MHP Lideri Devlet Bahçeli: YA BEKA YA BELA SEÇİMİNDE SONUNA KADAR BEKA DİYECEĞİZ

15 Mart 2019 14:33
Okunma
43
MHP Lideri Devlet Bahçeli: YA BEKA YA BELA SEÇİMİNDE SONUNA KADAR BEKA DİYECEĞİZ

BAHÇELİ: YA BEKA YA BELA SEÇİMİNDE SONUNA KADAR BEKA MHP Lideri Devlet Bahçeli'den Kızılcahamam'da Kartpostallık Pozlar
DİYECEĞİZ

AHMET DENİZ AĞCA
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "MHP olarak cumhur ittifakı gereği neyse onu yaptık. Birkaç belediye alalım diye ilkelerimizi çiğnemedik. Belediye derken bekayı görmezden gelmeyin, düşman sevindirmeyin, zilleti güldürmeyiniz. Ya beka ya bela seçiminde sonuna kadar beka diyeceğimizi sakın aklınızdan çıkarmayın, gevşeklik göstermeyin." diyerek il başkanlarına uyarıda bulundu.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kızılcahamam Petalya Otel'de yapılan İl Başkanları toplantısına katıldı. Otele gitmeden önce Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret eden Bahçeli, burada okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dua etti ve şehit isimlerinin yazılı olduğu alana karanfil bıraktı.
Bahçeli, anıtta bulunan "Gökbörü Otağı"nda bir süre partililerle sohbet etti, daha sonra toplantının yapılacağı otele geçerken bir süre kar üstünde yürüdü. Bu sırada foto muhabirlerinin Bahçeli'nin bu anı büyük bir heyecanla görüntülemeye çalıştığı dikkat çekti.
Patalya Otel'de gerçekleşen toplantıda, cumhur ittifakının esaslarına riayet için yapılması gerekenler ve 31 Mart Yerel Seçimleri ile ilgili teşkilatların yürüteceği genel çalışmalar ele alındı.
Devlet Bahçeli, toplantı sonrası basın mensuplarının karşısına geçti. Kürsüye çıktıktan sonra konuşmasına bir süre devam eden Bahçeli, ancak daha sonra prompter'a yanlış konuşmanın yansıtılmasına sinirlendi. "Kaldırın bunları ya." diyerek tepki gösteren Bahçeli, konuşmasını kâğıttan okuyarak sürdürdü.
Bahçeli, şunları kaydetti:
"Zafer ancak onu isteyenleri, emek verenlerin, ter dökenlerin olacaktır. Hiçbir başarıyı güllerle döşenmiş, çiçeklerle bezenmiş yollardan gidilemeyecektir. Engeller gözünüzde büyürse ilk adımı zor atarsınız. Dava adamı inanç ve iman adamıdır. MHP'nin il başkanları davasını özümlemiş, davasında erimiş müstesna ve muhterem şahsiyetlerdir. Siyasi dolandırıcılar, siyaset cambazları bırakın kendi kendilerine avunsunlar. Bizim meselemiz vatandır, millî bekadır. Dedikoduyla geçirecek vakit yoktur. Sürekli hareket halinde olacağız, sürekli bir adım önde bulunacağız. Sorumluluğumuz ağırdır, sorumlu olduğumuz bir tarihimiz, mazimiz, atimiz vardır. Türkiye’mizin çözmesi gereken sorunları vardır ve karşımızdadır. Beka mücadelemizi hafife almak belaya çanak tutmaktır. Hakkın yanında olmak doğru tavırdır, halkın yanında olmak doğru tutumdur. Bizim yalanla işimiz olmadı, olmayacak.  Çıkarlarımızın akıntısına kapılmadık. yarım asırdır dediğimizi yaptık. Sabah doğup akşam solmadık. Köprüye gelmeden geçmeye çalışmadık. Hep Ülkücü kaldık hep Ülkücü yaşadık. Asla eğilmeyeceğiz, asla dönmeyeceğiz, asla vazgeçmeyeceğiz."
