Cumhur İttifakı Millet Aklı! Seçim Sonuçlarına Dair Bir Değerlendirme!

31 Ağustos 2018 16:45 Ekrem ÖNSÖZ
Okunma
149

Cumhur İttifakı Millet Aklı!
Seçim Sonuçlarına Dair Bir Değerlendirme!

Ekrem Önsöz


Öncelikle 24 Haziran seçim sonuçlarının milletimize, devletimize ve insanlığa hayırlar getirmesini yüce Rabb’imden niyaz ediyor, değerli okuyucuyu en kalbi duygularımla selamlıyorum.
Her bilimsel yazının en az üç anahtar kelimesi olur. Bu yazımızın ise anahtar “cümlesini” şu şekilde aktarmak istiyorum: ''Büyük oyunları çoğu zaman küçük görünen büyük oyun kurucular kurarlar! Bir oyunda kimin büyük oyun kurucu olduğunu anlamak isterseniz eğer; en çok kimin üzerine oyun kurgulandığına bakarak anlayabilirsiniz!''
Bundan 3 yıl önce 7 Haziran 2015 Seçimlerinin sonucunu değerlendirerek başlamak istiyorum; seçimler yapılmış ve seçime katılan hiçbir parti tek başına hükûmeti kuracak milletvekili sayısına erişememişti. Ancak seçim sonuçlarına baktığımızda çok önemli bir mesaj vardı; içeriği de şu şekildeydi: ''Muhafazakâr-milliyetçi sağ seçmen 7 Haziran öncesinde yapılan son 3 genel seçimde AK Partiyi tek başına iktidara taşırken bu kez sağda siyaset yapan, baraj sorunu olmayan MHP'ye yönelmiş ve AK Parti ile MHP'nin bir koalisyon hükûmeti içerisinde olmasını ve AK Partinin istenmeyen politikalarını dengelemesini ve denetlemesini istemiştir.
Ancak dönemin siyasi konjonktürü gereği herhangi bir koalisyon hükûmeti kurulamamış ve erken seçim kararı alınmıştır. Hükûmetin kurulamamasından kaynaklanan krizi gören halk 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde tek başına iktidarı oluşturabilsin diye AK Partiye yönelmiş ve tek başına iktidara taşımıştır. 7 Haziran Seçimlerini en iyi analiz eden MHP olmuştur. Bir seçimin kazananı seçim sonuçlarını en iyi okuyan ve gereğini yapandır!
16 Nisan 2017'de yapılan ''Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi Referandumu''nda MHP de evet demiş ve referandumun kazananı olmuştur. Çünkü, MHP'nin desteği olmaksızın ister merkez sağda olsun ister sol da olsun, hiçbir partinin adayının tek başına Cumhurbaşkanı seçilmesi mümkün değildir!'' MHP 16 Nisan'da evet derken, aslında 7 Haziran Seçimlerinde milletin verdiği mesaja cevap vermiş, toplumun isteklerini gördüğünü belirtmiştir!
24 Haziran Seçimlerine gelelim! 24 Haziran Seçimlerine giderken tüm oyunlar MHP üzerine-MHP üzerinden kurgulanmıştır. Bunu şu şekilde aktaralım. Malumunuz İyi Parti, MHP'de eskiden siyaset yapan bazı milletvekilleri tarafından kurulmuş ve MHP'den geçmişte ihraç edilen, yönetimde yer alamayan bu nedenle MHP karşıtı olan kitlelerce desteklenmiştir. İyi Parti ''olağanüstü'' bir finans desteğiyle çok kısa sürede tüm Türkiye'de teşkilatlanmasını tamamlamış ve CHP'den yapılan milletvekili transferiyle Mecliste grubunu oluşturmuş ve seçimlere girmek için her yolu denemiş ve seçimlere girmiştir.
Seçimlerde iki farklı ittifak vardı malum, birisi cumhur ittifakı, diğeri ise millet ittifakı! Millet ittifakının en büyük partisi ve baraj sorunu olmayan tek partisi CHP idi. Aynı zamanda millet ittifakının sosyal demokrat söylemlerle siyaset yapan tek sol partisi de CHP idi. Peki, CHP neden kendisinin baraj sorunu yokken sağda siyaset yapan partileri kendi etrafında topladı. Çünkü çok iyi biliyor ki; ''CHP'nin sol seçmeni, İslamcı çizgide siyaset yapan Saadet Partisine oy vermez, Ülkücü Hareketin partisi olan MHP'de siyaset geçmişi olan İyi Partililere de oy vermez. Benim de bir kaybım olmaz, aksine MHP'ye oy verecek olan seçmen baraj sorunu olmayacağı için İyi Partiye oy verir de cumhur ittifakı Meclis de daha güçsüz bir şekilde yer alır.'' düşüncesindeydiler.
