DÜNYANIN ATEŞİ DÜŞMÜYOR

28 Mayıs 2016 10:28
Okunma
546
DÜNYANIN ATEŞİ DÜŞMÜYOR 
Dünyanın ortalama sıcaklığı yıldan yıla artmaya devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerince verilen bilgiye göre; dünyanın ortalama sıcaklığı, 19. yüzyıldan itibaren 1,5 derece kadar artış gösterdi.
İklim sistemindeki değişiklik, özellikle 1950’den sonra hızla arttı. 1880'den bu yana atmosfer 0,85 derece ısındı. Bu kapsamda, kuzey yarım kürede 1983-2012, son bin 400 yılın en sıcak 30 yılı oldu.
Kayıtların başladığı 1880'den beri 2014, küresel kara ve okyanus yüzeyleri boyunca en sıcak yıl oldu. Yıllık ortalama sıcaklık, 20. yüzyıl ortalaması olan 13,9 derecenin 0,69 derece ve daha önceki en sıcak yıllar olan 2005 ile 2010 yıllarının da 0,04 derece üzerinde gerçekleşerek rekor kırdı.
 
Geçen Yıl, Bugüne Kadar Yaşanan En Sıcak Yıl Oldu
Geçen yıl, bir önceki yılı geride bırakarak bugüne kadar yaşanan en sıcak yıl oldu. Geçen yıl yaşanan sıcaklık, bir önceki yılın 0,23 derece üstünde gerçekleşti. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda sıcaklığın yüzyılın sonuna kadar 5 derece artması bekleniyor. Sıcaklıktaki yükselme; başta kuraklık olmak üzere ani yağış, fırtına, hortum gibi doğal afetlerin artışına neden oluyor.
 
Türkiye'deki Durum
Türkiye'de ise aynı dönemdeki sıcaklık, dünya ortalamasına paralel bir artış gösterdi. Aylık ortalama sıcaklık 2000'e kadar 13,5 derece olurken 2010'da 13,8 dereceye yükseldi. En sıcak yıl ortalamanın 2,0 derece üstüyle 2010 oldu. Geçtiğimiz yıl dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de sıcaklık, normallerin üzerinde seyretti. Bu yılın geri kalan döneminde ise Türkiye'de sıcaklık rekorları kırılmaya başlandı. Buna göre, Ankara, İzmir, Aydın, Şanlıurfa ve Siverek meteoroloji istasyonlarının her birinde 15-19 Şubat'ta 3 kere maksimum sıcaklık rekorları kaydedildi.
 
"Sıcaklık Hız Kesmeden Artıyor" 
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen; dünyadaki sıcaklık artışında en önemli etkenin, sera gazlarının atmosferdeki miktarının artması olduğunu söyledi.  
Sıcaklığın hız kesmeden arttığını vurgulayan Şen, "Isınmanın en önemli sonucu iklim değişimidir. Bu değişim, ülkeleri aynı şekilde etkilemeyecektir. Etkileri ülkeden ülkeye değişecektir. Bu gidişle, ortalama sıcaklık asır sonuna kadar 5 derece daha artacak. Bu iklim değişimi, yıkıcı etkisini arttırarak sürdürecektir. Ülkemizin bulunduğu enlemlerde iklim değişiminin etkileri; kuraklığa, dolayısıyla su kaynakları ve nehirlerin debilerinin %10-30 azalmasına neden olacaktır." dedi.
Şen, bu yıl sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini ifade ederek "Şubat ayında 60 yıllık sıcaklık rekoru kırıldı. Bu devam edecek ve bu sene yeni rekorlar kırılacak. Bu yılın son 80 yılın en sıcak yılı olması bekleniyor. Sıcaklık artışlarında sera gazlarının yanı sıra El Nino'nun etkisi çok fazla. Artık küresel ısınma da var. Bunlar bir araya geldi mi böyle bir durum yaşanıyor. Bu durumla ilgili acilen önlem alınması gerekiyor." diye konuştu. 

Sayı : 818 Eylül / 2018

Bu Sayıda

Yeni Düşünce

MHP Lideri Bahçeli’den ABD’ye sert tepki: “NE SAYIN CUMHURBAŞKANI NE DE BAKANLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR”

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkanı Semih Yalçın'dan Koray Aydın'a sert tepki: "İP'İN SÜMBÜL AĞA’SI, AKIŞKAN, CIVIK"

Cesurhan Taş

KUR ATAĞI VE MADEN OCAĞINDAKİ KANARYA

Yeni Düşünce

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı "Askıda Ekmek Projesi" büyük ilgi gördü “EKMEĞE YAPILAN %15'LİK ZAM İNSANİ VE VİCDANİ DEĞİL”

Evin GÖKTAŞ

MHP Lideri Bahçeli'den 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı: "30 AĞUSTOS RUHU MİLLÎ VİCDANDA HÂLÂ CANLIDIR"

Ahmet Deniz AĞCA

Alparslan, Atatürk ve 26 Ağustos

Yeni Düşünce

Bahçeli, döviz kurundaki dalgalanma karşısında hükûmete tam destek verdi "KURU EKMEK, KURU SOĞANLA DA YAŞAMASINI BİLİRİZ, YETER Kİ BAĞIMSIZ YAŞAYALIM"

Gazi Karabulut

Millî Şuur ve Milletle Buluşma

Yeni Düşünce

"DURDUĞUMUZ YER TÜRKİYE VE TÜRKLÜĞÜN AĞIRLIK MERKEZİDİR"

Av.C.Yavuz AKSU

Küllicihan Kızılelma

Durmuş DOĞAN

AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRK GİRİŞİMCİLERİN EKONOMİK GÜCÜ

Yeni Düşünce

Bahçeli'den Erdoğan ve Yıldırım'a nezaket ziyareti KORAY AYDIN'IN GAFINI DEĞERLENDİREN BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

Prof. Dr. Selçuk Duman

SİYASİ SÖYLEMLER VE KAÇINILMAZ SONUÇLARI

Yeni Düşünce

BAHÇELİ'YE DADAŞLARDAN COŞKULU KARŞILAMA

Ekrem ÖNSÖZ

KUR MU?! GÖNÜL MÜ?!

Yeni Düşünce

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, kanun teklifi hazırladı "YALAN, YANLIŞ VE YANILTICI BİLGİLER SUNAN KAMUOYU ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNE HAPİS CEZASI VERİLSİN"

Prof. Dr. Temel ÇALIK

Millî Eğitim Bakanına Açık Mektup

Evin GÖKTAŞ

Milletvekili Erkan Haberal'dan, Hayvan Hakları Yasası’nda değişiklik öngören kanun teklifi BİR HAYVANI ÖLDÜREN KİŞİYE 3-7 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLSİN

Murat Gedik

NAMIK KEMAL

Yeni Düşünce

Bahçeli, Kızılcahamam'daki Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti "TRUMP ÖLÇÜYÜ KAÇIRMIŞ, NE SÖYLEDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL"