EKO GÜNDEM

26 Temmuz 2016 11:45
Okunma
836
EKO GÜNDEM

 
 
 
Enflasyon Arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre tüketici fiyatlarındaki beş aylık artış %3,15, yıllık artış da %6.58 oldu. Yıllık enflasyon Mayıs ayında %6,57 seviyesindeydi.
Tüketici fiyatlarında 12 aylık ortalamalara göre artış da %7,71 olarak gerçekleşti.
Yurt içi üretici fiyatları ise geçen Aralık ayına göre %2,77 artarken yıllık artış %3,25, 12 aylık ortalamalara göre artış da %5,19 olarak hesaplandı.
Yurt içi üretici fiyatlarındaki aylık artış ise %1,48’i buldu.
 
Türkiye, 5 Ülke ile Ticaret Anlaşması İmzaladı
Ekonomi Bakanlığı, D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması'nın bugün itibariyle İran, Pakistan, Malezya, Endonezya, Nijerya ve Türkiye arasında uygulamaya konulduğunu açıkladı. Anlaşma, gelişmekte olan sekiz Müslüman ülkenin dünya ekonomisindeki yerlerini iyileştirmek için 1997 yılında kurulan Gelişmekte Olan Ülkeler Teşkilatı (D-8) tarafından gerçekleştirildi.
Anlaşma ile önümüzdeki dönemde gümrük vergisi oranı %10'un üstünde olan ürünlerin %8'e, %25'in üzerindeki vergilerinin %25'e, %15-25 arasındaki vergilerin %15'e ve %10-15 arasındaki vergilerin de %10 seviyesine aşamalı olarak indirilmesi öngörülüyor.Türkiye'nin de aralarında bulunduğu D-8 ülkeleri arasındaki ticaret hacmi, 2014 yılı itibarıyla 122 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.
 
2 Milyar Dolarlık İmza İçin Rusya'nın Adımı Bekleniyor
Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik adımlar, bu ülkede iş yapan Türk müteahhitlik firmalarını heyecanlandırdı. Bugüne kadar Rusya'da 65 milyar dolarlık projeleri bulunan firmalar, şu anda imza aşamasında olan 2 milyar dolarlık projeleri bir an önce üstlenmeyi bekliyor.
Rusya pazarına ilk defa giriş yapılan 1988 yılından bu yana üstlenilen 1900’ü aşkın projenin toplam bedeli, yaklaşık 65 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Rusya, bu tutar ile yurt dışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında %19,9'luk pay ile birinci sırada. Türk müteahhitlik firmaları, 2014 yılında bu ülkede toplam tutarı 3,9 milyar doları aşan 47 proje, 2015'te ise 5,3 milyar dolarlık 24 proje üstlendi.
Bu arada Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Kozak, Türk inşaat şirketlerine getirilen kısıtlamaların kalkmasına yönelik teklifin iki hafta içerisinde hazırlanacağını belirtti.
Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden normalleşme sürecine girmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'ye yönelik ekonomik kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını belirtmişti.

Sayı : 818 Eylül / 2018

Bu Sayıda

Yeni Düşünce

MHP Lideri Bahçeli’den ABD’ye sert tepki: “NE SAYIN CUMHURBAŞKANI NE DE BAKANLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR”

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkanı Semih Yalçın'dan Koray Aydın'a sert tepki: "İP'İN SÜMBÜL AĞA’SI, AKIŞKAN, CIVIK"

Cesurhan Taş

KUR ATAĞI VE MADEN OCAĞINDAKİ KANARYA

Yeni Düşünce

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı "Askıda Ekmek Projesi" büyük ilgi gördü “EKMEĞE YAPILAN %15'LİK ZAM İNSANİ VE VİCDANİ DEĞİL”

Evin GÖKTAŞ

MHP Lideri Bahçeli'den 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı: "30 AĞUSTOS RUHU MİLLÎ VİCDANDA HÂLÂ CANLIDIR"

Ahmet Deniz AĞCA

Alparslan, Atatürk ve 26 Ağustos

Yeni Düşünce

Bahçeli, döviz kurundaki dalgalanma karşısında hükûmete tam destek verdi "KURU EKMEK, KURU SOĞANLA DA YAŞAMASINI BİLİRİZ, YETER Kİ BAĞIMSIZ YAŞAYALIM"

Gazi Karabulut

Millî Şuur ve Milletle Buluşma

Yeni Düşünce

"DURDUĞUMUZ YER TÜRKİYE VE TÜRKLÜĞÜN AĞIRLIK MERKEZİDİR"

Av.C.Yavuz AKSU

Küllicihan Kızılelma

Durmuş DOĞAN

AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRK GİRİŞİMCİLERİN EKONOMİK GÜCÜ

Yeni Düşünce

Bahçeli'den Erdoğan ve Yıldırım'a nezaket ziyareti KORAY AYDIN'IN GAFINI DEĞERLENDİREN BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

Prof. Dr. Selçuk Duman

SİYASİ SÖYLEMLER VE KAÇINILMAZ SONUÇLARI

Yeni Düşünce

BAHÇELİ'YE DADAŞLARDAN COŞKULU KARŞILAMA

Ekrem ÖNSÖZ

KUR MU?! GÖNÜL MÜ?!

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, kanun teklifi hazırladı "YALAN, YANLIŞ VE YANILTICI BİLGİLER SUNAN KAMUOYU ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNE HAPİS CEZASI VERİLSİN"

Prof. Dr. Temel ÇALIK

Millî Eğitim Bakanına Açık Mektup

Evin GÖKTAŞ

Milletvekili Erkan Haberal'dan, Hayvan Hakları Yasası’nda değişiklik öngören kanun teklifi BİR HAYVANI ÖLDÜREN KİŞİYE 3-7 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLSİN

Murat Gedik

NAMIK KEMAL

Yeni Düşünce

Bahçeli, Kızılcahamam'daki Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti "TRUMP ÖLÇÜYÜ KAÇIRMIŞ, NE SÖYLEDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL"