HDP'NİN TEMELLİ KAPATILMASI İSTEMİYLE YENİDEN DAVA AÇILDI Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, "İddianamede 451 HDP'li hakkında siyasi yasak isteniyor." dedi.

18 Ağustos 2021 14:38
Okunma
49
HDPNİN TEMELLİ KAPATILMASI İSTEMİYLE YENİDEN DAVA AÇILDI Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, İddianamede 451 HDPli hakkında siyasi yasak isteniyor. dedi.

HDP'NİN TEMELLİ KAPATILMASI İSTEMİYLE YENİDEN DAVA AÇILDI
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, "İddianamede 451 HDP'li hakkında siyasi yasak isteniyor." dedi.
Evin GÖKTAŞ
Anayasa Mahkemesinin (AYM) eksikliklerin tamamlanması istemiyle iade ettiği HDP'nin kapatılması istemli iddianame, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca yeniden hazırlandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin imzalı, yaklaşık 850 sayfalık iddianame, Anayasa Mahkemesine tekrar gönderildi.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Antalya'da Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Tesisleri'nde düzenlenen "Sınırı Aşan Örgütlü Suçlarla Mücadele" konulu uluslararası konferans sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.
Şahin, HDP iddianamesinin hazırlandığını ve AYM'ye sunduklarını belirterek, bundan sonraki sürecin AYM’nin yetkisinde olduğunu belirtti. Davayla ilgili kararın ise 15 gün içinde verileceğini ifade eden Şahin, şunları söyledi:
"Biz elimizden geleni yaptık. Tüm delilleri, kararları, dosyaları, CV'leri, HDP yetkililerinin konuşmalarını hepsini dosyada delil olarak sunduk. 843 sayfa iddianame, 451 kişi hakkında yasak isteniyor, 69 kişi de odak olduğu için iddianamede yer alıyor. Yaklaşık 500 kişi değil, 451 kişi hakkında yasak istiyoruz, artı 69 kişi de terör örgütü lehine konuşmaları, parti kurulmadan ya da kurulduktan sonra parti üyesi olarak terör örgütü lehine konuşmaları var, ona ilişkin beyanları var, onlar da 69 kişi. 451 kişi hakkında siyasi yasak istiyoruz. Artı iddianamede partinin banka hesabına tedbir konulmasını talep ettik."
Şahin, iddianamede partinin banka hesabına tedbir konulmasının da istendiğini bildirdi.
Bu arada AYM de, davayla ilgili olarak raportör görevlendirdi. Raportör ilk incelemeye ilişkin hazırlayacağı raporunu 15 gün içinde AYM heyetine sunacak. AYM Genel Kurulu, daha sonra belirlenecek bir günde toplanarak iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek.
Mahkeme heyeti, Başsavcılığın, "partinin olası hazine yardımına ilişkin banka hesabına bloke konulması" yönündeki tedbir talebini ilk inceleme sırasında ele alabileceği gibi daha sonra da karara bağlayabilecek.
AYM, HDP İLE İLGİLİ DAVA DOSYASINI İADE ETMİŞTİ
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılması istemiyle hazırladığı iddianame ile 13 yılın ardından ilk kez bir siyasi parti hakkında kapatılması istemiyle dava açılmış oldu. 2008'de AK Partinin kapatılmasını isteyen Başsavcılık, 13 yıl sonra bu kez HDP için bu talepte bulundu. HDP, kapatma davası öncesi kendini feshederse dava düşecek.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, HDP'nin kapatılmasıyla ilgili hazırladığı iddianamede "Aslında HDP ile PKK/KCK arasında bir fark yoktur. HDP silahlı terör örgütü PKK/KCK'nın siyasi görünümlü bir uzantısıdır." ifadesi yer aldı. Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Mithat Sancar, Sezai Temelli, Sırrı Süreyya Önder'in de aralarında bulunduğu 687 kişi için siyaset yasağı talep etti.
HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada, eksikliklerin olduğunu tespit eden AYM, 1 Nisan 2021 Perşembe günü dava dosyasını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etti.
HDP İDDİANAMESİ KABUL EDİLDİ
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının dava dosyasını göndermesinin ardından AYM, davayla ilgili olarak raportör görevlendirdi. Raportör ilk incelemeye ilişkin hazırlayacağı raporu AYM heyetine sundu. AYM, 21 Haziran 2021 Pazartesi günü saat 10.00’da toplanarak HDP’yle ilgili hazırlanan iddianamenin kabul edilip edilmeyeceğini görüştü ve daha sonra iddianamenin kabulüne karar verdi.
SÜREÇ ŞÖYLE İŞLEYECEK
İddianame, ön savunma için HDP’ye gönderilecek. HDP’nin tanına süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Ek süre talebini de AYM heyeti karara bağlayacak. HDP tarafından ön savunmanın verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin esas hakkındakini görüşünü sunacak. Başsavcı Şahin’in görüşü de HDP’ye gönderilecek. AYM tarafından belirlenecek tarihte Şahin sözlü açıklama, HDP yöneticileri de sözlü savunma yapacak. Davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Raporun, AYM üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek ve üyeler kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak. Davayı 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa'nın 69'uncu maddesinde sayılan hâllerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.
BAHÇELİ: ANAYASA MAHKEMESİNİN NAMUS BORCUDUR
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli de salı günü 8 Haziran 2021 Salı günü yaptığı grup toplantısında yeniden açılan davayı hatırlatarak, "Bundan sonra bütün gözler AYM'ye çevrilecektir. Bu mahkemenin iddianameyi ikinci kez iade seçeneği de kalmamıştır. Türkiye vatan topraklarında ve sınır ötesinde terör örgütlerine karşı kazanmış olduğu muazzam üstünlüğü TBMM'de kaybedemez hiç kimse de bu kayba hizmet edemez. HDP’nin kapatılması, siyasetten, demokrasinden kaydının silinmesi hepimizin, özellikle Anayasa Mahkemesinin namus borcudur." dedi.