MHP’DEN MÜLTECİ ÇOCUKLARINA YARDIM ATAĞI

16 Mart 2020 12:44
Okunma
1953
MHPDEN MÜLTECİ ÇOCUKLARINA YARDIM ATAĞI

Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından “geçici koruma” statüsündeki mülteci çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması için çalışma başlatıldı.
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, özellikle 0-10 yaş grubunda bulunan çocuklar için kreşlerin kurulacağını belirterek, “Edirne İl Başkanlığımız ile Edirne Ülkü Ocaklarının görevlileri, ihtiyaç sahibi mültecilere bulundukları ara bölgede hizmet verecektir.” dedi.
Yalçın, konuyla ilgili yaptığı yazılı açılamada, mülteci geçişlerinin engellenmemesinin MHP tarafından yerinde ve isabetli bulunduğunu, desteklendiğini kaydetti.
Avrupa’nın hatta dünyanın güvenlik ve huzurunu yakından ilgilendiren mülteci sorununun çözümü konusunda Türkiye’ye AB nezdinde verilen sözlerin tutulmadığını ifade eden Yalçın, şunları belirtti:
“AB ülkelerinin 10 yıldır süren mülteci dramı karşısındaki vurdumduymazlıkları, artık tahammül ve hoşgörü sınırlarını aşmıştır. AB ülkeleri bu hususta hala duyarsız ve çıkarcı bir politika takip etmekte, kıtaya yönelen mülteci akınının doğuracağı sonuçları hesap edemeyen AB üyeleri, sorumsuz davranış ve tutumlarını sürdürmektedir. Özellikle kapı komşumuz Yunanistan, dünya kamuoyunun gözleri önünde insanlık dışı davranışlarla mültecilere eziyet ve zulmetmektedir. Bugün masum mültecilerden biri, Yunan güvenlik güçlerince sınırı geçmeye çalıştığı bahanesiyle sırtından vurularak öldürülmüştür. Mülteci krizi, ciddiye alınması ve bir an önce çözüm bulunması kaçınılmaz bir sorun olarak Avrupa’nın önünde durmaktadır.”
Yalçın, açıklamasında sınıra yığılan ve AB üyesi ülkelerin umursamazlığı yüzünden kötü muamele gören sığınmacıların ara bölgede zor şartlar altında hayat mücadelesi verdiğine dikkat çekerek, şu ifadelere yer verdi: “Özellikle 0-10 yaş grubu mülteci çocuklarının içler acısı durumunu göz önüne alan MHP, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatları doğrultusunda bir çalışma başlatmış, onların bot, elbise, çadır, battaniye gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için Edirne MHP İl Başkanlığı ve Edirne Ülkü Ocakları Başkanlığı görevlendirilmiştir. Bu suretle sığınmacıların çocukları için bir geçici ‘göçmen kreşi’ kurulacaktır. Edirne İl Başkanlığımız ile Edirne Ülkü Ocaklarının görevlileri, ihtiyaç sahibi mültecilere bulundukları ara bölgede hizmet verecektir.”