MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın'dan İl ve İlçe Kongrelerine İlişkin Açıklama YALÇIN: İLK KONGRE MİLLÎ MÜCADELE'YE ATFEN SAMSUN İLKADIM'DA YAPILACAK

11 Ağustos 2020 17:15
Okunma
1122
MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçından İl ve İlçe Kongrelerine İlişkin Açıklama  YALÇIN: İLK KONGRE MİLLÎ MÜCADELEYE ATFEN SAMSUN İLKADIMDA YAPILACAK

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın'dan İl ve İlçe Kongrelerine İlişkin Açıklama

YALÇIN: İLK KONGRE MİLLÎ MÜCADELE'YE ATFEN SAMSUN İLKADIM'DA YAPILACAK

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, il ve ilçe kongreleri süreci dolayısıyla ülke genelinde her biri 9 ilden oluşan 9 teşkilat bölgesinin belirlendiğini ve ilk ilçe kongresinin de Millî Mücadele'ye atfen Samsun İlkadım'da yapılacağını bildirdi.
13'üncü Olağan Büyük Kurultayını 14 Mart 2021'de gerçekleştirecek olan MHP’den il ve ilçe kongreleri ile ilgili açıklama yapıldı.
Yalçın, partisi adına yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye'de, bölgede ve dünyada yaşananların, MHP ve Ülkücü Hareketin milletin bekası açısından taşıdığı değeri gözler önüne serdiğini, partinin ve camianın sorumluluklarını arttırdığını belirtti.
Düşmanların, Türkiye'nin başlattığı büyük yürüyüşü durdurmak, birlik ve bütünlüğünü bozmak ve topraklarını parçalamak için içeride ve dışarıdaki iş birlikçileriyle planlar yaptığına dikkat çeken Yalçın, şu ifadelere yer verdi:
"Türkiye'nin 21. yüzyılda güven veren, caydırıcı bir küresel güç hâline gelmesinde, çağdaş bilimsel ve teknolojik gelişmelere ayak uydurma çabalarından üstün başarı hikâyeleri çıkarılmasının yanında, iç siyasi ve kültürel dinamiklerin büyük katkısı vardır. Burada elbette en büyük övünç paylarından biri, yarım asrı aşan siyasi mücadelesinde bütün varlığını millî bilinçlenme hamlelerine adayan, dava anlayışını Türkiye'nin kalkınmasına ve demokrasimizin güçlenmesine dayandıran Milliyetçi Hareket Partisine aittir."
Yalçın, Türkiye'nin millî ve siyasi istikrarının devamı, lider ülke hamlelerinin gerçekleşmesi yolunda MHP'nin sergilediği siyasi tutumun sürmesinin önemini vurgulayarak, "MHP'nin üstlendiği bu misyonun devamı ve selameti, teşkilatlarımızın göstereceği birlik ve bütünlük iradesiyle yakından alakalıdır. Başarının, müessiriyetin ve millet tarafından teveccühün sürmesi, teşkilatlarımızın çalışma performansına, sergileyecekleri gayrete bağlıdır." dedi.
MHP'nin hep doğrunun, haklının yanında, milletin çıkarları ve bekasının muhafazası peşinde olduğunu belirten Yalçın, şunları kaydetti:
"Karşımızda ise sürekli MHP muarızlığı ve aleyhimizde toplum mühendisliğiyle vakit harcayan CHP ile devşirmeleri vardır. Dış politikada, bölgesel ve uluslararası konularda Türkiye'nin kazanımları hükûmetin ve cumhur ittifakının hanesine yazılmasın diye bile bile yanlışı savunan bir muhalefet partisi ile yancıları ve yemlemeleri vardır. CHP'yle beslemelerini ülkesinin çıkarlarını değil, partinin ve parti yöneticilerinin oy kaygılarıyla siyasi beklentilerini esas alan bir zihniye esir almıştır. CHP ile hempaları çözüm değil, sorun ve kaos üretme peşindedir. Türkiye'nin savunma sanayisinde sağlıkta geldiği alkışlanacak noktalar bile görmezden gelinmekte, her vesileyle eleştiri yağmuruna tutulmaktadır. CHP ve alkışçı korosu, hukuk yerine sokağı tercih edenlerle, baroları ve bazı meslek kuruluşlarını 'politbüroya' çevirenlerle birliktedir."
Yalçın, demokratik rejim içinde hak aramanın ilk yolunun, sokağa inip güç gösterisi yapmak olmadığını hatırlatarak, şu ifadelere yer verdi:
