Avrupa Konseyi Seçim Destek Bürosu Başkanı François FRİEDERİCH: "TRAFOYA KEDİ GİRDİ DENİLMESİ UTANÇ VERİCİ"

29 Mayıs 2015 11:43
Okunma
916
Avrupa Konseyi Seçim Destek Bürosu Başkanı François FRİEDERİCH:   TRAFOYA KEDİ GİRDİ DENİLMESİ UTANÇ VERİCİ


 
  Avrupa Konseyi Seçim Destek Bürosu Başkanı François Friederich, yerel seçimlerde kedilerin trafoya girerek elektriği kestiği iddialarını değerlendirirken "Böyle bir olay bizim için utanç vericidir." dedi.
  Oy ve Ötesi Derneğinin düzenlediği bir konferans için Ankara'ya gelen Friederich, Türkiye'deki seçimlerde bağımsız gözlemci olmamasını eleştirdi.
  Friederich, “30 Mart Yerel Seçimlerinde kedilerin trafoya girerek elektriği kestiği” iddialarını şöyle değerlendirdi:
  "Bir ülkede seçim günü elektrik kesilip trafoya kedi girdi denmesi bizim için utanç verici olur. Demokratik ülkelerde mutlaka bağımsız seçim izleme platformlarının bu görevi yapabilmesi gerekir. Bu, ileri demokrasinin işlemesinin en önemli dayanaklarındandır. Eğer bunu yapamıyorsa ülkenin demokratik kurumları işlemesi konusunda soru işaretleri var demektir." 
  Friederich, Türkiye'deki seçimlerin bağımsız gözlemciler tarafından mutlaka izlenmesi gerektiğini kaydederken "Ukrayna bunun örneğidir. Ülkedeki tek demokrat güç sivil vatandaşlar olduğu için biz onların gözlemciliğini destekliyoruz. Ukrayna’da siyasi kurumlara güven yoktu. İktidarın sivil gözlemciliğe izin vermesi Avrupa Konseyi için bir önceliktir. Bunun sağlanması ve kolaylaştırılması için çalışılması gerekir." diye konuştu.
  AKP’nin 800 bin seçim görevlisi görevlendirmesini de eleştiren Friederich, “Demokrasinin olduğu ülkelerde şeffaflığın olduğu ülkelerde 2 bağımsız gözlemci olması yeterli. En ideali budur." görüşüne yer verdi. François Friederich, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim dönemi yaptığı mitingleri değerlendirirken şunları kaydetti:
  "Cumhurbaşkanı partilerüstüdür. Bir cumhurbaşkanı herkesin başkanıdır. Ben Fransa vatandaşıyım. Benim ülkemde de bu böyle. Cumhurbaşkanı bir partinin başkanı değildir. Siyasete uzaktır, tarafsızdır. Herhangi bir parti için miting yapmaz, yapamaz. Fransa’da da Hollanda da kendi partisini destekliyor ama bu belli limitler içerisinde yapılıyor. Burada önemli olan bağımsız medya… Medya medya olmadığı zaman reklam ajansına dönüyor. Bu, seçimin güvenilirliğini de etkiliyor."