BAHÇELİ: “MYANMAR’DA BÜYÜK BİR İNSANLIK TRAJEDİSİ YAŞANIYOR.”

19 Ekim 2017 09:07
Okunma
245
BAHÇELİ: “MYANMARDA BÜYÜK BİR İNSANLIK TRAJEDİSİ YAŞANIYOR.”

BAHÇELİ: “MYANMAR’DA BÜYÜK BİR İNSANLIK TRAJEDİSİ YAŞANIYOR.”

AHMET DENİZ AĞCA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kurban Bayramı ile ilgili yayımladığı mesajında, Myanmar’da Müslümanlara yönelik yapılan insanlık dışı muameleye sert tepki göstererek,”Maalesef  Myanmar’ın Rakhayn Eyaleti’nde 25 Ağustos’tan beri, önceki vahşetleri mumla aratacak bir insanlık trajedisi yaşanmaktadır.” dedi.

Bu bayramda da mazlumların çığlığının dinmediğini vurgulayan Bahçeli, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin hassas ve kırılgan gündemi devamlı surette kökleşirken, gönül coğrafyalarımızdan gelen kara ve acı haberler bizleri derinden üzmektedir. Müslümanlar zalimlerin, insan canından, insan kanından nemalanan gaddar ve barbarların kurbanı olmaktadır. Güvenlik operasyonları bahanesi altında binlerce Müslüman’ın katledilmesi insanlığın gözleri önünde cereyan etmektedir. İnsani kriz felaket boyuttadır. Myanmar’da çocuk, kadın,yaşlı demeden sivil ve masumların hedef alınması şiddet ve dehşetin boyutundaki korkunç ve kahredici gerçeği çok net ortaya koymaktadır. Özellikle Bangladeş sınırında Müslümanlar saldırgan ve acımasız niyetlere kurban gitmektedir.Müslümanlara yönelmiş saldırıları lanetliyor, çok acil insani ve diplomatik müdahalelerle kıyım ve katliamın önüne geçilmesi çağrısında bulunuyorum.Uluslararası toplumun günbe gün katlanan ve nerede duracağı belirsiz olan feci olaylara ilgisiz ve duyarsız kalmaması en içten beklenti ve temennimdir.Rohinga Müslümanlarına yönelmiş ağır ve vahim cinayetlerin bıçak gibi kesilmesi konusunda daha aktif, daha etkin, daha baskın ve sonuç alıcı mücadelenin sergilenmesi şarttır, vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Unutulmasın ki, zulme sessizve seyirci kalanlar, zalimlerin emel ve heveslerine zımnen destek çıkan yüzsüzlerdir. Bir diğer sorun ve sıkıntı kaynağı da Türkmeneli’nde yaşanmaktadır.”

PEŞMERGE YÖNETİMİ HÂLÂ İNAT VE ISRAR ETMEKTEDİR

Bahçeli, mesajında Mesud Barzani’nin 25 Eylül’de yapmayı planladığı sözde Kürdistan referandumuna da sert tepki göstererek,  “Kerkük'ün referanduma dâhil olması rezalettir, hıyanettir. Türkiye bu hasmane oluşum ve yapılara göz açtırmamalı." görüşüne yer verdi.

Peşmerge yönetiminin hâlâ inan ve ısrar ettiğini vurgulayan Bahçeli, şunları belirtti:

“Bunun yanında, 29 Ağustos’ta toplanan Kerkük Vilayet Meclisinin sözde referanduma Kerkük’ü de dâhil etme kararı rezaletler ve hıyanetler serisine yeni bir ilavedir. Kerkük Türk’tür, mütecaviz emel, hedef ve etnik soykırıma tabi tutulmayacaktır. Türkmen yurtları asil ve asli sahiplerinden koparılmak istenmektedir. Buna izin verilmemeli, buna asla müsaade edilmemelidir. Çünkü Türkmeneli Türk’ün öz yurdudur. Kerkük Türk’tür, mütecavizemel, hedef ve etnik soykırıma tabi tutulamayacaktır. Türkiye her türlü ihtimali stratejik ve millî güvenlik şuuru kapsamında planlamalı, güneysınırları boyunca senaryosu yazılan hain ve hasmane oluşum ve yapılara göz açtırmamalı, fitneyi odağında etkisiz hale getirmelidir. Milletçe Kurban Bayramına yeniden kavuşmanın bir kez daha manevi değer ve hazzını yaşamaktayız.Kurban, Allah’a manen yaklaşmanın, ruhen yakınlaşmanın eşsiz bir fırsatıdır.Bayramlar; umutsuzluğun koyu sisini dağıtan, karamsarlığın kalın örtüsünü kaldıran, husumet ve kutuplaşmanın keskin ucunu törpüleyen birlik ve beraberlik meşalesi, dayanışma ve kardeşlik membadır. Kurban, aynı zamanda birbirimize daha yakın durmanın, birbirimizi tanıyıp ön yargıları parçalamanın mübarek ve muazzez bir imkânıdır. Sıkılı yumrukları açmak için bayramlaşmalıyız.Gerginlikleri yumuşatmak, küslükleri bitirmek, küskünleri barıştırmak için bayramı bir kucaklaşma vesilesi olarak değerlendirmeliyiz. Dargın yüzleri,solmuş duyguları, sönmüş ilişkileri, soğumaya terk edilmiş diyalogları eski havasına ulaştırmak, arzu ve temenni ettiğim seviyelere çıkarmak amacıyla bayramı ulvi bir milat, kutsi bir misak olarak görmeliyiz.”