İyi Partililer açısından ise seçim sonuçları bir hezimet oldu! Çünkü, seçimlerin öncesinde anketlerde %20'lerde gösterilen İyi Parti, %5-6 paritesinde gösterilen bir MHP vardı!  İyi Partinin amacı MHP'nin bulunduğu kilit parti rolünü üstlenip, durumdan kendine pay çıkarmaktı. Anket sonuçları ile seçim sonuçlarını karşılaştırdığımızda yayımlanan anketlerle toplum üzerinde MHP hakkında algı operasyonu yapılmaya çalışıldığı aşikâr! Bu seçimde her ne kadar MHP'nin baraj sorunu olmasa da yapılmak istenen MHP'nin oy'unun %5-6 oranlarında kalması ve kilit parti rolünü kaybetmesiydi. Ancak almış olduğu oy oranıyla görüyoruz ki MHP üzerine bu kadar çok oyun kurgulanmasına rağmen bu seçimden de alnının akıyla başarıyla çıkmıştır. İyi Partinin aldığı oy oranına değinecek olursak, seçim sonuçlarına baktığımızda CHP'nin Ege ve Akdeniz bölgelerinde almış olduğu fiks oy oranlarında düşüş olarak bu oylar İyi Partiye emanet oy olarak verilmiştir. Ayrıca bu seçimde yüksek katılım gözlemlenmekte, daha önceki seçimlerde oy kullanmayan seçmenlerde İyi Partiden umut dileyerek bu seçimde oy vermişlerdir. MHP'nin oy oranında bir kayıp söz konusu değildir ve şu iyi bilinmelidir: ''24 Haziran Seçimlerinin kazananı MHP olmuştur! Tarih, hiçbir menfaat gözetmeksizin elini değil, bedenini taşın altına koyan MHP'yi unutmayacak!'' Ve bir sonraki seçimlerde gereken teveccühü fazlasıyla gösterecektir!
AK Parti ve MHP'nin oy oranlarına baktığımızda AK Parti parlamentoda %42 oy almış, MHP ise %11 oy almış durumda. Cumhurbaşkanlığı seçim sonucuna baktığımızda Sayın Cumhurbaşkanı’mız %52 küsur oy almış durumda, tablo ortada, MHP'li seçmen parlamento seçimlerinde partisini desteklerken, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de partisinin aldığı karar doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanı’mızı desteklemiştir. Burada yine 7 Haziran'daki ''millet aklı''nı görüyoruz.
MHP'nin 24 Haziran Seçimlerine giderken verdiği toplumsal mesaj şöyledir: ''Cumhur ittifakı millet aklı'', 7 Haziran'ı iyi okudum, 16 Nisan'da gereken adımı attım, cumhur ittifakı ile görevi tamamladım!''
''Büyük oyunları çoğu zaman küçük görünen büyük oyun kurucular kurarlar! Bir oyunda kimin büyük oyun kurucu olduğunu anlamak isterseniz eğer; en çok kimin üzerine oyun kurgulandığına bakarak anlayabilirsiniz!'' demiştik!
Bu yazımızı nihayete erdirirken şunları ifade etmek isterim; ''Coğrafya kaderdir.'' diyor İbn Haldun! Türkiye bulunduğu jeopolitik konum itibarıyla dünyanın tüm dengelerinin oluştuğu bir merkez hâlindedir ve bu Türkiye'nin ve Türklerin kaderidir! Kader, Türkiye'yi ve Türkleri dünyanın merkezine yerleştirmiş ve büyük oyun kurucu kılmıştır. ''Türkler, Allah'ın keskin kılıcıdırlar.'' sözünü anımsatıyor doğrusu!
MHP ile Türkiye coğrafi konum itibarıyla ne kadar da birbirlerine benziyor öyle değil mi?! Bulunduğu konum ve yaşattığı kültür ve değerler açısından MHP'de Türkiye'nin kalbinde coğrafi konumunu almıştır!
Beğendiklerinizi alınız, beğenmediklerinizi atınız. Tüm okuyucuyu en kalbi duygularımla selamlıyor, saygılarımı arz ediyorum.


Ekrem ÖNSÖZ