31 MART'TA YAPILACAK SEÇİMLERİN TARİHÎ BİR ÖNEMİ VAR
Bahçeli, 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinden sonra Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine geçtiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:
"İç ve dış sorunların arttığı bir dönemde 15 Temmuz'un tortu ve kalıntılarıyla mücadele edildiği bir dönemde, millî iradenin tercihiyle yeni bir sisteme geçilmesi göz kamaştırıcı bir başarıdır. Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi, hızlı karar almanın, özlemi çekilen uyum ve iş birliğinin temsilcisi ve teminatıdır. Türkiye zincirlerinden kurtulmuş, yürüyüşünü seriye bağlamıştır. 15 Temmuzların olmaması için ön almak mecburiyetindeyiz. Bekamız için derlenip toparlanmak zorundayız. 31 Mart'ta yapılacak seçimlerin tarihî bir önemi bulunmaktadır. Türkiye'nin önünü kesmek isteyenler hazırda bulunuyor. Zalimler fırsat kolluyor. 31 Ağustos 2018'de Etimesgut Belediyesinde konuşma yapmış, 4 ayaklı stratejiyi açıklamıştım. Burada değişen bir şey yoktur. Millî beka için cumhur ittifakının 31 Mart'ta da devamına karar verdik. Cumhur ittifakının 24 Haziran'da aldığı sonucun 31 Mart'ta tahkim ve teyidini bir ihtiyaç olarak belirledik. 4 ayaklı stratejimize uygun olacak şekilde iki ana siyasi hedefi belirledik. Birincisi, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin 31 Mart'ta güçlenerek çıkmasıdır. Zillet ittifakının yeni hükûmet sistemini boğma hedefini bozguna uğratmak hedefimizdir. İkincisi de millî bekamız üzerinde oynanan oyunların bozulmasıdır. 31 Mart Seçimlerinde Türkiye'nin yeni bir tarih yazmasını arzuluyoruz. 30 büyükşehir belediye başkanlığının tamamında cumhur ittifakının ruhuna uygun şekilde AK Partiyle uzlaşmaya vardık. Partimizin yönetimi altında bulunan büyükşehirler ve ilçe belediyelerinde AK Parti aday çıkarmamıştır. 30 Mart 2014'e göre, yönetimimiz altında olmayan yerlerde de aday göstermemiştir. Uzlaşmamız 4 ayaklı stratejimiz ve iki ana siyasi hedefimizde varlık bulmuştur. 712 belediye başkan adayımızı milletimiz huzuruna çıkardık. Önümüzdeki günlerde 220 adayımızı da açıklayacağız. MHP olarak cumhur ittifakı gereği neyse onu yaptık. Birkaç belediye alalım diye ilkelerimizi çiğnemedik. Belediye derken bekayı görmezden gelmeyin, düşman sevindirmeyin, zilleti güldürmeyiniz. Ya beka ya bela seçiminde sonuna kadar beka diyeceğimizi sakın aklınızdan çıkarmayın, gevşeklik göstermeyin. Hiç kimse davanın önünde değil. Ben demek şeytanlıktır. Dava adamı ayıp arayan bir fıtrata sahip olamaz. Boş tribünlere oynamayacağız. Hırslarımıza yenilmeyeceğiz. Devamlı faal ve faaliyet içinde olacağız. Bizim çürüklerle, çürümeyle, çarpık zihniyetlerle aramızda kapanmaz mesafeler vardır."
GÜNEY SINIRLARIMIZDA MİLLÎ BEKAMIZDA KUMAR OYNANMAKTA
Bahçeli, Suriye'nin kuzeyinde kurulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin açıklamalar yaparken, "Irak ve Suriye'den sonra sırayı Türkiye alabilecektir. Suriye'de siyasi geçiş sürecinin ne olacağı belirsizliğini korumaktadır. Bu katilin kendi geleceği için hangi dayatmalara razı olduğu meçhuldür. Terörizme aleni destek vermek düşmanlıktır. ABD'nin yaptığı budur. 20 mil derinlikteki güvenli bölge ile kastedilen nedir? Terör örgütleri bulunacak mı? Uçuşa yasak bölge olacak mı? Rusya bu işin neresindedir?" diye konuştu.
