ÜLKÜCÜ ŞEHİT İLHAN EGEMEN DARENDELİOĞLU'NU RAHMETLE ANIYORUZ

30 Aralık 2019 15:07
Okunma
876
ÜLKÜCÜ ŞEHİT İLHAN EGEMEN DARENDELİOĞLUNU RAHMETLE ANIYORUZ

ÜLKÜCÜ ŞEHİT İLHAN EGEMEN DARENDELİOĞLU'NU RAHMETLE ANIYORUZ
İlhan Egemen Darendelioğlu; gazeteci, yazar, tarih araştırmacısı ve Ülkücülük davasının unutulmaz ismi. Şehit edilişinin üzerinden tam 40 yıl geçti. Darendelioğlu, İstanbul Kumkapı'da 19 Kasım 1979 tarihinde teröristlerin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Sahibi olduğu Toprak dergisinden çıkarken şehit edilen Darendelioğlu, kalemini inandığı dava yolunda kullanmış ve Sarı Basın Kartı sahibi son derece saygın bir gazeteciydi.
Komünizmle mücadelede Türkiye'de öncü rolü üstlenen ve bu yolda çıkardığı dergi ile insanların bu ideolojiden uzak durmasını sağlayan Darendelioğlu, bu kutlu yolda şehit düşen bir şahsiyet. Darendelioğlu, 1921 yılında İçel Tarsus İlçesi'nde dünyaya geldi. İlk ve ortaokul eğitimini Tarsus'ta yapan Darendelioğlu, ardından Adana Erkek Lisesine kayıt oldu. Hatay'ın ülke sınırlarına katılmasıyla yakın arkadaşlarıyla birlikte oradaki Türk çocuklarına örnek olmak amacıyla Hatay'da eğitimine devam eden Darendelioğlu, lise yıllarında Toprak adlı "edebiyat-sanat" dergisini çıkarmaya başladı. Derginin sahipliğini bu dönemde Sakıp Önal üstlendi. Liseyi bitirdikten sonra eğitimine İstanbul Üniversitesi Türkoloji bölümünde devam etti. 1950 yılında askere gitti ve yedek subay olarak görevini tamamladı. Askerlik sonrası İstanbul'da bir süre Türkçe Öğretmenliği yaptı. İstanbul'da bir basımevi kurarak "fikir-sanat-ülkü dergisi" olarak Toprak'ı çıkarmaya başladı. Bu dönemde derginin sahipliğini Mahmut Ünal ve kendisi üstlendi. Dergiye gelen yazı ve şiir seçmelerini İlhan Egemen Darendelioğlu yapmakta idi. Daha sonraki yıllar bu görevi Nureddin Pakyürek üstlendi. Eylül 1962'de kurulan Türkçüler Derneği'nin ilk toplantısına kurucu üyeler dışında Mustafa Kafalı, Altan Deliorman ile birlikte derneğe üye kabul edildi.
Bu arada, Türkiye'de komünist faaliyetlerin artması üzerine İzmir'de Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği kuruldu. Derneğin ilk olarak başkanlığını Nejat Halil Pala yapmakta idi. Komünizm tehlikesini gören Darendelioğlu, bu derneğe üye oldu ve 1965 yılında derneğin genel başkanı seçildi. Derneğin 78 şubesini gezerek "Türkiye'de ve Türk basınında komünizm faaliyetleri" hakkında konferanslar verdi. Milletvekili ve gazeteci sıfatı ile yurt dışında konferanslara davet edildi. Çin, Almanya, Libya'da konferanslar verdi. 1969 seçimlerinde Adalet Partisinden İstanbul Milletvekili seçildi. Parti içindeki sorunlardan dolayı arkadaşlarıyla birlikte Demokratik Partiyi kurdu. Bu partinin kapanmasından sonra Milliyetçi Hareket Partisine katıldı e İstanbul İl Teşkilatında görev alarak siyasi hayatını sürdürdü. Değişik gazete ve dergilerde yazar olarak görev ifa eden Darendelioğlu, bir süre Bizim Anadolu gazetesinin başyazarlığın yaptı. 19 Kasım 1979 tarihinde yayımlamakta olduğu Toprak dergisinden çıkıp arabasına binerken terör örgütü mensuplarınca silahlı saldırıya uğrayan Darendelioğlu, 58 yaşında hayatını kaybetti. Merhum İlhan Egemen Drendelioğlu'nu, şehit edilişinin 40. yılında Berikan Yayınevi olarak sevgi, saygı ve minnetle anıyor, rahmet diliyoruz. Ruhu şad olsun!