KAVGADA HAYIR YOKTUR, AYRILIK VE BÖLÜNMEDE SONUÇ YOKTUR

“Bilinmelidir ki, kavgada hayır yoktur, ayrılık ve bölünmede sonuç yoktur.” diyen Bahçeli, Kurban Bayramı ile ilgili şu mesajları verdi:

“Bayram; kavuşmanın, kaynaşmanın ve kucaklaşmanın sıcacık tebliğidir. Bayram; kardeşliğin, dostluğun ve yakınlığın hiç değişmeyen adresidir.  Bayram; millet olmanın, bir olmanın, birlik içinde yaşamanın, ihanet kuşatmasını yaracak dirayet ve direncin mübarek bir kaynağıdır. Bizi ayırmak isteyenlere en güçlü ve kalıcı cevap bayramın manevi hikmetlerle dolu anlamında saklıdır. Bizi biz yapan, bizi köklerimize ve kimliğimize sımsıkı bağlayan bağlardan birisi de böylesi anlam dolu gün ve dönemlerdir. Altın çağını yaşayan ihanetin, zincirlerinden boşalan kötü niyetin hak ettiği ders ve karşılığı almasını inanç ve kararlıkla temenni ediyor ve bu yolda her şeyi göze alıyoruz. Tehdit edilen güvenliğimizin,sarsılan muhabbetimizin korunmasını arzu ediyor, bunu bekliyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın ki, biz Türk milletinin sözünü, değerlerini ve hedeflerini heyecanla taşıyoruz. Biz Türk milletinin varlığını, bağımsızlığını ve bin yıllık kardeşlik hukukunu cesaretle savunuyoruz. Son yurdumuza gözümüz gibi bakıyoruz, bakmaya da devam edeceğiz. Üzerine gölge düşmemesi, sırtına hançer saplanmaması için teyakkuz halinde bekliyoruz. Türk milleti Allah rızası için kestiği kurbanların ilahi mükâfatıyla önündeki engelleri aşacak, daha güçlü bir şekilde bekasına, varlığına, kimliğine, kültürel ve tarihsel haklarına sonuna kadar sahip çıkacaktır. İnanıyorum ki, kavrayıcı ve kuşatıcı tahlil ve millî terbiye maharetiyle, çeşitlilik gösteren iç ve dış sorunların üstesinden gelmek için bayramlar aradığımız gücü fazlasıyla bahşedecektir. Yeter ki, bunları görmesini bilelim. Yeter ki, bunları fark edecek basiret cevherine haiz olalım.Biz ne yaptığımızı, neye sahip olduğumuzu ve nereye varmak istediğimizi biliyor ve bunu yüreklerimizde taşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz vatandaşlarımın, yurt dışında yaşayan kardeşlerimin, şehit ailelerinin, mazlum düşmüş Türk-İslam dünyasının mübarek Kurban Bayramını içtenlikle tebrik ediyorum. Bayram süresince tatil, akraba ve aile ziyareti maksadıyla yollara düşen vatandaşlarımızın trafik kurallarına uymalarını yeni acı ve kayıpların yaşanmaması için önemli görüyorum. Hac faraziyesi için kutsal topraklarda bulunan tüm kardeşlerimizin ibadetlerinin kabulünü Cenabı allah’tan niyazediyorum. Bayramımız kutlu olsun, Rabb’im büyük milletimizin yüzünü güldürsün,yâr ve yardımcısı olsun.”