MHP Lideri Bahçeli, Samsun'da düzenlenen "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" törenlerine katıldı.

21 Haziran 2019 19:08
Okunma
202
MHP Lideri Bahçeli, Samsunda düzenlenen 19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katıldı.

MHP Lideri Bahçeli, Samsun'da düzenlenen "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" törenlerine katıldı.
ERDOĞAN: 19 MAYIS RUHU, 23 NİSAN RUHU, 29 EKİM RUHU ÜLKEMİZİN HER KÖŞESİNDE YAŞANIYOR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinesinde Samsun Tütün İskelesi'nde düzenlenen “19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 100. Yıl Törenleri”ne katıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, "19 Mayıs ruhu, 23 Nisan ruhu, 29 Ekim ruhu ülkemizin her köşesinde yaşanıyor." dedi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millî Mücadele'yi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. yılı dolayısıyla Samsun'daki Tütün İskelesi'nde tören düzenlendi.
Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve ANAP Genel Başkanı İbrahim Çelebi de katıldı.
Muhalefet partilerinin genel başkanları ve gençlerle tören sonrasında çektirdiği fotoğrafları daha sonra tiwitter hesabından paylaşan Erdoğan, “Haydi... Millî Mücadele ruhuyla el ele, gönül gönüle vererek Türkiye'yi daha ileri taşıyalım." ifadesini kullandı.
Tören konuşmasına vatandaşları selamlayarak ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramlarını tebrik ederek başlayan Erdoğan, “Bugün 19 Mayıs'ta Samsun'dan başlayarak Cumhuriyet’imizin kuruluş yılı olan 29 Ekim 2023'e kadar sürecek bir dizi 100. yıl etkinliğine başlıyoruz. Kurtuluş Savaşı'mızın Başkomutanı, Cumhuriyet'imizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını tazimle yâd ediyorum. Anadolu'ya ayak bastığımız günden bugüne kadar ülkemizin ve milletimizin bekası için gözlerini kırpmadan hayatlarını feda eden tüm şehitlerimize, gazilerimize, kahramanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bir asırdır ülkemizin kalkınması, milletimizin güçlenmesi için emek veren, çalışan, üreten herkesi şükranla anıyorum." dedi.
Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümünün muhteşem bir şekilde kutlandığını hatırlatarak, bu tür yıl dönümlerin ülkeler ve toplumlar için hem köklü bir muhasebe hem de gelecek hedeflerini gözden geçirme vesilesi olduğunu söyledi.
Bu yıl 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışla başlayıp 22 Haziran Amasya Tamimi, 23 Temmuz Erzurum Kongresi ve 4 Eylül Sivas Kongresi’ni coşkulu şekilde anacaklarını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:
"Muhasebemizi yapacak, hedeflerimizi hep birlikte tazeleyeceğiz. Tabii önümüzdeki yılın 23 Nisan'ı, sadece Millî Mücadele'nin değil, aynı zamanda bu sürecin millî irade eliyle yürütülmesi kararının da yüzüncü yıl dönümü olması sebebiyle ayrı bir öneme sahiptir. Büyük Millet Meclisiyle ilgili muhasebemizi yaparken, bu çatı altında kabul edilen bazı kararları enine boyuna konuşacak, tartışacağız. Aynı şekilde ülkemizin uzunca bir süre demokraside ve ekonomide yaptığı patinajların sebepleri üzerinde de uzun uzun duracağız. Türkiye'yi yıllarca darbeler, krizler, kutuplaşmalar, boş işler peşinde koşturup tarihinden ve medeniyetinden uzaklaştırmak için çalışanların yöntemlerini, amaçlarını kritik edeceğiz. Biz kendi hesabımıza bu muhasebeyi uzun yıllar boyunca yaptık. Önce de yaptık. 2011 yılında milletimizin önüne 2023 hedefleriyle çıktık. Cumhuriyet tarihinin en iddialı demokrasi ve kalkınma hedeflerini ifade eden 2023 vizyonu bugüne kadar hep kılavuzumuz oldu. Türkiye'nin özgürlüklerde ve ekonomide geldiği seviye 2023 hedeflerimize adım adım yaklaştığımızı gösteriyor. Bununla birlikte son 6 yılda üst üste yaşadığımız badirelerin enerjimizi ve kaynaklarımızı mecburen krizleri çözmeye yöneltmemiz sebebiyle bizi biraz yavaşlattığı da bir gerçektir. Her şeye rağmen 2023 hedeflerimize bağlıyız ve takibini her alanda sıkı bir şekilde yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bunun için özel bir ekip kurduk. Bakanlarımızdan belediyelere kadar tüm kamu kurumlarının performanslarını çeyrek dilimler halinde izliyor ve raporluyoruz. Güvenlikte ve ekonomide saldırı dalgası halen bitmiş değildir. Her gün içeride ve dışarıda ülkemize kurulan bir tuzağı bozuyor, daha güçlü bir gelecek için azmimizi yeniliyoruz."
GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİĞİMDE GELECEĞE OLAN GÜVENİM DAHA DA PEKİŞİYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer bugün uluslararası alanda karalama kampanyalarına maruz kalıyorsak, sebebi milletimizin bu coğrafyadaki bin yıllık varlığını sürdürmek konusundaki kararlılığını temsil ediyor olmamızdır." diyerek, gençlerin bu büyük oyunu gördüğünü, ezanına, bayrağına, vatanına, devletine dört elle sahip çıktığını dile getirdi.
Erdoğan, gençlere yönelik olarak şu mesajları verdi:
"Sevgili gençler, ne zaman 'tek millet' dediysek, en güçlü cevabı gençlerimizden aldık. Ne zaman 'tek bayrak' dediysek, en güçlü cevabı gençlerimizden aldık. Ne zaman 'tek vatan' dediysek, en güçlü cevabı gençlerimizden aldık. Ne zaman 'tek devlet' dediysek, en güçlü cevabı gençlerimizden aldık. Gençlerle her bir araya gelişimde geleceğe olan güvenim daha da pekişiyor. 19 Mayıs ruhu, 23 Nisan ruhu, 29 Ekim ruhu, 81 vilayeti ve 82 milyon nüfusuyla ülkemizin her köşesinde yaşıyor. Rabb'im, hepinizden razı olsun.”
Gazi Mustafa Kemal'in beraberindeki bir avuç arkadaşıyla Samsun'a ayak bastığında başlattığı mücadeleye inanmayanların bulunduğunu, eski Başbakan Adnan Menderes demokrasi bayrağını açtığında ülkede böyle bir şeyin mümkün olmayacağını düşünenler olduğunu, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal Türkiye'yi kendine güvenen ve dünyada söz sahibi bir ülke hâline dönüştürmek için yola çıktığında ona kin besleyenlerin sesinin daha çok çıktığını anlatan Erdoğan, "Biz de 17 yıldır ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için attığımız her adımı Türkiye'ye inanmayan, güvenmeyen, daha kötüsü içten içe husumet duyan kesimlere rağmen gerçekleştirdik." diye konuştu.
Konuşmasın da özellikle gençlere seslenen Erdoğan, şunları belirtti:
"Nasıl ki Gazi Mustafa Kemal 19 Mayıs'ta işgale boyun eğenlere, çareyi mandada arayanlara itibar etmeden sadece Hakk'a ve halka inanarak mücadelesini yürüttüyse biz de aynı şekilde hareket ediyoruz. Kendi ülkesinin tökezlemesinden medet uman dâhilî bedhahlara bütün bunlara rağmen Türkiye'yi dimdik ayakta tutuyor, hedeflerimize doğru ilerliyoruz. 19 Mayıs ruhunu tıpkı ilk günkü heyecanıyla yaşatmaya, 23 Nisan ruhunu tıpkı o günkü heyecan ve coşkuyla sürdürmeye, 29 Ekim'de ilan ettiğimiz Cumhuriyet’imize ilk değil son devletimizin olduğu bilinciyle sahip çıkmaya, uğrunda büyük acılar çektiğimiz, büyük mücadeleler verdiğimiz demokrasimize gözümüz gibi bakmaya, 15 Temmuz'da olduğu gibi istiklalimiz ve istikbalimiz uğrunda gerektiğinde canımız pahasına mücadeleye, 2023 hedeflerimizi ne pahasına olursa olsun gerçekleştirmeye var mısınız? Türkiye'ye çelme takmaya, önüne engeller koyarak durdurmaya çalışanlara derslerini vermeye, Sultan Alparslan'ın, Selahaddin Eyyubi'nin, Ertuğrul Gazi'nin, Fatih'in, Yavuz'un, Abdülhamid Han'ın, Gazi Mustafa Kemal'in izinden giderek maziden atiye kurduğumuz köprüyü ebediyete kadar ayakta tutmaya var mısınız?"
Alandakilerin hep bir ağızdan verdiği "Evet" cevabının ardından Erdoğan, "İşte geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlik bu. İşte Âsım'ın nesli bu. İşte dosta güven, düşmana korku veren gençlik bu." diye konuştu.
Erdoğan, konuşmasını, İstiklal Harbi kahramanları başta olmak üzere bu toprakları vatan kılan ve bunun için terleriyle ve kanlarıyla sulayan tüm şehitleri ve gazileri yâd ederek tamamladı.