MHP’DEN KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI DUYARLILIK

15 Ocak 2020 13:41
Okunma
738
MHPDEN KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI DUYARLILIK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin himayesinde, Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu tarafından "1. MHP KAÇEP Toplum, Kadın ve Şiddet Sempozyumu" gerçekleştirildi. Üç gün süren sempozyumda Türk milletinin bir kanayan yaralarından biri olan kadına yönelik şiddet tüm boyutları ile irdelendi.
Elli yıllık bir siyasi geçmişi olan Türkiye’nin önemli değişim ve kriz anlarında Türk milletini merkeze alan tavrı ile sorunlara çözüm üretmeyi ilke edinen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), toplumumuzun kanayan yaralarından birisi olan kadına yönelik şiddet konusunda da kararlı ve sorumlu tavrını sergiledi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin himayesinde, Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu tarafından "1. MHP KAÇEP Toplum, Kadın ve Şiddet Sempozyumu" gerçekleştirildi. Üç gün süren ve çok sayıda bilim insanı, araştırmacı, milletvekili, medya mensubu ile STK temsilcisinin bildiri sunduğu sempozyumda, Türk milletinin bir kanayan yaralarından biri olan kadına yönelik şiddet konusu masaya yatırıldı.
Kadın, Aile, Çocuk Engelli Politikalarının kısaltılmışı olan (KAÇEP)'in amacının; dayanışmayı, paylaşmayı ve kardeşliği esas alan ahenk içinde huzurlu bir toplumsal düzeni sağlamak olduğu bildirildi.
Yoğun ilgi gören sempozyumun sonuç bildirgesinde, yapılan 17 ayrı oturumda toplam 66 bildirinin sunulduğu belirtilerek, şöyle denildi:
"Bilgi şölenimiz toplum, kadın ve şiddet temaları ile sınırlı tutulmuş ve çok farklı disiplinlerden bilim insanları, araştırmacı, milletvekili, medya ve STK temsilcilerinin katılımıyla iki panel ve iki konferans gerçekleştirilmiş, 17 oturumda 66 bildiri sunulmuştur. Konuların derinlemesine işlendiği bilimsel çalışmaları sunan alanında uzman kıymetli bildiri sahibi katılımcılarımız değerli bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşmışlardır. Bugüne kadar, kadın teşkilatları oluşturmak gibi birçok ilki gerçekleştiren Milliyetçi Hareket Partisinin, toplumumuzun kanayan yaralarından biri olan kadına şiddet konusunu, bilim dünyasıyla irtibat kurarak bir bilgi şöleni tarzında masaya yatırması, bir ilk uygulamadır. Daha önce iki defa akademisyenler kurultayı yapan partimizin bu başarılı çalışmalarına, bir bilgi şölenine de ev sahipliği yaparak Türkiye gündemine örnek olması, takdire şayan bir durumdur.”
Sunulan bildirilerde, kadının Türk tarihindeki yeri ve konumu, kadına yönelen şiddetin nedenlerinin analiz edildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
"Tespit edilen sorunların sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk, ekonomi, işletme, iletişim, medya, tarih, yerel yönetimler, edebiyat, felsefe, ilahiyat gibi alanlar açısından toplumdaki yansımaları örneklerle ortaya konuldu ve çözüm önerileri sunuldu. Siyasi bir parti tarafından ilk defa 'toplum, kadın ve şiddet' temalarının disiplinler arası olarak ele alındığı ve sonuçlarının siyaset aracılığı ile uygulamaya dönük zeminlerde dillendirilmesinin amaçlandığı bir bilimsel toplantı olarak amacına ulaşmıştır. Öte yandan, bu bilgi şöleni ile Milliyetçi Hareket Partisi şiddetin önlenmesinde sorumlu, bilinçli ve kararlı tutumunu bir kez daha ortaya koymuştur. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bilgi şölenimizde sunulan bildirilerden çıkarılan sonuçlar öncelikli olarak bir rapor hâline getirilerek Mecliste görev alan milletvekillerimiz ve sahada uygulamacı olan yerel yönetim birimlerimiz ve de teşkilatlarımıza sunulacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi, elli yıllık şanlı ve şerefli geçmişi ile Türk milletinin güvenini hakkıyla kazanmış olup, Türk siyasetinin güvenilir, istikrarlı, ilkeli ve güçlü bir siyasi kurumu olarak varlığını sürdürmektedir. Aziz milletimizin ve kutlu devletimizin bekası ile ilgili hassasiyeti gereği; yaşanan ve yaşanması muhtemel olan sorunların çözümü, ihtiyaç duyulan tavrın ortaya konması ve bilimsel çözüm önerilerinin geliştirilmesi için gereken sorumluluğu daima üstlenmiştir ve üstlenmeye devam edecektir."
Söz konusu bildirgede Ülkücülüğün esaslarına değinilerek, şunlar kaydedildi:
"Ülkücülüğün esasları vardır; lider, doktrin ve teşkilat. Türk dünyasının lideri Genel Başkan’ımız Devlet Bahçeli'nin himayelerinde gerçekleştirdiğimiz bu bilgi şöleninde; gururla ve üstüne basarak ifade ediyoruz ki liderimizin ortaya koyduğu vizyonu, kararlılığı, ilkeleri, disiplinli çalışma tarzı yol haritamızdır. Gerçekleştirdiğimiz bilimsel programda doktrinimizin temeli olan 9 Işık’ın 'İlimcilik' ilkesine bağlı olarak; cennet mekân Başbuğ’umuz merhum Alparslan Türkeş Bey'in bilimsel temelli siyaset ve yönetim hedefini gerçekleştirmek üzere emanet ve nasihatlerinin hassasiyetini taşıdığımızı bir kez daha ortaya koyduk. Teşkilatçılık esası ile yol aldık, güçlendik ve bu gücü gerçekleştirdiğimiz sempozyumumuzla taçlandırdık. Divan üyelerimiz, MYK ve MDK üyelerimiz, milletvekillerimiz; il ilçe, kadın kolları, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı teşkilatlarımız, belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimiz, teşkilat çalışanlarımız, birbirinden değerli Ülküdaşlarımız bilgi şölenimizin en önemli paydaşları olmuştur. Bu bir ekip çalışmasıdır, tüm teşkilatlarımızın başarısıdır. Bu çalışmanın sonucunda bize düşen görev, elde ettiğimiz bilimsel verilere dayalı olarak etkili, geçerli ve sürdürülebilir politikalar üreterek aziz milletimizin sorunlarına dair çözümleri hayata geçirmektir."