İŞÇİ, MEMUR VE İŞVEREN TEMSİLCİLERİNDEN AZERBAYCAN’A ZİYARET

05 Ocak 2021 20:26
Okunma
30
İŞÇİ, MEMUR VE İŞVEREN TEMSİLCİLERİNDEN AZERBAYCANA ZİYARET

İŞÇİ, MEMUR VE İŞVEREN TEMSİLCİLERİNDEN AZERBAYCAN’A ZİYARET
Aralarında Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonnun da bulunduğu, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma İstişare Komitesi (KİK) heyeti Azerbaycan’ı ziyaret etti. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin de yer aldığı işçi, memur ve işveren temsilcileri heyeti temasları çerçevesinde Azerbaycan Hemkârlar ittifakı Genel Başkanı Seddar Mahbeliyev’i ziyaret ederek desteklerini ilettiler. Bütün imkânlarla Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olduğunun vurgulandığı görüşmede Genel Başkan Önder Kahveci, “Nerede bir Türk var ise bizim yüreğimiz, hissiyatımız onlarladır.” dedi.
Görüşmede, en kısa zamanda vatan toprağı olan Karabağ’a Azerbaycan bayrağının dikileceğine olan inanç bir kez daha dile getirildi. Üç defa ateşkes isteyen ama ateşkesi kendi bozan Ermenistan’ın da sert dille eleştirildiği görüşmede, Ermenistan’ın sivilleri vurarak savaş suçu işlediği ifade edildi. Heyet, vatan uğrunda şehit düşen askerlerimize yüce Allah’tan rahmet dilerken, gazilerimize de acil şifalar temenni etti. Azerbaycan Hemkârlar İttifakı Genel Başkanı Seddar Mahbeliyev da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türk halkının bize verdiği destek bizi daha da güçlü kılmaktadır. Biz bir millet iki devletiz.” diye konuştu.
TÜRKİYE-AB KİK, AZERBAYCAN’A DESTEK MESAJI VERMİŞTİ
Türkiye-AB KİK’in Türkiye kanadını oluşturan; Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK),  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), daha önce yaptıkları ortak bir açıklama ile Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarını kınarken, Azerbaycan’ın yanında olduklarını bildirmişlerdi. 8 sivil toplum kuruluşu, şu açıklamayı yapmıştı:
“Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ ve çevresindeki yerleşim alanlarında uzunca süredir işgalci konumunda olan Ermenistan, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan’ın egemenliği altındaki topraklara yönelik yeni bir saldırı gerçekleştirmiştir. Üstelik bu saldırıda askerî unsurlar yanında sivilleri de hedef almıştır. Ermenistan, gerçekleştirdiği bu alçakça saldırılarla, kalıcı barışın ve istikrarın tesisi önündeki engel olduğunu bir kez daha ispatlamıştır. Ermenistan’ın Yukarı Karabağ’da uluslararası hukuku ve ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan topraklarında sivil yerleşim yerlerini ve sivilleri hedef alan saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Azerbaycan, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla gerekli savunma önlemlerini almakta haklıdır. Yukarı Karabağ, 30 yıla yakın süredir, Ermenistan’ın işgali altındadır. Uluslararası camiayı, Ermenistan’ın işgali ve saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında olmaya ve bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözümü desteklemeye davet ediyoruz. Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyinin, bu meselede Azerbaycan’ın yanında olunduğu şeklindeki mesajını da memnuniyetle karşılıyoruz. Çünkü bizler, dost ve müttefik ülkeler konumundan da öte biriz ve kardeşiz. TBMM’deki dört siyasi parti grubuna, Azerbaycan konusunda yayımladıkları ortak destek açıklaması için teşekkür ediyoruz. Türkiye ile Azerbaycan’ın kaderleri iç içedir. ‘İki devlet bir millet’ ilişkisi temeline dayalı şekilde Can Azerbaycan’la sonuna kadar beraberiz. Bu vesileyle şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz.”