Güney sınırlarımız boyunca millî bekamızı etkileyecek bir kumar oynandığını hatırlatan Bahçeli, şunları söyledi:
"Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon desteğimiz tavsamaktadır. ABD karanlık bir kampanyayı tedavüle sokmuştur. Kürt kökenli kardeşlerimize hakaret edilmektedir. Kürt kökenli kardeşlerimizin hiçbir katille hiçbir bağlantısı yoktur. ABD Fırat'ın doğusunu baz alarak özerk bir yapı kurmak hevesindedir. Suriye'nin kuzey ve kuzeydoğusunda her yerleşim biriminde etnik kökene göre bir yönetim belirlemek istemektedir. Bu Kürdistan'a bir adımdır. Trump, Türkiye'yi PKK/PYD/YPG'den uzak tutmak niyetindedir. İsrail işin içindedir. Bedeli ağır olacak paylaşım süreci önümüzdedir. Trump güvenli bölgeden bahsetmiştir. Bu bölge tamamen Türkiye'nin kontrolünde olacaksa diyecek bir şeyim yoktur. Güvenli bölge stratejisi biz kurmuşsak, biz masaya taşımışsak mesele yoktur. Kuralı koyan, kozlarını kullanan bizsek hiçbir kaygıya mahal olmayacaktır. Güvenli bölge diye tampon bölgeye tamam diyeceksek Körfez Savaşı'nda yaşandığı gibi bir bölgeye izin vereceksek, bugüne kadar yaptıklarımızın üzeri çizilecektir. Millî irademiz rehin alacaktır. Irak ve Suriye'den sonra sırayı Türkiye alabilecektir. Suriye'de siyasi geçiş sürecinin ne olacağı belirsizliğini korumaktadır. Bu katilin kendi geleceği için hangi dayatmalara razı olduğu meçhuldür. Terörizme aleni destek vermek düşmanlıktır. ABD'nin yaptığı budur. 20 mil derinlikteki güvenli bölge ile kastedilen nedir? Terör örgütleri bulunacak mı? Uçuşa yasak bölge olacak mı? Rusya bu işin neresindedir? Terör bitmeden ne söylense ne yapılsa boştur. Biz devletimiz ve hükûmetimizin yanındayız. Haklı davamızdan, beka mücadelemizden kesinlikle dönmemeliyiz."
TOPLANTIDA BAHÇELİ'YE YÖNELTİLEN SORULAR VE CEVAPLARI
Devlet Bahçeli, konuşmasından sonra basın toplantısına katılan gazetecilerin sorularını cevapladı. Sorular ve cevapları şöyle:
"- MHP aday çekecek mi?: MHP, 30 büyükşehirde, 27 il AK Partiye, 3 il MHP'ye bırakılmıştır. 30 büyükşehrin ilçelerinde ise değerlendirmeler yapılmış, ilçelerde paylaşımlar söz konusu olmuştur. Bu pazarlık değil, 2014 ve 2018 verileri ışığında yapılmıştır. 51 ilde her parti kendi adaylarıyla seçime katılacaktır. İllet ittifakı her gün televizyonda takip ediyoruz, şurada anlaşıldı gibi zamana yaygın sözler işitiyoruz. Kesinleştikten sonra zillete teslim etmemek için her alan olabilir.
- Erdoğan ile görüşme: Bizden talep gitmesi nezaket olmaz. Cumhurbaşkanımız herhangi bir bilgiyi bizimle paylaşmak isterse gider görüşürüz.
- Güvenli bölge: Güvenli bölge diyorsanız PKK/PYD ve YPG'den arındırılmış bölge demektir. Bunları oradan temizlemek olmalıdır.
- Savunma sanayi: Konunun ayrıntılarına vakıf değiliz. Ancak oradaki işçi kardeşlerimizin herhangi bir kaybı olmamalı.
- Terörle mücadele: Siyasi iradenin mücadelesi doğrudur. Bunların devamı süresince biz MHP olarak iktidarın destekçisiyiz."