"Sözgelimi, TBMM'den geçerek yasalaşan çoklu baro düzenlemelerine CHP ve yandaşlarıyla baroda yuvalanan Marksistlerin verdiği tepkiler antidemokratiktir. Yüce Meclisin millî iradeyi yansıtan yasama gücüne saygısızlıktır. Bütün bu olumsuzluklar karşısında, MHP'nin demokrasiyi yaşatma, rejimin çarkını işletme ve sosyal barışı korumada üstlendiği başat ve hayati rol daha da önem kazanmaktadır."
MHP'nin 13. Olağan Büyük Kurultayının 14 Mart 2021 tarihinde yapılacağını hatırlatan Yalçın, şunları belirtti:
"Kongreler süreci dolayısıyla Türkiye, 9 çalışma bölgesine ayrılmıştır. Bu çerçevede Batı Anadolu, Karadeniz Bölgesi ve Orta Anadolu'da ikişer, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise 3 olmak üzere her biri 9 ilden oluşan toplam 9 teşkilat bölgesi belirlenmiştir. İlçe ve il kongreleri söz konusu bölgelerde ve aynı zaman diliminde gerçekleştirilecektir."
Yalçın, Türk mitolojisinde 9 rakamının matematiksel ve sembolik bir yeri olduğuna işaret ederek, "9 kutlu sayılmakta, bu sayıya denge, uğur ve güç izafe edilmektedir. Eski Türk kağanları da devletin bütünlük, istikrar ve egemenliğini temsilen 9 tuğ taşımışlardır. MHP'nin kongre sürecinin planlanması bağlamında Türk kültür ve siyaset tarihine uygun olarak 'dokuzlama' yönteminin kullanılması, egemenlik, istikrar ve bütünlüğü sembolize eden 9 rakamıyla kamuoyuna mesaj verme amacı taşımaktadır." ifadelerine yer verdi.
İlk ilçe kongresinin Samsun İlkadım'da gerçekleştirilecek olmasının, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla Anadolu'da fiilen başlayan Millî Mücadele'ye atıf amacı taşıdığını hatırlatan Yalçın, şunları belirtti:
"MHP'nin kuruluşundan beri Kuvayımilliye ruhuyla yürüttüğü siyasi mücadelesi, bin yıllık kardeşlik hukukuna dayanan millî birlik ve bütünlüğümüzün sonsuza dek korunmasını, devletimizi ayakta tutan varlık azim ve kararlılığının sürdürülmesini, bekamızın teminatı olan bağımsızlık bilincinin kavi tutulmasını esas almaktadır. 13. Olağan Büyük Kurultay sürecinin Samsun İlkadım Kongresiyle başlatılmasının gayesi, bu tarihî misyonun, 1969 Şubat’ındaki ilk kongreden beri MHP bünyesinde büyük bir ciddiyet ve kararlılıkla yaşatıldığı mesajını kurultay yürüyüşünün ilk adımında vermektir. MHP; Türkiye'de toplumsal barış ve istikrarın devamı için elini taşın altına koymuş, siyasi uzlaşma hamleleriyle işleyen ve Cumhuriyet’i üçüncü evreye taşıyan yeni bir yönetim modelinin öncüsü olmuştur. Gevşeklik ve nemelazımcılık; bu mizaçtaki kimselere sükûtuhayal ve hüsran getirmiş, Ülkücü kalmanın ehemmiyet ve ciddiyetini kavrayamayanlar saflarımızda tutunamamışlardır. Kutlu yoldan saparak çıkar kapılarında ikbal ve dünyalık dilenenlerse sürünmekte, zillete sürüklenmektedir. Demokratik rejimde hak aramanın ilk yolu, sokağa inip güç gösterisi yapmak değildir."
Semih Yalçın, kongrelerde, yeni tip koronivürüsle (Kovid-19) mücadele kapsamındaki toplumsal tedbir ve sağlık kararları ile temizlik, maske ve sosyal mesafe kuralına uyulmasının önemini vurguladı.

KONGRE TARİHİ 15 HAZİRAN'DA BELİRLENDİ

MHP'nin 13'üncü Olağan Büyük Kurultayının 14 Mart 2021'de yapılması kararlaştırıldı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle bir süredir ara verilen MHP Başkanlık Divanı, 15 Haziran 2020 Pazartesi günü Genel Başkan Devlet Bahçeli başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, toplantı sonrasında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bugün yapılan MHP Başkanlık Divanı toplantısında, partimizin 13. Olağan Büyük Kurultayının 14 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmış ve Kurultay kararının, 19 Haziran günkü MYK toplantısının gündemine alınması uygun görülmüştür." ifadelerine yer verdi.