvat ve Sırp toplumlar arasında yaşanan savaşın en kanlı olaylarından biri olarak tarihe geçti. Ratko Mladiç'in komuta ettiği Sırp Cumhuriyeti Ordusuna (VRS) bağlı güçlerle, polis ve paramiliter grupların işlediği katliamlar 2007 yılında Uluslararası Adalet Divanı tarafından "soykırım" olarak kabul edildi.
Uluslararası toplum tarafından, Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra işlenen ilk ve tek soykırım olarak kabul gören Srebrenitsa Katliamı'nda öldürülen 8 binden fazla Boşnak, katliamın 26'ncı yıl dönümünde binlerce kişinin katılımıyla Srebrenitsa'da anıldı. Ayrıca daha önce bir toplu mezarda bulunan ve DNA testleri sonucu kimlikleri tespit edilen 19 Boşnak'ın tabutu da bugün Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedildi. Söz konusu kurbanlar yaşları 16 ile 63 arasında değişen 16 yetişkin erkek, 18 yaşın altında iki genç ve bir kadından oluşuyor. Sırp savaşçıların 11 Eylül 1995 yılında başlattığı katliamda en az 8 bin 372 Boşnak Müslüman’ın katledildiği biliniyor. Son olarak defnedilen 19 kişiyle, kimlikleri tespit edilenlerin sayısı 6 bin 671'e yükselmiş durumda.
Srebrenitsa Katliamı’nın 26’ncı yılı vesilesiyle Birleşmiş Milletler (BM) ve AB de mesaj yayımladı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Soykırım ve savaş suçlarının inkârı veya savaş suçlarının yüceltilmesi kabul edilemez." diyerek, Balkan bölgesinin barışçıl geleceği için çalışmanın herkesin sorumluluğu olduğunu belirtti.  
AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise mesajında "Bugün kurbanların ailelerine ve sevenlerine saygılarımızı sunuyoruz. Acımızda birleştik. Ama aynı zamanda Avrupa'da bir daha asla böyle vahşet görmemek umudunda da…" ifadesine yer verdi.